Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57197 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλημερα σε ολους!!
Επιτελους αρχιζω κ βρισκω λιγο χρονο για να ασχοληθω με μετρησεις!!
Το Σαββατο που μας περασε ειχα βαλει τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 42 και να κλεινει στους 37,μεγαλη κουταμαρα γιατι την Δευτεραειχε πιασει για πρωτη φορα πισσα απο την πορτα μεχρι την μεση των τοιχωματων.
Καθαρισα τα χοντρα αλλα ακομη θελει δουλεια (εχει καποιος να μου προτεινει τον πιο συντομο κ αποτελεσματικο τροπο;; Εχω διαβασει στο forum για ανεβασμα θερμοκρασιας στους 80οC, ναφθαλινες,λαδι ευκαλυπτου, LAVA MOTORI S27, ....)

Χτες στις 9:30 γεμιζω το σιλο.
Ρυθμισεις: feeding: 3sec, stand by: 90sec, ανεμ/ρας: 2, κλαπετο καμιναδας στο μισο, ανοιγμα κυκλοφορητη 55οC, κλεισιμο κυκλοφορητη 53οC, θερμοστατης σπιτιου: 20,6οC, εξωτερικες θερμοκρασιες: μεσημερι: 11οC, βραδυ: 2οC.
Σημερα το πρωι που το μετρησα, ειχε καταναλωσει 51 κιλα βιομαζα οπως του vag1234, η οποια βλεποντας τις εικονες, πραγματι μου εχει πολυ σκονη... :angry:
Να σημειωσω κατι πολυ σημαντικο: χτες το μεσημερι διαπιστωσα τυχαια οτι μεσα στα τουμπα ΔΕΝ εχω τα ελατηρια/κοφτρες κ φανταζομαι οτι εχει σημασια στην αποδοση!

Κατεγραψα την συμπεριφορα του λεβητα:
00:30 : ανοιγμα θερμοστατη, θερμ. λεβητα: 59oC, θερμ. καυσαεριων: 20οC
00:35 : κλειστος κυκλ/της, " " 49οC, " " 80oC
00:40 : " " , " " 51oC, " " 100oC
00:43 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 120oC
00:45 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 123oC
00:49 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 130oC
00:51 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 130oC
00:53 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 130oC
00:55 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 130oC
00:56 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 134oC
00:57 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 138oC
00:59 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 134oC
01:01 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 134oC
01:02 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 138oC
01:06 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 146oC
01:08 : ανοιγμα " , " " 55οC, " " 146oC
01:11 : κλεισιμο " , " " 53oC, " " 144oC, κλεινει ο λεβητας λογω θερμοστατη σπιτιου.
Αφου επιανε θερμοκρασια το σπιτι, ξαναζηταγε θερμανση περιπου μετα απο 1μιση ωρα.
Εχω την εντυπωση πως το υλικο δεν ειναι κ οτι καλυτερο, θελω να δοκιμασω κ κουκουτσι ελιας, ομως νομιζω πως η αποδοση εχει πεσει λογω πισσας γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις τα καυσαερια μου ανεβαιναν στους 160οC, ενω πρεπει να βαλω αμεσα κ τα ελατηρια/κοφτρες.
Αυτα για την ωρα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57302 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλά αυτό με τις κόφτρές μην το δενεις ακόμα. Εγώ τις έβγαλα τελείως χθες διότι έχω μία υποψία ότι δουλεύουν σωστά αν είναι άψογος ο ελκυσμός της καμινάδας αν όχι τότε ίσως δημιουργούν κάποια προβλήματα.. ίσως να είναικαι καλύτερα χωρίς αυτές.. Θα δω συμπεριφορά και θα σου πω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57630 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Συνάδελφοι καλημέρα σας ...

Εχω ένα θέμα με τον λεβητα και χρειάζομαι την βοήθεια και την εμπειρία όλων σας..

Μαζεύεται συνέχεια πουδρα και στάχτη κάτω από τα τούμπα και μέσα στα τούμπα σε μεγάλη ποσότητα πολύ γρήγορα . Εχει κάποιος ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;;

Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τα ίδια συνέχεια ..

Please help !!!!!!!

Υ.Γ. Ετοίμαζω 2 special tool για πιο γρήγορο και εύκολο καθάρισμα . Θα ανέβασε φωτογραφίες όταν τα δοκιμάσω ....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57661 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Συνάδελφοι καλημέρα σας ...

Εχω ένα θέμα με τον λεβητα και χρειάζομαι την βοήθεια και την εμπειρία όλων σας..

Μαζεύεται συνέχεια πουδρα και στάχτη κάτω από τα τούμπα και μέσα στα τούμπα σε μεγάλη ποσότητα πολύ γρήγορα . Εχει κάποιος ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;;

Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τα ίδια συνέχεια ..

Please help !!!!!!!

Υ.Γ. Ετοίμαζω 2 special tool για πιο γρήγορο και εύκολο καθάρισμα . Θα ανέβασε φωτογραφίες όταν τα δοκιμάσω ....


Πουδρα κατω πο τα τουμπα νομιζω πως δεν ενοχλει. Μεσα στα τουμπα αποτελει προβλημα
Για μενα οι λογοι που συμβαινει αυτο νομιζω οτι ειναι οι εξης

- κακη ποιοτητα καυσιμου
- μεγαλη ποσοτητα αερα (νομιζω οτι σωστη ρυθμιση ειναι στο 2 και απο εκει και περα παιξε λιγο με το κλαπε του αερα ωστε να μην πεταει σταχτες, αναλογα με το καυσιμο καθε φορα που χρησιμοποιεις_
- κλαπε καμιναδας στο μισο ωστε να μην εχει μεγαλη ελκτυκοτητα η καμιναδας σου και τραβαει σταχτες πανω στα τουμπα.


Οι κοφτρες μαλλον χρειαζονται γιατι αυξανουν την θερμαινομενη επιφανεια και καθυστερουν την εξοδο των καυσαεριων απο τον καυστηρα με αποτελεσμα την καλυτερη θερμανση των νερων

Το σπεσιαλ tool τι ειναι ? Ενωσες 3 συρματοβουρτες μαζι?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57676 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

vag1234 έγραψε: Συνάδελφοι καλημέρα σας ...

Εχω ένα θέμα με τον λεβητα και χρειάζομαι την βοήθεια και την εμπειρία όλων σας..

Μαζεύεται συνέχεια πουδρα και στάχτη κάτω από τα τούμπα και μέσα στα τούμπα σε μεγάλη ποσότητα πολύ γρήγορα . Εχει κάποιος ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;;

Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τα ίδια συνέχεια ..

Please help !!!!!!!

Υ.Γ. Ετοίμαζω 2 special tool για πιο γρήγορο και εύκολο καθάρισμα . Θα ανέβασε φωτογραφίες όταν τα δοκιμάσω ....



Πουδρα κατω πο τα τουμπα νομιζω πως δεν ενοχλει. Μεσα στα τουμπα αποτελει προβλημα
Για μενα οι λογοι που συμβαινει αυτο νομιζω οτι ειναι οι εξης

- κακη ποιοτητα καυσιμου
- μεγαλη ποσοτητα αερα (νομιζω οτι σωστη ρυθμιση ειναι στο 2 και απο εκει και περα παιξε λιγο με το κλαπε του αερα ωστε να μην πεταει σταχτες, αναλογα με το καυσιμο καθε φορα που χρησιμοποιεις_
- κλαπε καμιναδας στο μισο ωστε να μην εχει μεγαλη ελκτυκοτητα η καμιναδας σου και τραβαει σταχτες πανω στα τουμπα.


Οι κοφτρες μαλλον χρειαζονται γιατι αυξανουν την θερμαινομενη επιφανεια και καθυστερουν την εξοδο των καυσαεριων απο τον καυστηρα με αποτελεσμα την καλυτερη θερμανση των νερων

Το σπεσιαλ tool τι ειναι ? Ενωσες 3 συρματοβουρτες μαζι?


Έχεις δίκιο σε όλα, απλά τα έχω δοκιμάσει όλα. Το μόνο που μένει είναι το καύσιμο..

Εκτός αν κάποιος άλλος έχει καμιά άλλη πρόταση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57949 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Το πρώτο special tool είναι έτοιμο και δοκιμασμένο. Δουλεύει άψογα.

Πρώτα χρησιμοποιούμε αυτό για να ξύσουμε καλά τα τούμπα και τελειώνουμε με την βούρτσα χωρίς να σηκώνει σκόνη.. ;) ;) ;)








Το επόμενο special tool θα είναι βούρτσα προσαρμοσμένη σε άξονα όπως της ξύστρας τούμπων που έφτιαξα ήδη και προσαρμογή της σε ηλεκτρικό δράπανο !!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τρελός επιστήμονας :P :P :P .... Κανονικά έπρεπε να τις πουλήσω αυτές τις πατέντες...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.252 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ