Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139203 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ΥΓ. Ποια διανοια έχει γράψει το manual???[/quote]

Μετάφραση στο πόδι ή στο internet πρέπει να είναι μάλλον από τα ιταλικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139869 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μετά από αρκετή συζήτηση με τεχνικό της εταιρείας για το νόημα των ρυθμίσεων στο μενού έναυσης του λέβητα, ανεβάζω έναν πίνακα που έκανα για το συγκεκριμένο μενού, μιας και το manual δεν το κάνει. Οι προτεινόμενες ρυθμίσεις δίνονται με κάθε επιφύλαξη διότι σε κάθε περίπτωση παίζουν ρόλο και άλλοι παράμετροι (καμινάδα, μάρκα και παρτίδα πέλλετ, τύπος λέβητα κλπ).

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: THALIA.pdf
Μέγεθος αρχείου:350 KB
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139894 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα και καλο χειμωνα να εχουμε χωρις προβληματα.
Ξαναματα-βαζω αυτο το βιντεακι που με βοηθησε αρκετα περυσι μιας και για τις ρυθμισεις πρεπει να ξερουμε τι αποτελεσμα περιπου πρεπει να εχουμε ;)

stelios_STI έγραψε:

stelios_STI έγραψε:

stelios_STI έγραψε: Ποιος οριζει ποια ειναι η σωστη φλογα; Ο κατασκευαστης; ο υδραυλικος; ο πελλετας;


Κανω παραθεση στα λεγομενα μου γιατι με ενα ψαξιμο βρησκεις πολυ πραμα στο νετ και δεν ξες που να βασιστεις.
Ενα καλο βιντεο που βρηκα και θα το δοκιμασω βλεπω οτι την "δικη μου" φλογα την ονομαζουν lazy (τεμπελικια). Σημερα εχει δοκιμες παλι... ;)


Μετα απο 1 εβδομαδα αλλαγης ρυθμισεων τα αποτελεσματα μου ειναι στροφη προς το καλυτερο με εξαλειψη του κλινκερ!!! κατεβασα σχεδον 1 δευτ. την τραφοδοσια ( απο 4.1 σε 3.2) και τον αερα (απο 1950 σε 2150) αυτη ειναι η τελικη μου ρυθμιση με καλη φλογα χωρις κλινκερ και ακαυτα και αυριο θα το λυσω οπως καθε εβδομαδα να δω τι εγινε απο σταχτη. τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν εκανα πιο νωρις και να'ναι καλα το παιδι που αρχισαμε τα ποστ για την φλογα και με εβαλε στην πριζα!! ;)


Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139936 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

kostis_veroia έγραψε: Και κάτι ακόμα,
Κατα τη διαδηκασία σβησίματος λειτουργεί στο τέρμα το βεντιλατέρ καυσαερίων για να σβήσει τη φωτιά, και για καθαρίσει το τασάκι. θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω απο που ρυθμίζεται ο χρόνος λειτουργείας του βεντιλατερ κατα τη διαδικασία αυτή καθώς στο μηχάνιμα μου είναι πολύ μεγάλος με αποτέλεσμα να γίνεται ενοχλητικό.


Θα σου πρότεινα να μην το πειράξεις καθώς ο χρόνος αυτός επηρρεάζει το πόσο χρόνο θα είναι ζεστό θα το νερό στα σώματα. Δηλαδή αν το βάλεις στο 45 C θα κρυώσει το μηχάνημα αλλά επειδή ο κυκλοφοριτής συνεχίζει να λειτουργεί θα έχεις πάρα πολύ γρήγορα κρύα νερά. Σου προτείνω να μην το πειράξεις αλλά αν θες να δοκιμάσεις ορίστε

Μενού Εναυσης
Θερμοκρ. καυσαερίων on > 60 --- 65 (default)
Θερμοκρ. καυσαερίων off > 55 ---- 60 (default)
Χαμηλώνοντας την θερμοκρασία καυσαερίων off μεγαλώνει ο χρόνος και ανεβάζοντας, όχι πάνω από 60 (διότι έτσι είναι default) τον μειώνεις
Οπως διαβάζεις εγώ ήθελα το αντίθετο από αυτό που ζητάς αλλά το συμπέρασμα είναι το ίδιο.
Πιστεύω να σε βοήθησα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139989 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
[quote="lia77"

Τι γίνεται με τις εναύσεις; Λύθηκε το πρόβλημα με την αντίσταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140016 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Εσένα τα ποσοστά αποτυχημένων πού βρίσκονται;

Εγώ περιμένω πότε θα δεήσουν να μου εγκαταστήσουν τη νέα κεραμική αντίσταση.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ