Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129492 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα και πάλι

Κατ΄αρχάς να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Γιώργο και Βαγγέλη για το ενδιαφέρον τους. :)
4η μέρα που χρησιμοποιώ τον λέβητα και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής
Πλέον καπνό στο σιλό δεν έχω ( έσφιξα λίγο τους μεντεσέδες ) παρά μόνο όταν ανοίγω το καπάκι του σιλό – λίγο καπνό – για τροφοδοσία. Σήμερα μάλιστα που έχει πολύ αέρα στην ΄περιοχή πρόσεξα ότι 1-2 φορές έβγαινε λίγος καπνός στο σημείο που η καμινάδα του λέβητα μπάινει στον τοίχο για να συναντήσει την εξωτερική – κτιστή – καμινάδα! Παρακαλώ ιδέες :unsure:
Eχω προσέξει ότι για να ανεβάσει θερμοκρασία πχ 20β στον κάθε όροφο αργεί σε σχέση με τον του πετρελαίου ( λογικό λόγω θερμικής απόδοσης ή όχι;).
Eπίσης όταν φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου και σβήσει, αργεί πολύ να ανάψει ξανά όταν πέσει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα τα σώματα να έχουν κρυώσει αρκετά. Επίσης στον 1ο όροφο σήμερα που έβαλα τον θερμοστάτη στους 22β, έχει ζεστάνει αλλά παρά το ότι έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 ώρες ο θερμοστάτης δεν λέει να σβήσει. Τι φταίει;
Να θυμίσω ότι μιλάμε για 4όροφο σπίτι, με καλή μόνωση, με θερμαινόμενη επιφάνεια +- 200 τμ και θερμιδικές απώλειες ( βάσει σωμάτων καλοριφέρ) 22.000kcal+160λτ boiler
Επίσης έχει χρησιμοποιηθεί ο κυκλοφορητής ( wilo) του πετρελαίου και δεν φάινεται που έχει ρυθμιστεί ( θα μου πεί ο μάστορας αύριο που θα έρθει.) Επίσης έχει βάλει ο μάστορας τρίοδη 55άρα από ότι μου είπε ( είναι Siemens ένδείξεις ο, ½ και 1 και δείχνει το 0!)
Ρυθμίσεις πλέον έχω 70β, 1’ 45’ κλαπέ στο μισό και αέρας στα 3 λαμπάκια. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά και θέλω τα φώτα των παλαιότερων και σοφώτερων :) ποιά η διαφορά στην κατανάλωση ή απόδοση αν έχω ρύθμιση 1’45 ή 1’40 ή αν έχω 60ή 70β. καθώς και την ισχύ του άερα.

Ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129499 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Καλησπέρα και πάλι

Κατ΄αρχάς να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Γιώργο και Βαγγέλη για το ενδιαφέρον τους. :)
4η μέρα που χρησιμοποιώ τον λέβητα και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής
Πλέον καπνό στο σιλό δεν έχω ( έσφιξα λίγο τους μεντεσέδες ) παρά μόνο όταν ανοίγω το καπάκι του σιλό – λίγο καπνό – για τροφοδοσία. Σήμερα μάλιστα που έχει πολύ αέρα στην ΄περιοχή πρόσεξα ότι 1-2 φορές έβγαινε λίγος καπνός στο σημείο που η καμινάδα του λέβητα μπάινει στον τοίχο για να συναντήσει την εξωτερική – κτιστή – καμινάδα! Παρακαλώ ιδέες :unsure:
Eχω προσέξει ότι για να ανεβάσει θερμοκρασία πχ 20β στον κάθε όροφο αργεί σε σχέση με τον του πετρελαίου ( λογικό λόγω θερμικής απόδοσης ή όχι;).
Eπίσης όταν φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου και σβήσει, αργεί πολύ να ανάψει ξανά όταν πέσει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα τα σώματα να έχουν κρυώσει αρκετά. Επίσης στον 1ο όροφο σήμερα που έβαλα τον θερμοστάτη στους 22β, έχει ζεστάνει αλλά παρά το ότι έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 ώρες ο θερμοστάτης δεν λέει να σβήσει. Τι φταίει;
Να θυμίσω ότι μιλάμε για 4όροφο σπίτι, με καλή μόνωση, με θερμαινόμενη επιφάνεια +- 200 τμ και θερμιδικές απώλειες ( βάσει σωμάτων καλοριφέρ) 22.000kcal+160λτ boiler
Επίσης έχει χρησιμοποιηθεί ο κυκλοφορητής ( wilo) του πετρελαίου και δεν φάινεται που έχει ρυθμιστεί ( θα μου πεί ο μάστορας αύριο που θα έρθει.) Επίσης έχει βάλει ο μάστορας τρίοδη 55άρα από ότι μου είπε ( είναι Siemens ένδείξεις ο, ½ και 1 και δείχνει το 0!)
Ρυθμίσεις πλέον έχω 70β, 1’ 45’ κλαπέ στο μισό και αέρας στα 3 λαμπάκια. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά και θέλω τα φώτα των παλαιότερων και σοφώτερων :) ποιά η διαφορά στην κατανάλωση ή απόδοση αν έχω ρύθμιση 1’45 ή 1’40 ή αν έχω 60ή 70β. καθώς και την ισχύ του άερα.

Ευχαριστώ και πάλι


Επειδή κατι βρήκα στον googli για την τριοδη που εχεις εγκαταστήσει , αν την θέσεις στο μισό βελτιώνεται η κατάσταση ;;

Για τα υπόλοιπα αυριο !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129500 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Καλησπέρα και πάλι

Κατ΄αρχάς να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Γιώργο και Βαγγέλη για το ενδιαφέρον τους. :)
4η μέρα που χρησιμοποιώ τον λέβητα και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής
Πλέον καπνό στο σιλό δεν έχω ( έσφιξα λίγο τους μεντεσέδες ) παρά μόνο όταν ανοίγω το καπάκι του σιλό – λίγο καπνό – για τροφοδοσία. Σήμερα μάλιστα που έχει πολύ αέρα στην ΄περιοχή πρόσεξα ότι 1-2 φορές έβγαινε λίγος καπνός στο σημείο που η καμινάδα του λέβητα μπάινει στον τοίχο για να συναντήσει την εξωτερική – κτιστή – καμινάδα! Παρακαλώ ιδέες :unsure:
Eχω προσέξει ότι για να ανεβάσει θερμοκρασία πχ 20β στον κάθε όροφο αργεί σε σχέση με τον του πετρελαίου ( λογικό λόγω θερμικής απόδοσης ή όχι;).
Eπίσης όταν φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου και σβήσει, αργεί πολύ να ανάψει ξανά όταν πέσει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα τα σώματα να έχουν κρυώσει αρκετά. Επίσης στον 1ο όροφο σήμερα που έβαλα τον θερμοστάτη στους 22β, έχει ζεστάνει αλλά παρά το ότι έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 ώρες ο θερμοστάτης δεν λέει να σβήσει. Τι φταίει;
Να θυμίσω ότι μιλάμε για 4όροφο σπίτι, με καλή μόνωση, με θερμαινόμενη επιφάνεια +- 200 τμ και θερμιδικές απώλειες ( βάσει σωμάτων καλοριφέρ) 22.000kcal+160λτ boiler
Επίσης έχει χρησιμοποιηθεί ο κυκλοφορητής ( wilo) του πετρελαίου και δεν φάινεται που έχει ρυθμιστεί ( θα μου πεί ο μάστορας αύριο που θα έρθει.) Επίσης έχει βάλει ο μάστορας τρίοδη 55άρα από ότι μου είπε ( είναι Siemens ένδείξεις ο, ½ και 1 και δείχνει το 0!)
Ρυθμίσεις πλέον έχω 70β, 1’ 45’ κλαπέ στο μισό και αέρας στα 3 λαμπάκια. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά και θέλω τα φώτα των παλαιότερων και σοφώτερων :) ποιά η διαφορά στην κατανάλωση ή απόδοση αν έχω ρύθμιση 1’45 ή 1’40 ή αν έχω 60ή 70β. καθώς και την ισχύ του άερα.

Ευχαριστώ και πάλι


Μέτρησε τον έλκυσμο σου !!!! Δεν πρέπει να έχεις καπνο ούτε στο σιλο ούτε στις ενώσεις της καμινάδας. Καλό θα ηταν να αντικαταστάσεις το χτιστό κομμάτι με μονωμενη inox. Θα λυθούν ολα τα θέματα σου.

Το άνοιγμα και το κλείσιμο τον θερμοστατων εχει να κανει με το πόσο γρήγορα πιάνει ή χάνει ο χώρος θερμοκρασια και όχι με τον λεβητα. Αν έχεις αναλογικους θερμοστατες εχουν μεγάλο διαφορικό και μεγάλες διάφορες στη θερμοκρασια χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129580 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Καλησπέρα και πάλι

Κατ΄αρχάς να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Γιώργο και Βαγγέλη για το ενδιαφέρον τους. :)
4η μέρα που χρησιμοποιώ τον λέβητα και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής
Πλέον καπνό στο σιλό δεν έχω ( έσφιξα λίγο τους μεντεσέδες ) παρά μόνο όταν ανοίγω το καπάκι του σιλό – λίγο καπνό – για τροφοδοσία. Σήμερα μάλιστα που έχει πολύ αέρα στην ΄περιοχή πρόσεξα ότι 1-2 φορές έβγαινε λίγος καπνός στο σημείο που η καμινάδα του λέβητα μπάινει στον τοίχο για να συναντήσει την εξωτερική – κτιστή – καμινάδα! Παρακαλώ ιδέες :unsure:
Eχω προσέξει ότι για να ανεβάσει θερμοκρασία πχ 20β στον κάθε όροφο αργεί σε σχέση με τον του πετρελαίου ( λογικό λόγω θερμικής απόδοσης ή όχι;).
Eπίσης όταν φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ο θερμοστάτης του κάθε ορόφου και σβήσει, αργεί πολύ να ανάψει ξανά όταν πέσει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα τα σώματα να έχουν κρυώσει αρκετά. Επίσης στον 1ο όροφο σήμερα που έβαλα τον θερμοστάτη στους 22β, έχει ζεστάνει αλλά παρά το ότι έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 ώρες ο θερμοστάτης δεν λέει να σβήσει. Τι φταίει;
Να θυμίσω ότι μιλάμε για 4όροφο σπίτι, με καλή μόνωση, με θερμαινόμενη επιφάνεια +- 200 τμ και θερμιδικές απώλειες ( βάσει σωμάτων καλοριφέρ) 22.000kcal+160λτ boiler
Επίσης έχει χρησιμοποιηθεί ο κυκλοφορητής ( wilo) του πετρελαίου και δεν φάινεται που έχει ρυθμιστεί ( θα μου πεί ο μάστορας αύριο που θα έρθει.) Επίσης έχει βάλει ο μάστορας τρίοδη 55άρα από ότι μου είπε ( είναι Siemens ένδείξεις ο, ½ και 1 και δείχνει το 0!)
Ρυθμίσεις πλέον έχω 70β, 1’ 45’ κλαπέ στο μισό και αέρας στα 3 λαμπάκια. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά και θέλω τα φώτα των παλαιότερων και σοφώτερων :) ποιά η διαφορά στην κατανάλωση ή απόδοση αν έχω ρύθμιση 1’45 ή 1’40 ή αν έχω 60ή 70β. καθώς και την ισχύ του άερα.

Ευχαριστώ και πάλι


Μείωσε την τροφοδοσία στα 38 ή 40'' και πες μου αν είδες διαφορά σε σχέση με τον χρόνο που θερμαίνεται ο όροφος ο οποίος σίγουρα έχει μεγαλύτερες απώλειες... Εγκατέστησε ηλεκτρονικούς θερμοστάτες όπως σου πρότεινε ο fritakos για να έχουν μικρό διαφορικό και θέσε τους θερμοστάτες στους 21 βαθμούς..

Αλλά πρώτα δοκίμασε να μειώσεις την τροφοδοσία του καυσίμο, όταν έχεις μεγάλα διαστήματα τροφοδοσίας δεν ανεβάζει ο λέβητας εύκολα θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην μεταφέρεται η απαιτούμενη ενέργεια στο νερό, με αποτέλεσμα να δουλεύει περισσότερη ώρα ο λέβητας για να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, με αποτέλεσμα τελικά να έχεις αυξημένη κατανάλωση αντί για μειωμένη που προσπαθείς να έχεις με μεγάλα διαστήματα τροφοδοσίας. Δοκίμασε σε παρακαλώ 38'' τροφοδοσία και πες μου αν βελτιώθηκε ο χρόνος θέρμανσης του ορόφου..

Για το 60 η 70 βαθμούς που ρωτάς, όταν εγκαθιστούμε μία τρίοδη 55 βαθμών σημαίνει ότι η τρίοδη ξεκινάει να κάνει ανάμιξη νερών στους 55 βαθμούς προσαγωγή - επιστροφή αλλά είναι full open η τρίοδη στους 65 βαθμούς, οπότε αν θέσεις θερμοκρασία νερού στους 60 βαθμούς η τρίοδη δεν θα ανοίγει σωστά μεγαλώνοντας τους χρόνους που απαιτούνται για την θέρμανση και τελικά θα σπαταλάς καύσιμο ή τα σώματα δεν θα ζεσταίνονται...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129660 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:
Eχω προσέξει ότι για να ανεβάσει θερμοκρασία πχ 20β στον κάθε όροφο αργεί σε σχέση με τον του πετρελαίου ( λογικό λόγω θερμικής απόδοσης ή όχι;).



Την καλησπέρα σε όλους.

¨Ενας τρόπος για να ανεβάσει γρήγορα θερμοκρασία ο λέβητας, είναι , παράληλα με το καύσιμο που έχετε ρυθμίση να τροφοδοτεί ο κοχλίας , να βάλετε στο λέβητα και μια ποσότητα ξύλων.

Εδώ και αρκετό καιρό , όταν θέλω να ανεβάσω γρήγορα θερμοκρασία στο σπίτι. ή αν θέλω ζεστό νερό στο μπόιλερ και στο σπίτι έχει θφάσει τους 20 βαθμούς και ο λέβητας, κάνει μόνο συντήρηση, οπότε τα σώματα είναι κρύα. Ρίχνω ξύλα στο λέβητα και η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο γρήγορα και απο το πετρέλαιο.

Πρέπει να υπάρχει η σχάρα ξύλων , γιατί αλιώς αν πέσει κανένα κομάτι ξύλου στο πίσω μέρος του καυστήρα , δεν θα μπορείτε να βγάλετε το ταψάκι της στάχτης.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DIAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129669 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Deos έγραψε: Παιδιά καλησπέρα..
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους, γιατί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο με βοηθήσατε στο να καταλήξω στο συγκεκριμένο μηχάνημα,όπου και αγόρασα προχτές απ'ευθείας απ τον Εισαγωγέα εδώ στην Μυτιλήνη, μετά από αρκετό καιρό 'ψαξίματος'.
Σήμερα το πρωί λοιπόν τον άναψα, έναν 60αρι κατασκευής 2013, με αυτόματη έναυση, με στρογγυλή εστία καύσης κλπ. Ο ηλεκτρολόγος/ειδικός στην εγκατάσταση και λειτουργία του Λέβητα,(είναι συνεργάτης του Εισαγωγέα) μου πέρασε τις εξής ρυθμίσεις:
ΓΕΜΙΣΜΑ 3Δ
ΑΝΑΜΟΝΗ 73Δ
ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ 1
ΤΑΜΠΕΡ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟ
ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΤΑ 2/3
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΩΝ 70C
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ 21C
Η φλόγα στην εστία ειναι πλήρης, ζωηρή και έντονη, καπνό δεν έχω στο σιλό, και οι στάχτες είναι ΠΑΡΑ πολύ λίγες.
Αποφάσισα, ύστερα απο ψάξιμο, συζητήσεις και γνώμες, να κάψω ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ Ελιάς (220€/τόνος) γιατί έχει μεγάλη θερμογόνο δύναμη, είναι πολύ καθαρό και άοσμο και δεν αφήνει σχεδόν καθόλου κατάλοιπα, έχει μηδαμινό ποσοστό επιστροφής φλόγας στο σιλό, κλπ.
Το Σπίτι:
ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 2006
ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ
2,5 ΟΡΟΦΟΙ
200 ΤΜ
ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ FAN COILS (εξ'ού και το ζόρι επιλογής Λέβητα και σωστών Θερμίδων)
ΚΑΜΙΝΑΔΑ 8μ ΑμιαντοΑγωγός καλυμένος από Τσιμεντοσανίδα
Εδώ και δέκα ώρες που δουλεύει ο Λέβητας βαίνουν όλα καλός, εκτός από την κατανάλωση που την βλέπω λίγο υψηλή. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δουλεύουν όλα τα Fan Coils για να πιάσει θερμοκρασία όλο το σπίτι (τόχα και με το πετρελαιο αυτό), ίσως να φτάιει η ρύθμιση των Fan Coil, ίσως κάτι άλλο , δεν ξέρω, θα δείξει στην πορεία, είμαι στην φάση ψαξίματος. :huh:
Κάθε πρότασή σας πάντως δεκτή. B)
Ευχαριστώ και πάλι....




Την καλησπέρα πατριώτη σε ποιό μέρος της Μυτιλήνης μένεις ?

Για περισότερη οικονομία στο καύσιμο μπορείς να δοκιμάσεις, τροφ. 1 και αναμονή 40 , όπως και εγώ έβαλα , ύστερα απο συμβουλές του φίλου βαγγέλη.(1 και 45) με 140 τετραγωνικά σπίτι.

Με τις ρυθμίσεις που έχεις τώρα, έχεις σίγουρα περισότερη φλόγα στο καυστήρα και άρα πιο γρήγορο ζέσταμα στα νερά, αλά μεγαλύτερη κατανάλωση.
Αν θέλεις περισότερη οικονομία , κάψε πυρηνόξυλο με 109 ευρώ τον τόνο.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DIAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.266 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ