Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65092 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Δεν ξέρω αν βοηθά, αλλά αυτές τις ημέρες ψάχνω και εγώ το ίδιο πράγμα... Σας παραθέτω την απάντηση που πήρα από προμηθευτή στην Αθήνα.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Η τοποθέτηση ενός τάμπερ ρύθμισης ελκυσμού σε λέβητες στερεών καυσίμων θεωρείται σχεδον απαραίτητο παρελκόμενο της καμινάδας, ιδιαίτερα σε καμινάδες>4μ., ενώ προσφέρει:

σταθεροποίηση του ελκυσμού
εξοικονόμηση καυσίμου εως 10%
Βελτίωση της καύσης
Ελαχιστοποίηση υγροποιήσεων αφού ξηρός αέρας απο το μηχανοστάσιο εισέρχεται μέσα στην καμινάδα
Έτσι και στην δική σας περίπτωση η τοποθέτηση ενος ταμπερ θα μειώσει τις υγροποιήσεις στο ελάχιστο.
Τα τάμπερ που προσφέρουμε είναι δυο τύπων:
Εως 200mm το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε μεγαλύτερες διαμέτρους αναλόγως τηςεφαρμογής και του εφαρμοστή (τιμή 110 + έξοδα αποστολής)



Για διαμέτρους εως 300mm (τιμή 200 + έξοδα αποστολής)



Για οιδήποτε χρειαστείτε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65100 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

akarat23 έγραψε: Δεν ξέρω αν βοηθά, αλλά αυτές τις ημέρες ψάχνω και εγώ το ίδιο πράγμα... Σας παραθέτω την απάντηση που πήρα από προμηθευτή στην Αθήνα.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Η τοποθέτηση ενός τάμπερ ρύθμισης ελκυσμού σε λέβητες στερεών καυσίμων θεωρείται σχεδον απαραίτητο παρελκόμενο της καμινάδας, ιδιαίτερα σε καμινάδες>4μ., ενώ προσφέρει:

σταθεροποίηση του ελκυσμού
εξοικονόμηση καυσίμου εως 10%
Βελτίωση της καύσης
Ελαχιστοποίηση υγροποιήσεων αφού ξηρός αέρας απο το μηχανοστάσιο εισέρχεται μέσα στην καμινάδα
Έτσι και στην δική σας περίπτωση η τοποθέτηση ενος ταμπερ θα μειώσει τις υγροποιήσεις στο ελάχιστο.
Τα τάμπερ που προσφέρουμε είναι δυο τύπων:
Εως 200mm το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε μεγαλύτερες διαμέτρους αναλόγως τηςεφαρμογής και του εφαρμοστή (τιμή 110 + έξοδα αποστολής)



Για διαμέτρους εως 300mm (τιμή 200 + έξοδα αποστολής)



Για οιδήποτε χρειαστείτε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας


Ψάχνω και εγώ τέτοιο ταμπερ.
Εχουμε στοιχεία του προμηθευτή γιατι δεν μπορώ να βρω ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65109 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

fritakos έγραψε:

akarat23 έγραψε: Ψάχνω και εγώ τέτοιο ταμπερ.
Εχουμε στοιχεία του προμηθευτή γιατι δεν μπορώ να βρω ;;



--

e-mail. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65353 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Πολύ σωστά Τόλη, εγώ ακόμη ψάχνομαι και συνεχίζω τα πειράματα.
Αφού είχα βάλει το πρώτο τάμπερ (Tigex 25) και αργότερα ένα τάμπερ στην εισαγωγή του αέρα η κατάσταση διορθώθηκε κατά πολύ. Τα καυσαέρια όμως αρκετές φορές ξεπερνούσαν τους 200C°, να σημειώσω πως δεν έχω καπνό πουθενά, και βέβαια δεν έχω κάνει μέτρηση με αναλυτή.
'Έτσι πειραματικά εφάρμοσα το παρακάτω όπως φαίνεται στην εικόνα, πριν λίγες μέρες, με ένα τάμπερ για απορροφητήρες που με GreekPatend το ρύθμισα σε συνδυασμό με το Tigex 25. Τα καυσαέρια τώρα δεν ξεπερνούν τους 160C° και από λίγες παρατηρήσεις που πρόλαβα να κάνω δεν έχει επηρεαστεί η καύση στην οποία δεν έκανα καμία αλλαγή.

Θα το αφήσω έτσι λίγες μέρες για να το παρακολουθήσω και αν θεωρήσω πως κάνει καλό θα πάρω το συγκεκριμένο που βρήκες Τόλη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #73541 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Μετά από δύο εβδομάδες με τα δύο τάμπερ, έχουμε αποτελέσματα. Η καύση του υλικού (AlfaW) πιο καλή αν και το συγκεκριμένο αφήνει πολύ στάχτη, θερμοκρασία καυσαερίων 160C° όταν τα νερά έχουν φτάσει στους 72C°, καπνός πουθενά, όσο για την κατανάλωση μπορώ να πω για μία μείωση της τάξης του 7%-8%.
Δυστυχώς το AlfaW αφήνει πάρα πολύ στάχτη, βουλώνει και τα τούμπα πολύ γρήγορα κάθε τέσσερις μέρες υποχρεωτικό καθάρισμα, και το εγκατέλειψα. Συνεχίζω με Golden το οποίο έχει πολύ λιγότερη στάχτη με αποτέλεσμα το καθάρισμα να πάει στις δέκα μέρες. Επίσης έχω κι άλλη μείωση λόγω του Golden περίπου 4%-5% σε σχέση με το AlfaW. Γενικά υπάρχει μια μείωση καυσίμου λόγω τάμπερ και Golden περίπου στο 11%-13%, τα ποσοστά τα βγάζω σε συγκριτικές καταναλώσεις τριημέρου των δύο περιόδων, σε γενικές γραμμές με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντά και κάτω από 10C° η κατανάλωση μου (24ωρο) ήταν κάτι παραπάνω από 4 τσουβαλάκια τώρα με τα τάμπερ και την αλλαγή σε Golden είναι κάτω από 4 τσουβαλάκια. Τις τελευταίες μέρες έβαλα και τους "έξυπνους θερμοστάτες" χώρου έτσι έχω κι άλλη μείωση στην κατανάλωση οι πρώτες μετρήσεις δείχνουν περίπου -15% ίσως και παραπάνω θα δείξουν οι επόμενες μέρες.

Συνοψίζοντας τις πρόσφατες αλλαγές
1) Τοποθέτηση δεύτερου τάμπερ όπως φαίνεται στην προηγούμενη εγγραφή.
2) Αλλαγή καυσίμου σε Golden
3) Αντικατάσταση αναλογικών θερμοστατών χώρου με "έξυπνους" ψηφιακούς_______ Συγκριτικό θερμοστατών χώρου .

Αποτέλεσμα = μείωση κατανάλωσης έως 25%

Πριν τις αλλαγές κάτι παραπάνω από 4 τσουβαλάκια 24ωρο
Μετά τις αλλαγές περίπου 3,5 τσουβαλάκια.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #73579 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

SakiSystem έγραψε: Μετά από δύο εβδομάδες με τα δύο τάμπερ, έχουμε αποτελέσματα. Η καύση του υλικού (AlfaW) πιο καλή αν και το συγκεκριμένο αφήνει πολύ στάχτη, θερμοκρασία καυσαερίων 160C° όταν τα νερά έχουν φτάσει στους 72C°, καπνός πουθενά, όσο για την κατανάλωση μπορώ να πω για μία μείωση της τάξης του 7%-8%.
Δυστυχώς το AlfaW αφήνει πάρα πολύ στάχτη, βουλώνει και τα τούμπα πολύ γρήγορα κάθε τέσσερις μέρες υποχρεωτικό καθάρισμα, και το εγκατέλειψα. Συνεχίζω με Golden το οποίο έχει πολύ λιγότερη στάχτη με αποτέλεσμα το καθάρισμα να πάει στις δέκα μέρες. Επίσης έχω κι άλλη μείωση λόγω του Golden περίπου 4%-5% σε σχέση με το AlfaW. Γενικά υπάρχει μια μείωση καυσίμου λόγω τάμπερ και Golden περίπου στο 11%-13%, τα ποσοστά τα βγάζω σε συγκριτικές καταναλώσεις τριημέρου των δύο περιόδων, σε γενικές γραμμές με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντά και κάτω από 10C° η κατανάλωση μου (24ωρο) ήταν κάτι παραπάνω από 4 τσουβαλάκια τώρα με τα τάμπερ και την αλλαγή σε Golden είναι κάτω από 4 τσουβαλάκια. Τις τελευταίες μέρες έβαλα και τους "έξυπνους θερμοστάτες" χώρου έτσι έχω κι άλλη μείωση στην κατανάλωση οι πρώτες μετρήσεις δείχνουν περίπου -15% ίσως και παραπάνω θα δείξουν οι επόμενες μέρες.

Συνοψίζοντας τις πρόσφατες αλλαγές
1) Τοποθέτηση δεύτερου τάμπερ όπως φαίνεται στην προηγούμενη εγγραφή.
2) Αλλαγή καυσίμου σε Golden
3) Αντικατάσταση αναλογικών θερμοστατών χώρου με "έξυπνους" ψηφιακούς_______ Συγκριτικό θερμοστατών χώρου .

Αποτέλεσμα = μείωση κατανάλωσης έως 25%

Πριν τις αλλαγές κάτι παραπάνω από 4 τσουβαλάκια 24ωρο
Μετά τις αλλαγές περίπου 3,5 τσουβαλάκια.



Μπραβο σακι ωντος τα ταμπερ (ρυθμιστες ελκισμου καμιναδος) εξασφαλιζουν εικονομια αλλα και λυνουν
πολλα προβληματα σε πολλους καυστηρες πελλετ.
Γιαυτο και καποιοι λεβητες τα εχουν η τα προτηνουν για καλυτερη λιτουργεια.
Καθως και το πελλετ το οποιο πεζει συγουρα και αυτο το ρολοτου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.314 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ