Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41873 από Τάκης

SakiSystem έγραψε:

Προφανώς το τάμπερ που έβαλες είναι μικρό για το μέγεθος τς καμινάδας. Στις οδηγίες του λέβητά μου για μεγάλο ύψος καμινάδας ή μεγάλη διάμετρο με παραπέμπει εδώ
www.varmebaronen.se/trycksaker/Produktkatalog_weboptimized.pdf στη σελ 25. Το no 2926 είναι κατάλληλο για καμινάδες πάνω απο 130mm και παρακάτω έχει και άλλα.


Τάκη τα ίδια ακριβώς λέει και ο κατασκευαστής του τάμπερ που πήρα δεν βρήκα όμως το μεγάλο.
Όταν ο λέβητας είναι σε πλήρη ισχύ και ρυθμίσω το τάμπερ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή ο οποίος λέει για πέλλετ 15pa όλα καλά το τάμπερ δεν μένει ορθάνοιχτο αλλά πάλλεται έχω και μείωση της θερμοκρασίας καυσαερίων κατά περίπου 30 βαθμούς κυμαίνεται στους 160-180C, όταν πάει σε συντήρηση φλόγας μετά από πέντε λεπτά το τάμπερ κλείνει τελείως είναι σαν να μην υπάρχει. Ρυθμίζω λοιπόν σε συντήρηση φλόγας περίπου 10-12pa το τάμπερ αρχίζει να ανταποκρίνεται η εστία έχει πιο αδύναμη φλόγα ο χρόνος παύσης τροφοδοσίας μεγαλύτερος, πέφτει η κατανάλωση όταν όμως πάει σε πλήρη ισχύ το τάμπερ μένει ορθάνοιχτο και η φλόγα δεν είναι έντονη επίσης έχω κι άλλη μείωση της θερμοκρασίας καυσαερίων κατά 20 βαθμούς.
Από έρευνα που έκανα διαπιστώνω πως ο απαραίτητος ελκυσμός δεν εξαρτάται μόνο από το είδος του καυσίμου αλλά και από την ισχύ του λέβητα, ένα μικρό εύρος ισχύος πιστεύω πως καλύπτεται από το τάμπερ αλλά η διαφορά από πλήρη ισχύ σε συντήρηση φλόγας είναι μεγάλη.
Νομίζω πως μένει να ασχοληθώ λίγο και με την εισαγωγή του αέρα όπου και από εκεί ρυθμίζοντας πρόχειρα έχω κάποιες διαφοροποιήσεις, ίσως βρω την κατάλληλη προσαρμογή ή και κάποιο εξάρτημα που μπαίνει στην εισαγωγή αέρα.

Στο τέλος θα εκδόσω και διδακτορικό πανάθεμα με, έμπλεξα.


Στο βιβλίο του λέβητά μου, που το ντάμπερ αυτό είναι στον στάνταρ εξοπλισμό, αναφέρει ότι για κάθε καυστήρα η ρύθμιση είναι ιδιαίτερη και τη δίνει ο κατασκευαστής του. Για τον δικό μου καυστήρα δίνει τη ρύθμιση στα 5-10 Πασκάλ (10-20mm στον άξονα). Από ό,τι έχω καταλάβει σκοπός του ντάμπερ είναι να μηδενίζει τον ελκυσμό της καμινάδας στην έξοδο του λέβητα, μέχρι εκεί τα καυσαέρια τα διώχνει η δύναμη του καυστήρα. Αυτό, για να μένει ανεπηρέαστη η καύση από τις εξωτερικές συνθήκες. Νομίζω ότι στην περίπτωσή σου το πρόβλημα (αν μπορεί κανέις να το πει έτσι) βρίσκεται ότι το ντάμπερ είναι πολύ μικρό για τη διάμετρο της καμινάδας σου. Βέβαια να δούμε τι θα μας πουν και οι ειδικοί.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42211 από SakiSystem
Φίλε Τάκη σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δυστυχώς ο κατασκευαστής του λέβητα μου στις οδηγίες δεν αναφέρει νούμερα παρά μόνο γενικολογίες όσο αφορά τον ελκυσμό. Από έντυπα οδηγιών άλλων κατασκευαστών ίδιου τύπου λέβητα με τον δικό μου, αναφέρουν απ΄ότι θυμάμαι κοντά στα 15pa ότι λέει και ο κατασκευαστής του τάμπερ, το μόνο σφάλμα στην περίπτωσή μου τώρα είναι η διαφορά διαμέτρου της καμινάδας.
Σήμερα προχώρησα σε τοποθέτηση ενός απλού τάμπερ, με ελατήρια επαναφοράς στο κλείσιμο, στην εισαγωγή του αέρα, είναι υπό παρακολούθηση, πάντως τα πρώτα σημάδια είναι ενθαρρυντικά.

Αναμένω και τον "chris lam" που έχει το ίδιο πρόβλημα, να μας πει τι έκανε, και αν ήρθε σε επικοινωνία με το κατάστημα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42255 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Σακη ακόμη δεν έχω κάνει κάτι...
Αλλά μίλησα με ένα θείο μου που ασχολείται με καμιναδες και μου είπε ότι τέτοιο ταμπερ είχαν οι παλιές πετρελαίου σομπες και αύριο θα προχωρήσουμε στην κατασκευή του!
Για την ώρα έβαλα μια περσιδα τζακιου και είχα κάποια αποτελέσματα !



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42270 από SakiSystem
Καλώς Chris, θα περιμένω νέα και πιο μηχάνημα έχεις.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42304 από chris lam
thermolev bmt65 έχω και καίω πυρήνα!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43273 από androutso
Εχω την πατεντα. Βαλε ενα ταμπερ στης ησαγωγη του μοτερ που φησαει μεσα στον λεβητα. Τραβα παρε ενα μοτερ απο ηλεκτροβανα και προσαρμοσετο στο ταμπερ. Οστε οταν ο λεβητας θελει αερα και δουλευει η ηλεκτροβανα θα ανηγει το ταμπερ και οταν ο λεβητας ειναι στην συντησηση θα κλεινει τον αερα.... B) B) B) B) B)

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem, stef_chai

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ