Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140018 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
"bobus" [140016]
Εσένα τα ποσοστά αποτυχημένων πού βρίσκονται;
Εγώ περιμένω πότε θα δεήσουν να μου εγκαταστήσουν τη νέα κεραμική αντίσταση.

Νομίζω ότι επιτέλους το πρόβλημα λύθηκε οριστικά, καθώς άλλαξα και το σωλήνα της αντίστασης δεδομένου ότι αυτός που είχε πριν ήταν στενός (είχε άλλο ένα κομμάτι πιό στενό μέσα) και δεν ήταν επαρκές το καυτό ρεύμα του αέρα που περνούσε μέσα από εκεί.
Τώρα ανάβει αμέσως μόλις ολοκληρωθεί η προέναυση 2, δηλαδή σε 5-6 λεπτά από τη στιγμή που πάρει εντολή από το θερμοστάτη.

Σημαντικό επίσης ότι άλλαξα ριζικά και όλες τις ρυθμίσεις στο μενού έναυσης, διότι το σβάι έχει αρκετό "θέμα" με την παρτίδα που έχω, όπως ήδη σας έχω πει σε προηγούμενα ποστ.

Το κυριότερο όμως πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ σκληρό και δημιουργεί θέμα στην κανονική τροφοδοσία όπως μου είπαν από το εργοστάσιο αλλά και ο ίδιος είχα ήδη διαπιστώσει.

Εν κατακλείδι, στη βδομάδα που έγινε η αλλαγή δεν είχα ούτε μια αποτυχημένη και όλες οι εναύσεις γίνονται όπως είπα στα 5-6 λεπτά. Φτου μην το ματιάσω. :P

Επίσης έχω ποστάρει πιο πάνω και το μενού έναυσης, μετά από επίλυση των αποριών που είχα με τεχνικό της εταιρείας.

Γνώμη μου είναι να τους πιέσεις να σου αλλάξουν και το σωλήνα της αντίστασης αν είναι σαν το δικό μου το μαμίσιο γιατί αλλιώς θα είναι μισή η δουλειά και σε κόβω πάλι να τα "παίρνεις".
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140125 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα παιδια;; ενας τονος σβαι μου ειπαν 350 αθηνα ειναι καλα;; θεωρειται καλο πελλετ;; και ο τονος ποσα σακια εχει;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140126 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
giokspart τωρα ειδα την ερωτηση. λοιπον με το τασακι μονο που αλλαξαμε δοξα το θεο παμε καλα με εναυσεις. βεβαια κι εγω αλλαξα μενου εναυσης αερα μεταβατικων +3 πελλετ μεταβατικων -5 . την αντισταση την πηρα δεν την αλλαξαμε την εχω κρατησει και αν δω οτι εχω προβλημα θα το κανουμε. παντως το τασακι το προηγουμενο ηταν χαλια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140139 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: καλησπερα παιδια;; ενας τονος σβαι μου ειπαν 350 αθηνα ειναι καλα;; θεωρειται καλο πελλετ;; και ο τονος ποσα σακια εχει;;


Λίγο ακριβό μου φαίνεται, αλλά τώρα στην Αθήνα .... τι να πώ; Πριν 2-3 μέρες που ρώτησα εδώ το είχαν 295€/τόνο.
Η παλέτα έχει 66 σακιά Χ 15 Kg=990 kg.
Δες τι παρτίδα είναι. Εγώ πήρα 3 τόνους (παραγωγή 2014) το καλοκαίρι και είναι πολύ σκληρό.
Πιστεύω ότι σε αυτή την τιμή ότι μπορείς να βρεις οξιά που είναι πολύ καλύτερο για την προστασία του λέβητα και στις ρυθμίσεις καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140143 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: giokspart τωρα ειδα την ερωτηση. λοιπον με το τασακι μονο που αλλαξαμε δοξα το θεο παμε καλα με εναυσεις. βεβαια κι εγω αλλαξα μενου εναυσης αερα μεταβατικων +3 πελλετ μεταβατικων -5 . την αντισταση την πηρα δεν την αλλαξαμε την εχω κρατησει και αν δω οτι εχω προβλημα θα το κανουμε. παντως το τασακι το προηγουμενο ηταν χαλια


Λοιπόν εγώ άλλαξα και το σωλήνα της αντίστασης και δουλεύει πλέον σαν πετρελαίου. Ανάβει το πολύ στα 5-6 λεπτά (συνήθως στα 3-4) και τα μεταβατικά τα πήγα στο 0. Βέβαια έχω πολύ ελκυσμό στην καμινάδα αλλά αυτό το λύνει το air flow. Ούτε μια αποτυχημένη.
Ανέβασα πολύ τη δοσολογία στην τροφοδοσία (200 sec προέναυση 2 & +3 δοσολογία ισχύος στο πέλλετ) λόγω του σβαι.
Πιστεύω ότι τώρα οτι και να του βάλω δεν θα έχω κανένα πρόβλημα πέρα από τη στάχτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140160 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
οξια πιο ειναι;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ