Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124230 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πήγαινε τον σε ενα μηχανουργείο να αντικαταστησουν το κατεστραμενο κοματι σπειρας με ενα καινούριο.
Βαλε καλυτερα ανοξείδωτο.
Ισως να βαζουν δευτερη ποιοτητα,ισως να το ζόρισες.
Πάντως δεν δικαιολογείται η ζημια για τόσο μικρο χρονικό διάστημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124272 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ότι δεν δικαιολογείται αυτή η ζημία σε ένα μήνα είναι το μόνο σίγουρο.
Αλλά από τι προέρχεται?

Μια εκδοχή του ανθρώπου στο μηχανουργείο είναι να προέρχεται από το υλικό.
Δηλαδή να έχει ανάψει και σε συνδυασμό με υγρασία να παράγει αμμωνία ποτάσα και κάτι άλλα (δεν ήμουν ποτέ καλός στη χημεία) και να καταστρέφει τον κοχλία.
Μου πρότεινε να μετρήσω την υγρασία του υλικού, να δώσω σε κάποιον που ξέρει να δει το υλικό μήπως έχει γίνει "κοπριά" και να ελέγξω το σύστημα πυρόσβεσης μήπως έχει διαρροή
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124288 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πέτραδακια απο το πυρηνοξυλο ;

Μπορείς να μου πεις με τι ρυθμίσεις το δουλεύεις και ποια version λογισμικού εχεις ;;

Πάντως δεν ειναι λογικό , κατι συμβαίνει και συμβαίνει μάλλον μόνο στον λεβητα σου ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124384 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Βαγγελη ρώτησα στο μηχανουργείο για τα πετραδακια και μου ειπε ότι αυτό είναι οξείδωση και όχι από πετρες . Από τα πετραδάκια λεπταίνουν οι σπείρες, βλέπεις κανενα βαθούλωμα και ότι το μέταλλο γυαλίζει από την τριβη με της πετρες.
Το δικο μου ηταν σκουριασμένο και έλειπαν 3-4 σπειρες και ο αναδευτήρας.
Από εχθες καίω πελλετ με ρυθμίσεις 1 - 44” και αερα στο 1,5 και πάει τρενο!!!
Οι παλιες ρυθμίσεις με υλικο του Νταβακου ήταν 2 – 56” και αέρας στο 3, ο λεβιτας μου είναι 40αρης.
Αυριο το πρωι θα παρω μια σακουλα πυρήνα και θα τον παω να τον δει γιατί μου φάνηκε ότι ο ανθρωπος είναι γνώστης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124386 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε: Βαγγελη ρώτησα στο μηχανουργείο για τα πετραδακια και μου ειπε ότι αυτό είναι οξείδωση και όχι από πετρες . Από τα πετραδάκια λεπταίνουν οι σπείρες, βλέπεις κανενα βαθούλωμα και ότι το μέταλλο γυαλίζει από την τριβη με της πετρες.
Το δικο μου ηταν σκουριασμένο και έλειπαν 3-4 σπειρες και ο αναδευτήρας.
Από εχθες καίω πελλετ με ρυθμίσεις 1 - 44” και αερα στο 1,5 και πάει τρενο!!!
Οι παλιες ρυθμίσεις με υλικο του Νταβακου ήταν 2 – 56” και αέρας στο 3, ο λεβιτας μου είναι 40αρης.
Αυριο το πρωι θα παρω μια σακουλα πυρήνα και θα τον παω να τον δει γιατί μου φάνηκε ότι ο ανθρωπος είναι γνώστης.

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το υλικό ???


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124388 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε: Ότι δεν δικαιολογείται αυτή η ζημία σε ένα μήνα είναι το μόνο σίγουρο.
Αλλά από τι προέρχεται?

Μια εκδοχή του ανθρώπου στο μηχανουργείο είναι να προέρχεται από το υλικό.
Δηλαδή να έχει ανάψει και σε συνδυασμό με υγρασία να παράγει αμμωνία ποτάσα και κάτι άλλα (δεν ήμουν ποτέ καλός στη χημεία) και να καταστρέφει τον κοχλία.
Μου πρότεινε να μετρήσω την υγρασία του υλικού, να δώσω σε κάποιον που ξέρει να δει το υλικό μήπως έχει γίνει "κοπριά" και να ελέγξω το σύστημα πυρόσβεσης μήπως έχει διαρροή





ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!! και απο μένα σε όλους σας.

Όταν αγόρασα πριν λίγο καιρό τον λέβητα, ο προμηθευτής μου είπε ότι επειδή η πυρήνα διαβρώνει τον κοχλία, πρέπει να τον βγάζουμε όταν πρόκειται να μείνει για πολύ καιρο εκτός λειτουργίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ