Προσθήκη νέου θερμαντικού σώματος

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161228 από pileidis
Καλησπέρα στο forum. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν σε υπάρχουσα εγκατάσταση θέρμανσης, μπορεί να γίνει προσθήκη νέου σώματος. Στην περίπτωσή μου θέλω να προσθέσω ένα σώμα δίπλα σε μπαλκονόπορτα, καθότι δεν είχε εγκατασταθεί, για να μου παίρνει τις απώλειες. Από θέμα θερμίδων λέβητα δεν έχω πρόβλημα. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι η απόσταση του λεβητοστασίου από το σημείο τοποθέτησης του σώματος (διαγώνια) είναι γύρω στα 9 μέτρα και διασχίζει όλη τη σαλοκουζίνα. Τα υπάρχοντα σώματα έχουν αυτονομία σύνδεσης (δισωλήνιο λογικά...δεν είμαι κ πολύ σχετικός) εντός δαπέδου, δηλαδή δεν συνδέονται μεταξύ τους. Αυτό που πραγματικά με απασχολεί είναι ο τρόπος της εγκατάστασης, δηλαδή πρέπει με κάποιο τρόπο από το λεβητοστάσιο να φτάσουν οι νέοι σωλήνες στο σημείο τοποθέτησης (πράγμα αδύνατον με την υπάρχουσα διαρρύθμιση του σπιτιού) η μπορώ να συνδέσω το νέο σώμα με ένα παλιό (υπάρχει ένα σε κοντινή απόσταση), λύση η οποία θα με βολέψει εάν γίνεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161233 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προσθήκη νέου θερμαντικού σώματος
ναι μπορεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161927 από petros360
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω και εγώ για μια αλλαγή θέσης σε ένα σώμα πάνελ μέσα στο ίδιο δωμάτιο ,
απλά θα μετακινηθεί σε βορεινό τοίχο (εξωτερικά εκτεθειμένο) γιατί από την αρχική τοποθέτηση το έβαλαν στην αντίθετη μεριά με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει σωστά τον χώρο ,
το πρόβλημα τώρα ειναι ότι ειναι μονοσωλήνιο (ένα σώμα ανά γραμμή από το κολεκτέρ )
και δεν υπάρχει περίπτωση να ξηλώσω τα πλακάκια του δαπέδου για να το προχωρήσω ,
μπορώ να το συνεχίσω με δισωλήνιο ?

Η απόσταση ειναι κοντά στα τρία μέτρα και το σώμα ειναι 900/900/22
τα νερά στο σώμα έχουν θερμοκρασίες σωστές δηλαδή το σώμα δουλεύει τέλεια (με ρύθμιση στους 75 βαθμούς στον θερμοστάτη του λέβητα μετράω και πάνω από 75 στο σώμα)
το δωμάτιο ειναι 34,65 κυβικά και 10,5 τετραγωνικά .
Αν γίνετε τι να προσέξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162269 από petros360

petros360 έγραψε: Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω και εγώ για μια αλλαγή θέσης σε ένα σώμα πάνελ μέσα στο ίδιο δωμάτιο ,
απλά θα μετακινηθεί σε βορεινό τοίχο (εξωτερικά εκτεθειμένο) γιατί από την αρχική τοποθέτηση το έβαλαν στην αντίθετη μεριά με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει σωστά τον χώρο ,
το πρόβλημα τώρα ειναι ότι ειναι μονοσωλήνιο (ένα σώμα ανά γραμμή από το κολεκτέρ )
και δεν υπάρχει περίπτωση να ξηλώσω τα πλακάκια του δαπέδου για να το προχωρήσω ,
μπορώ να το συνεχίσω με δισωλήνιο ?

Η απόσταση ειναι κοντά στα τρία μέτρα και το σώμα ειναι 900/900/22
τα νερά στο σώμα έχουν θερμοκρασίες σωστές δηλαδή το σώμα δουλεύει τέλεια (με ρύθμιση στους 75 βαθμούς στον θερμοστάτη του λέβητα μετράω και πάνω από 75 στο σώμα)
το δωμάτιο ειναι 34,65 κυβικά και 10,5 τετραγωνικά .
Αν γίνετε τι να προσέξω?



Παιδιά κανείς που να ξέρει?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162270 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προσθήκη νέου θερμαντικού σώματος
αν καταλαβα καλα ουσιαστικά δεν το κανεις δισωλήνιο απλά προεκτείνεις τις υπαρχουσες σωλήνες εισοδου εξοδου με χρι την νεα θεση.

Απο κει και περα πρακτικά οσο λιγωτερες γωνιες τοσο το καλυτερο για τη ροη του νερου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petros360

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162271 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προσθήκη νέου θερμαντικού σώματος
μπερδευεσαι με ορισμους που δεν ειναι και ξεκαθαροι :)
απλα επεκτεινεις τις 2 σσωληνες συνδεεις το σωμα οπως ηταν και εισαι ενταξει
αν το σωμα στην νεα θεση δυσκολευεται απλα αυξανεις την ταχυτητα του κυκλοφορητη η στραγγαλιζεις λιγο τα υπολοιπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petros360

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ