Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62151 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Μήπως σιγά σιγά να το ανακατευες με την καλή πυρήνα για να το καψεις να μην πετάξεις τα λεφτά σου .
Επίσης τώρα το απρίλη του 2013 πρέπει να αγοράσουμε πυρήνα για να στεγνώσει καλά μέχρι τον άλλον χειμώνα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62221 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Χθες δοκίμασα τα 4 τσουβαλάκια πελλετ που αγόρασα αφου τον καθάρισα. Πρώτη φορά έκαψα πέλλετ στον συγκεκριμένο λέβητα..

Ο λέβητας απογειώθηκε σαν απόδοση.

3-4 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία 22,6 κλείσιμο θερμοστάτη. 1' τροφοδοσία 40 αναμονή. Έπεσαν σε φλούδες όλες οι πίσσες.. Στάχτη ανύπαρκτη.. Ο λέβητας έμεινε τελείως καθαρός.

Κατανάλωση 24ωρου με 30000 kcal απαιτήσεις, 35 kg περίπου δηλαδή για 12 ώρες λειτουργία, περίπου 3,00 kg την ώρα (1 ώρα περίπου δουλεύει-1 ώρα σταματάει μέχρι να ζητήσει ο θερμοστάτης πάλι)...

165 τ.μ χώροι και έχω τον σαραντάρι..

Δεν ξέρω μήπως του χρόνου τον κάψω μόνο με πέλλετ αν βρω καλή τιμή απρίλη- μαή για 4,5 τόνους πέλλετ και γλυτώσω την παραπάνω φασαρία του πυρηνόξυλου....

Με το μάπα πυρηνόξυλο έκαψα 1 τόνο περίπου σε 30 ημέρες..

Η τρίοδη κάνει τρελή δουλειά. Η θερμοκρασία του λέβητα δεν πέφτει κάτω από 60 βαθμούς με τίποτα..

Θα δοκιμάσω για κάποιες ημέρες να βάζω 2 τσουβάλια 20 κιλά από το καλό πυρηνόξυλο και ένα 15κιλο από το μάπα..

Τελικά φαίνεται ότι άξιζε το ρίσκο που πήραμε... Θα τα πούμε όλα όμως πιο αναλυτικά τον Απρίλη..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62312 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:
Τώρα έχω ρυθμίσεις ακριβώς τις ίδιες με τις δικές σου και αδειάζω μισό ταψή κάθε 3 ημέρες..


εγω ενα ταψι στις 20 μερες. 1 ταψι ανα τονο περιπου δηλαδη
Αλλα ειναι μουσκεμα και κολαει στο σιλο. θελει συνεχεια ανακατεμα γμτ :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62320 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Με το πελλετ δεν έχει φόβο επιστροφής φλόγας .?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62329 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: Με το πελλετ δεν έχει φόβο επιστροφής φλόγας .?


Έχεις προσέξει ότι ο ανεμιστήρας δίνει αέρα και στον κοχλία με by-pass σωλήνα προς τον πυρηνοκαυστήρα??

Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιεί την πιθανότητα την επιστροφή φλόγας και καυσαερίων + το σύστημα πυρόσβεσης σε περίπτωση κάποιας μακακίας...

Οι μισοί από όσους έχουν αγοράσει τον συγκεκριμμένο λέβητα στην περιοχή της Αττικής τον καίνε με πελλετ.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως θα απαλλαγούμε από αυτή την καταραμένη συντήρηση θερμοκρασίας που κάνει?? Τώρα τους ήρθε η φαεινή ιδέα να το βάλουν...

Sakis αυτό με το ένα ταψί ανά τόνο πως γίνεται?? Εδώ το pellet στα 100 kg έχει στάχτη 1-2 kg....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62444 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: Με το πελλετ δεν έχει φόβο επιστροφής φλόγας .?


Μια φορα που εκαψα πελλετ επεστρεψε η φλογα οταν τελειωσε το καυσιμο αλλα δουλεψε η πυροσβεση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ