Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60522 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
πως το εψαξες που θα το βρουμε και ποσο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60528 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Ειναι τις darco αλλα που θα το βρουμε..........

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60538 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Όσο αφορά την darco ναι και σε αυτή είμαστε ο επίσημος αντιπρόσωπος για την Ελλάδα


kratki.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61057 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Στέφανε το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είπε και ο chris lam μόνωσε την όλη πρώτα, ακόμη και το σπιράλ, και μετά βλέπεις.
Σε φίλο που έχει ξυλολέβητα με 1,5 μέτρο σπιράλ μία γωνία και 4 μέτρα αμόνωτη υπήρχε το ίδιο θέμα, φέτος τον έπεισα να τρυπήσει την πλάκα της αποθήκης για να βγει η καμινάδα ευθεία και να την μονώσει με ορυκτοβάμβακα, παρόλο που τα μπουριά του είναι 140 φ ενώ θα έπρεπε να είναι 160 φ υπήρξε τρομερή διαφορά, δεν γεμίζει η αποθήκη κάπνα όταν ανοίγει την πόρτα να βάλει ξύλα.
Πάντως από τις δική μου εμπειρία και μελέτη κατάλαβα πως ο ελκυσμός εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, έτσι όταν πήρα την απόφαση να γίνω θερμαστής θυσίασα αρκετά €υρουλάκια παραπάνω για διπλή μονωμένη καμινάδα προκειμένου να είμαι σίγουρος, αν προέκυπτε πρόβλημα, για το επόμενο βήμα.
Στην περίπτωση σου το τάμπερ ελκυσμού δεν νομίζω να κάνει κάτι.
Εύχομαι να βρεις σύντομα λύση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61076 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
απο την αρχη ηθελα να βαλω πετροβαμβακα αλλα το καθυστερησα με ενα ατυχημα που ειχα στο χερι.
απο τοτε πεταω € σε πελλετ και τωρα σε ξυλα.

αυτο που θα ηθελα να αποφυγω ειναι να ξανα αγορασω καινουρια καμιναδα σε μεγαλυτερη διασταση.

βγαζει ο λεβητας φ150 ρωτησα απο εκει που το πηρα και μου ειπαν φ150 και ετσι επραξα. βλεπω ομως οτι δεν φτανει και ελπιζω με τον πετροβαμβακα να τελειωσει το θεμα για να μη πεταξω αλλα 200 ευρω για καμιναδα

το σπιραλ ειναι το πρωτο κομματι που εχω μονωσει εμεινε το υπολοιπο κατω απο την καμιναδα

προς το παρων το εβαλα με μια γωνια να βγαινει διπλα στην σκεπη και λιγο πιο χαμηλα (χωρις μονωση εκτος απο το σπιραλ), παρολα αυτα βλεπω οτι οταν ανοιγω την πορτα τραβαει πολυ λιγο καπνο και γεμιζει το λεβητοστασια καπνο. ειναι προβλημα οταν θελω να βαλω ξυλα και φυσικα με το πελλετ θα ειναι μιας και θα συνεχιζω να μη μπορω να το ρυθμισω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61082 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Επίσης πολύ σοβαρό είναι και η καθαρότητα του λέβητα, οι διαδρομές ή τα τούμπα πρέπει να αστράφτουν, για να έχει απόδοση και να μην καπνίζει.
Γι αυτό, ποιος τη χάρη μου, σήμερα έχω ραντεβού με την Λεβήτα(λέβητα) γιατί αυτές τις μέρες παραμαύρισε.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ