Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129682 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Την καλησπέρα πατριώτη σε ποιό μέρος της Μυτιλήνης μένεις ?

Για περισότερη οικονομία στο καύσιμο μπορείς να δοκιμάσεις, τροφ. 1 και αναμονή 40 , όπως και εγώ έβαλα , ύστερα απο συμβουλές του φίλου βαγγέλη.(1 και 45) με 140 τετραγωνικά σπίτι.

Με τις ρυθμίσεις που έχεις τώρα, έχεις σίγουρα περισότερη φλόγα στο καυστήρα και άρα πιο γρήγορο ζέσταμα στα νερά, αλά μεγαλύτερη κατανάλωση.
Αν θέλεις περισότερη οικονομία , κάψε πυρηνόξυλο με 109 ευρώ τον τόνο.[/quote]

Καλησπέρα Φίλε και Φίλοι
Μένω στην περιοχή Λουτρών.
Ξεκίνησα με κουκούτσι γιατί απ'όσο έμαθα και ξέρω, έχει θεωρητικά μεγάλη απόδοση (5.700 cal), λιγότερα κατάλοιπα, σταθερή ποιότητα και σχετικά καλή τιμή .
Άλλαξα την ρύθμιση σε 2" τροφοδοσία με 63" αναμονή, ανεμιστήρα άφησα στο 1 και τάμπερ καμινάδας μισό (άν και η καμινάδα και κλειστή να είναι τραβάει τρελά, το δοκίμασα).
Το πρόβλημά μου είναι ότι "τρώει" πολύ καύσιμο στην συντήρηση που κάνει ο Λέβητας, όταν δηλαδή ο θερμοστάτης χώρου πιάσει την θερμοκρασία (21 C) και κλείνει. Επειδή όμως τα FAN COILS που έχω συνεχίζουν να δουλεύουν λόγω ύπαρξης ζεστού νερού, το συνολικό κύκλωμα του σπιτιού "κρυώνει" σχετικά γρήγορα. Όταν λοιπόν παίρνει ο κυκλοφορητής μπροστά μετά από 40 λεπτά (αυτόματη εντολή από τον Λέβητα), τα νερά που επιστρέφουν είναι 15-20 βαθμούς χαμηλότερα απ΄την θερμοκρασία νερών του Λέβητα και έτσι παρόλο που το σπίτι δεν ζητάει θερμότητα (κλειστός θερμοστάτης), ο Λέβητας ξεκινά να λειτουργεί για να ζεστάνει τα νερά και να καλύψει την διαφορά θερμοκρασίας των νερών. Με λίγα λόγια "καίει τσάμπα" γιατί το σπίτι αργεί να χάσει θερμότητα (λόγω των FAN COILS που δουλεύουν)και έτσι αυτός ο κύκλος του "τσάμπα καψίματος" μπορεί να επαναληφθεί 2 και 3 φορές. Μάλιστα σήμερα το μεσημέρι έφθασαν τα νερα του Λέβητα στους 85 C και με τον θερμοστάτη χώρου κλειστό (21 C) από το πρωϊ... :(
Ο εγκαταστάτης του Λέβητα μου είπε (μάλιστα μου τό είπε απ τη πρώτη στιγμή της λειτουργίας) να βάλουμε μια ηλεκτροβάνα στην εξαγωγή του Λέβητα και μετά την ένωση του Μπόιλερ ΖΝΧ, ώστε όταν είναι κλειστός ο θερμοστάτης χώρου και ξεκινά ο κύκλος της συντήρησης του Λέβητα, να κλείνει η ηλ/βάνα και να μην ζεσταίνεται όλο το κύκλωμα άσκοπα, παρά να εκτονώνει στο κύκλωμα του Μπόιλερ. Έτσι θα αποφύγω την σπατάλη (στον κύκλο συντήρησης μιλάμε πάντα) γιατί θα είναι μικρότερος ο όγκος νερού που θα ζεσταίνει ο Λέβητας. Όταν θα ανοίξει ο θερμοστάτης χώρου, τότε θα ανοίξει και η ηλ/βάνα και ΤΟΤΕ θα ζεστάνει όλο το κύκλωμα του σπιτιού. !!!!
Πώς ακούγεται αυτό ??
Ελπίζω να πιάσει και να γλυτώσουμε το άσκοπο τάισμα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129688 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλά στο είπε ο εγκατάστασης .. Η ηλεκτροβανα ειναι η βέλτιστη λύση !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129691 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλημέρα και από μένα

Ευχαριστώ πολύ τον Βαγγέλη και τους λοιπούς φίλους για τις πολύτιμες συμβουλές τους
Εβαλα ρύθμιση ΄1' 40' και θερμοκρασία στους 65. Ηρθε ο μάστορας χθές, μου έβαλε πολυουρεθάνη
εκεί που μπαίνει η καμινάδα στον τοίχο και όλα καλά - καπνός μηδέν :) Μου είπε να μην αυξήσω την
θερμοκρασία, αφού μετά το σταμάτημα ο λέβητας ανεβαίνει συνήθως 2-3 βαθμούς και πάει 67-68!
Μου είπε επίσης να μην πειράξω την τρίοδη ( είναι 55 άρα ) ούτε τον κυκλοφορητή ( είναι στους 40 ή 45 δεν θυμάμαι ) γιατί έχω την
παράλληλη σύνδεση με του πετρελαίου και έτσι είναι καλά ρυθμισμένος.
Με χαροποίησε επίσης το γεγονός ότι μου είπε ότι το καύσιμο ( πελλετ carefour Καρυπίδης ) κάίγεται πολύ καλά,
έχει ΄πούδρα μετά από 5 μέρες καύσης και 18-19 σακούλες. Επίσης και την κατανάλωση για το σπίτι μου (+-4 σακούλες)
σε σχέση και με τη εξωτερική θερμοκρασία ( 4-9β) την βρήκε καλή, ενώ καθάρισμα θέλει στην βδομάδα
Οπότε όλα βαίνουν καλώς :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129698 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Νίκο με το 1'' 40'' είδες διαφορά??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129699 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Καλά στο είπε ο εγκατάστασης .. Η ηλεκτροβανα ειναι η βέλτιστη λύση !!


Καλημέρα Φίλοι
ελπίζω όντως να είναι έτσι VAG. Περιμένω σήμερα-αύριο να μπει και να τελειώσουμε με αυτό και θα σας πώ αν κάνει οικονομία στο καύσιμο να το εφαρμόσουν και άλλοι (όσοι δεν την έχουν).
Παρεπιπτόντως, έμαθα από τον εδώ Εισαγωγέα ότι σε μερικούς μήνες θα τροποποιήση το ήδη υπάρχον Λογισμικό ουτως ώστε να γίνει κάτι σε πιο fuzzy Logic η λειτουργία του με λίγα λόγια. Όταν θα μάθω νεότερα θα σας ενημερώσω.
Έχω όμως 2-3 ερωτήματα - θέματα :
1. Η καμινάδα μου τραβάει του σκοτωμού προφανώς λόγω 8 μέτρα ύψους της και λόγω θέσεις Σπιτιού φαντάζομαι (πάνω σε λόφο, ανοιχτό γυρω γύρω, το πιάνουν ΟΛΟΙ οι αέρηδες). Να βάλω το τάμπερ στο κλειστό να κερδίσω την θερμοκρασία καυσαερίων ? Το έχω στο μισό τώρα.
2. Μου κάνει υγροποίηση στην καμινάδα. Είναι πρόβλημα αυτό για την συνολική λειτουργία του Λέβητα και της καμινάδας ? Να πώ εδώ ότι η καμινάδα είναι τετράγωνη 8 μέτρα Αμιαντοκολώνα 20χ20 κλεισμένη σε Τσιμεντοσανίδα, από τον Λέβητα φεύγει μια Ίνοξ γωνία και συνεχίζει 1,5 μέτρο ΑλουμινοΣπιράλ το οποίο μπάινει μόνο 10-15 πόντους στην Αμιαντοκολώνα. Καπνό δεν μου βάζει λόγω πολύ ελκυσμού, και τα λιγα νερά της υγροποίησης μπαίνουν στο υπόγειο και όχι μέσα στο Σπιράλ.
3. Ο Λέβητας δουλεύει εδω και 4 μέρες και έχει πιάσει κάποια πίσσα στα τοιχώματα. Οφείλεται στο καύσιμο ή σε κάτι άλλο ?? Τρίοδη βάνα δεν έχω βάλει στο κύκλωμα γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει ακόμα την λειτουργία/χρήση της.

P.S. Παραθέτω και μια σελίδα που μου έστειλε ο Εισαγωγέας για το πώς δουλεύει το τωρινό Λογισμικό, αν βοηθήσει κάπ

οιον.!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129708 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Deos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Καλά στο είπε ο εγκατάστασης .. Η ηλεκτροβανα ειναι η βέλτιστη λύση !!


Καλημέρα Φίλοι
ελπίζω όντως να είναι έτσι VAG. Περιμένω σήμερα-αύριο να μπει και να τελειώσουμε με αυτό και θα σας πώ αν κάνει οικονομία στο καύσιμο να το εφαρμόσουν και άλλοι (όσοι δεν την έχουν).
Παρεπιπτόντως, έμαθα από τον εδώ Εισαγωγέα ότι σε μερικούς μήνες θα τροποποιήση το ήδη υπάρχον Λογισμικό ουτως ώστε να γίνει κάτι σε πιο fuzzy Logic η λειτουργία του με λίγα λόγια. Όταν θα μάθω νεότερα θα σας ενημερώσω.
Έχω όμως 2-3 ερωτήματα - θέματα :
1. Η καμινάδα μου τραβάει του σκοτωμού προφανώς λόγω 8 μέτρα ύψους της και λόγω θέσεις Σπιτιού φαντάζομαι (πάνω σε λόφο, ανοιχτό γυρω γύρω, το πιάνουν ΟΛΟΙ οι αέρηδες). Να βάλω το τάμπερ στο κλειστό να κερδίσω την θερμοκρασία καυσαερίων ? Το έχω στο μισό τώρα.
2. Μου κάνει υγροποίηση στην καμινάδα. Είναι πρόβλημα αυτό για την συνολική λειτουργία του Λέβητα και της καμινάδας ? Να πώ εδώ ότι η καμινάδα είναι τετράγωνη 8 μέτρα Αμιαντοκολώνα 20χ20 κλεισμένη σε Τσιμεντοσανίδα, από τον Λέβητα φεύγει μια Ίνοξ γωνία και συνεχίζει 1,5 μέτρο ΑλουμινοΣπιράλ το οποίο μπάινει μόνο 10-15 πόντους στην Αμιαντοκολώνα. Καπνό δεν μου βάζει λόγω πολύ ελκυσμού, και τα λιγα νερά της υγροποίησης μπαίνουν στο υπόγειο και όχι μέσα στο Σπιράλ.
3. Ο Λέβητας δουλεύει εδω και 4 μέρες και έχει πιάσει κάποια πίσσα στα τοιχώματα. Οφείλεται στο καύσιμο ή σε κάτι άλλο ?? Τρίοδη βάνα δεν έχω βάλει στο κύκλωμα γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει ακόμα την λειτουργία/χρήση της.

P.S. Παραθέτω και μια σελίδα που μου έστειλε ο Εισαγωγέας για το πώς δουλεύει το τωρινό Λογισμικό, αν βοηθήσει κάπ

οιον.!!


Τι καύσιμο καις??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ