Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54193 από chris lam
Saki δεν μπόρεσα να βρω άκρη για tigex στην θεσ/νικη έχει μόνο 25αρι και δεν έχουν τιμή για το 50αρι τώρα περιμένω από Αθήνα ........

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60310 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. απο τον λεβητα (ferroli sfl5)φευγει ενα σπιραλ φ150 ,1μετρο, με κληση , δεν ειναι οριζοντιο δηλαδη και εξω απο το λεβητοστασιο εχω 6.5μετρα καμιναδα ευθια (ουτε γωνιες ,ουτε κλησεις) με ταφ καθαρισμου και καπελο, διασχίζει την σκεπη και βγαινει σχεδον 2 μετρα πανω αλλα οχι πιο πανω απο την κορυφη της σκεπης που εχει μια αποσταση περιπου 3 μετρα και πιο κοντα εχει ενα αλλο σκεπαστρο το οποιο ειναι πιο χαμηλα .

δεν τραβαει καθολου.

δοκιμαζω την μιση καμιναδα (3 μετρα δηλαδη κατω απο την σκεπη) ,τραβαει σαν τρελο τοσο που ακουγεται πολυ δυνατα.

βαζω παλι ολοκληρη την καμιναδα αλλα βγαζω το καπελο και ναι μεν τραβαει αλλα οχι οσο οταν εχω μιση την καμιναδα (3 μετρα δηλαδη κατω απο την σκεπη)


με αποτελεσμα εδω και καιρο που εχω βαλει τον λεβητα ή να μη μπορω να το ρυθμισω με το πελλετ ή να μην αποδιδει σωστα το ξυλο.

κοιταξα αν εχει βουλωσει , αν και καινουρια , αλλα ειναι καθαρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60314 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
το ποσο τραβαει ειναι σχετικο ...το να τραβαει ασυστολα δεν ειναι το ζητουμενο
η σωστη λυση ειναι με μετρηση του ελκυσμου ...

οι ρυθμισεις ειναι πιο λεπτη υποθεση ...μηπως εκει κατι δεν κανεις σωστα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60316 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Με το πελλετ πνιγεται, δηλαδη μολις δινω αερα παραπανω π.χ στπ επιπεδο 3 με εργοστασιακες ρυθμισεις δουλευει καλα. στο επιπεδο 4 με εργοστασιακες ρυθμισεις η φλογα πεφτει αντι να μεγαλωνει

στο ξυλο που το δουλευω εδω και 2 μερες δεν εχει κατι να ρυθμισω , αυτο που παρατηρω ειναι οταν ανοιγω την πορτα δεν τραβει ολο τον καπνο προς την καμιναδα, αλλα βγαζει αρκετο προς την πορτα.

το ταμπερ(κλαπε) στην καμιναδα ειναι τερμα ανοιχτο και στις 2 περιπτωσεις, δοκιμασα αρκετες θεσεις και δεν ειδα διαφορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60322 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
ο εγκαταστατης -πωλητης στον ρυθμισε ?
αυτη ειναι η σωστη διαδικασια ασχετα απ το δικο σου ψαξιμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60385 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
την εγκατασταση την εκανα μονος.
ο πωλητης του καυστηρα εστειλε τον τεχνικο εχθες και μου ειπε να αλλαξω πελλετ εκανε καποιες ρυθμησεις , τωρα ομως καιω ξυλο και δεν τραβαει τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω. σας περιεγραψα πριν πως ειναι με το ξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ