Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39999 από Nasikas

Κλείσαμε σταδιακά την έξοδο καυσαερίων σε σόμπα πέλλετ.
Η φλόγα στην αρχή έχασε την ζωντάνια και έγινε υποτονική.
Κατόπιν έσβησε.
Δυστυχώς η ποιότητα του βίντεο δεν δείχνει τέλεια την κατάσταση.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω άλλο με την ΑΡΧΙΚΗ φλόγα, μετά με μισοκλεισμένη την έξοδο-- σταδιακά μεχρι την ολική.
Επίσης θα προσθεσω 3-4 μετρα οριζίντια διαδρομή καυσαερίων για να δουμε την διαφορά στην΄ζωηρότητα της φλόγας.

Ο ΣΩΣΤΟΣ ελκυσμός (10-12 pascal) είναι σοβαρή υποθεση στην καυση.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41076 από SakiSystem


Αφού λοιπόν μπήκε και το Tigex 25 τα πράγματα έγιναν καλύτερα, όμως αρκετές φορές πάλι το τράβηγμα της ριμάδας της καμινάδας δεν ελέγχεται.

Σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμη, υψηλό κόστος.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση αναμένω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41581 από DIMITRIS38
ρε Σάκη ειδικός δεν είμαι αλλά μήπως πρέπει να το δει κανένας τεχνικός απο κοντά ????????

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41736 από SakiSystem
Δημήτριε κι εγώ ειδικός δεν είμαι, εδώ και ένα χρόνο ψάχνομαι, έχω μιλήσει με πάρα πολλούς στην διάρκεια αυτή, το τι π@π@ριές έχω ακούσει από τεχνικούς και αντιπροσώπους δεν λέγονται, από όλα αυτά λοιπόν που άκουσα με περισσότερη έρευνα κάποια αποδείχτηκαν σωστά. Έτσι ήρθα στο παγκόσμιο πανεπιστήμιο το "Internet" και άρχισα να διαβάζω σε διάφορες σελίδες και φόρουμ ελληνικά και ξένα με το ίδιο αντικείμενο, εκεί λοιπόν δημοσιεύονται τα προβλήματα αλλά και οι λύσεις που έχουν εφαρμοστεί (σωστές) με το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Σου παραθέτω συνοπτικά μία από τις συζητήσεις με τεχνικό για να μου κάνει την δουλειά, ο φτηνότερος (πέρσι).
Αφού ήρθε είδε και του είπα κι εγώ πώς τα θέλω, εκτίμησε την δουλειά, του είπα πως τα περισσότερα υλικά υπάρχουν αλλά και ότι χρειαστεί θα τα αγοράσω εγώ, μου ζήτησε 650€, τον ρώτησα πόσες μέρες θα πάρει η δουλειά και μου απαντά θα έρθουμε το πρωί και μέχρι το απόγευμα θα έχουμε τελειώσει.
Να μην αναφερθώ και σε συνεργαζόμενα συνεργεία των αντιπροσώπων και εμπόρων, μάλιστα κάποιος έμπορος μου είπε πως αν πάρω δικό μου συνεργείο για την τοποθέτηση θα πρέπει να έρθει το δικό του συνεργείο να συναρμολογήσει το μηχάνημα και θα στοιχίσει 280€ για να ισχύει η εγγύηση.

Δημήτριε αυτές τις τιμές εγώ τις λέω Α Ρ Π Α Χ Τ Η και μην τον είδατε τον Παναγή

Και καλώς τα πλήρωνα αυτά, και εντόπιζα μετά τα προβλήματα ένα ένα, σιγά και δεν θ΄αρχόντουσαν να τα διορθώσουν, στην καλύτερη περίπτωση θα πλήρωνα κι άλλα.
Θα μου πεις όλοι δεν είναι ίδιοι, δυστυχώς δεν συνάντησα κάποιον με λογική τιμή ή έστω να μου εμπνέει και εμπιστοσύνη.
Φέτος λοιπόν πήρα την απόφαση να κινήσω μόνος μου με την βοήθεια φίλων, ειδικών και μη.
Έμεινα εδώ στο φόρουμ, διάβασα αρκετά σωστά πράγματα που γράφουν εδώ τεχνικοί έμποροι και κατασκευαστές, τους τιμά πιστεύω που δίνουν τις συμβουλές τους και τις γνώσεις τους χωρίς άμεσο κέρδος, θέλω να πιστεύω πώς επαγγελματίες του χώρου που έχουν το θάρρος να γράφουν δημόσια, έχουν και την γνώση.
Στο συγκεκριμένο πρόβλημα τώρα η αρχική λύση δόθηκε από τον "χρηστος8" και τον ευχαριστώ ξανά.
Τώρα τι καταλαβαίνω εγώ.
Η καύση εξαρτάται άμεσα από όλη την διαδρομή του αέρα από την εισαγωγή μέχρι και την έξοδο από την καμινάδα, την ταχύτητα του και την θερμοκρασία του, τα οποία και μεταβάλλονται με την ποσότητα της ύλης προς καύση, και τις καιρικές συνθήκες(βαρομετρικό). Δεν γνωρίζω λοιπόν τι εξαρτήματα υπάρχουν για να ομαλοποιήσουν την κατάσταση αυτή, και σας πληροφορώ πως και καταστήματα που εμπορεύονται τέτοια είδη δεν γνωρίζουν. Ούτε έχω την απαίτηση να γνωρίζουν όλοι οι τεχνικοί του χώρου γιατί στο κάτω κάτω τόσα χρόνια με τους πετρέλαιο-καυστήρες ασχολούνται όπου τα πράγματα όσον αφορά τον ελκυσμό είναι πολύ πιο απλά. Λίγοι είναι οι ψαγμένοι.

Είμαι απόλυτα σίγουρος πως θα βρεθεί η λύση, αν όχι εδώ, κάπου θα βρεθεί.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41796 από chris lam
Σάκη χθες καταλάθος παρατήρησα ότι μπορώ να κόψω τον ελκυσμό με απλό τρόπο....
Κάνοντας κάποιες εργασίες στον χώρο .. βγήκε το καπέλο που έχω στο ταφ στην έξοδο του λέβητα χωρίς να το καταλάβω (φαντάσου έξοδος λέβητα ταφ από κάτω καπέλο και από πάνω καμινάδα)και παρατήρησα ότι με το που έσβησε ο καυστήρας μετά από λίγο η φωτιά που παρέμεινε από φυσικό ελκυσμό έσβησε.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41799 από Τάκης

SakiSystem έγραψε:



Αφού λοιπόν μπήκε και το Tigex 25 τα πράγματα έγιναν καλύτερα, όμως αρκετές φορές πάλι το τράβηγμα της ριμάδας της καμινάδας δεν ελέγχεται.

Σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμη, υψηλό κόστος.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση αναμένω.


Προφανώς το τάμπερ που έβαλες είναι μικρό για το μέγεθος τς καμινάδας. Στις οδηγίες του λέβητά μου για μεγάλο ύψος καμινάδας ή μεγάλη διάμετρο με παραπέμπει εδώ
www.varmebaronen.se/trycksaker/Produktkatalog_weboptimized.pdf στη σελ 25. Το no 2926 είναι κατάλληλο για καμινάδες πάνω απο 130mm και παρακάτω έχει και άλλα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ