Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41804 από SakiSystem
Φίλτατε Χρήστο καλημέρα.

Αυτό το είχα δοκιμάσει από τις πρώτες μέρες που εντόπισα το πρόβλημα, δεν ήξερα όμως πως υπάρχουν αυτά τα τάμπερ ρύθμισης ελκυσμού που τοποθέτησα όπως φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία και έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που σου συνέβει αλλά ελεγχόμενα.
Το θέμα είναι πώς άλλον ελκυσμό θέλει η καύση σε πλήρη ισχύ και άλλον όταν είναι σε συντήρηση φλόγας όπου και υπάρχει το πρόβλημα γιατί είμαι αναγκασμένος να τροφοδοτώ σε πιο τακτικά χρονικά διαστήματα την εστία για να μην κατέβει η φλόγα στον κοχλία, το βράδυ λοιπόν που η ζήτηση είναι περιορισμένη και ο λέβητας είναι κυρίως σε συντήρηση φλόγας η κατανάλωση είναι αρκετή για έναν μέσο όρο 8 ωρών περίπου 6-7 κιλά.
Έχεις το ίδιο πρόβλημα ?

Τάκη Καλημέρα το κοιτάω τώρα αμέσως σ΄ευχαριστώ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41814 από SakiSystem

Προφανώς το τάμπερ που έβαλες είναι μικρό για το μέγεθος τς καμινάδας. Στις οδηγίες του λέβητά μου για μεγάλο ύψος καμινάδας ή μεγάλη διάμετρο με παραπέμπει εδώ
www.varmebaronen.se/trycksaker/Produktkatalog_weboptimized.pdf στη σελ 25. Το no 2926 είναι κατάλληλο για καμινάδες πάνω απο 130mm και παρακάτω έχει και άλλα.


Τάκη τα ίδια ακριβώς λέει και ο κατασκευαστής του τάμπερ που πήρα δεν βρήκα όμως το μεγάλο.
Όταν ο λέβητας είναι σε πλήρη ισχύ και ρυθμίσω το τάμπερ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή ο οποίος λέει για πέλλετ 15pa όλα καλά το τάμπερ δεν μένει ορθάνοιχτο αλλά πάλλεται έχω και μείωση της θερμοκρασίας καυσαερίων κατά περίπου 30 βαθμούς κυμαίνεται στους 160-180C, όταν πάει σε συντήρηση φλόγας μετά από πέντε λεπτά το τάμπερ κλείνει τελείως είναι σαν να μην υπάρχει. Ρυθμίζω λοιπόν σε συντήρηση φλόγας περίπου 10-12pa το τάμπερ αρχίζει να ανταποκρίνεται η εστία έχει πιο αδύναμη φλόγα ο χρόνος παύσης τροφοδοσίας μεγαλύτερος, πέφτει η κατανάλωση όταν όμως πάει σε πλήρη ισχύ το τάμπερ μένει ορθάνοιχτο και η φλόγα δεν είναι έντονη επίσης έχω κι άλλη μείωση της θερμοκρασίας καυσαερίων κατά 20 βαθμούς.
Από έρευνα που έκανα διαπιστώνω πως ο απαραίτητος ελκυσμός δεν εξαρτάται μόνο από το είδος του καυσίμου αλλά και από την ισχύ του λέβητα, ένα μικρό εύρος ισχύος πιστεύω πως καλύπτεται από το τάμπερ αλλά η διαφορά από πλήρη ισχύ σε συντήρηση φλόγας είναι μεγάλη.
Νομίζω πως μένει να ασχοληθώ λίγο και με την εισαγωγή του αέρα όπου και από εκεί ρυθμίζοντας πρόχειρα έχω κάποιες διαφοροποιήσεις, ίσως βρω την κατάλληλη προσαρμογή ή και κάποιο εξάρτημα που μπαίνει στην εισαγωγή αέρα.

Στο τέλος θα εκδόσω και διδακτορικό πανάθεμα με, έμπλεξα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41817 από chris lam
Φίλε και εγώ αυτό το θέμα έχω και δεν μπορώ να ρυθμίσω το υλικό και τον αέρα με αποτέλεσμα άλλες φορές να καίει καλά και άλλες όχι.
Απο που το πήρες θα μπορούσαμε να έχουμε κανένα τηλ με mail?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41818 από SakiSystem

chris lam έγραψε: Φίλε και εγώ αυτό το θέμα έχω και δεν μπορώ να ρυθμίσω το υλικό και τον αέρα με αποτέλεσμα άλλες φορές να καίει καλά και άλλες όχι.
Απο που το πήρες θα μπορούσαμε να έχουμε κανένα τηλ με mail?


Συμπάσχω πραγματικά μαζί σου "chris lam".
Από Θεσσαλονίκη περιοχή Λαγκαδά, αυτή την στιγμή όμως δεν έχω τίποτα μαζί μου από τηλέφωνα για να σε ενημερώσω. Το βραδάκι.

Καλή σου μέρα

Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενες εγγραφές στο ίδιο θέμα από τον "χρηστος8"

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41821 από chris lam
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε
θα αναμένω

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41852 από Τάκης

chris lam έγραψε: ...
Απο που το πήρες θα μπορούσαμε να έχουμε κανένα τηλ με mail?


Εδώ www.thermometro.gr/ το έχουν και υπάρχουν τα στοιχεία επικοινωνίας, ίσως υπάρχει και σε άλλους.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ