Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142350 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τώρα από περιέργεια παρατήρησα εδώ στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο νήμα είναι με μεγάλη διαφορά πρώτο σε όλα (επισκεψιμότητα, απαντήσεις, διάρκεια κλπ). Βλέπω όμως ότι τώρα είσαι ο μόνος που συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα με το μηχάνημα (ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλοι που δεν το αναφέρουν).
Τι στο καλό, στην Αθήνα μόνο εσύ έχεις θέμα;
Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο. Και το λέω γιατί θα έπρεπε κάποια στιγμή από το εργοστάσιο να προγραμματίσουν μια επίσκεψη εκεί (τόση αγορά είναι) για να δουν και να λύσουν τέτοια προβλήματα που οι τοπικοί αντιπρόσωποι και τεχνικοί δεν μπορούν.

Όσο για το δίκιο του καταναλωτή στην Ελλάδα άστο καλύτερα....
Γιαυτό έχω γεμίσει εργαλεία και παλεύω μόνος μου και με τους "μαστόρους" μακριά και αγαπημένοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142352 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Πέρυσι μιλώντας με το μηχανικό τον ρώτησα ευθέως αν είναι αποφασισμένος να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα. Μου απάντησε "ναι βεβαίως, θέλω το ένα μηχάνημα που έχουμε στην Αθήνα να δουλέψει σωστά"

Με άλλα λόγια, πρέπει να έχουν ελάχιστους πελάτες στην Αθήνα. Εκτός αν εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά. Πάντως αυτό θυμάμαι ξεκάθαρα.

Να κατέβει κάποιος το θεωρώ εξωφρενικό για τα δικά τους πάντα κριτήρια, έχουν τον συνεργαζόμενο τεχνικό που έχει έλθει και σε μένα 3 φορές ΠΑΝΤΑ με 2 εβδομάδες καθυστέρηση, και όπως έγραψα το πρωί, αν αυτός είναι ανεπαρκής, δεν τους απασχολεί, το πολύ-πολύ καλούν τον πελάτη να αναλάβει τις επισκευές και τους ελέγχους αν βιάζεται. Τόσο απλά.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142367 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Λοιπόν είχαμε εξελίξεις απόψε.

Βρήκα το σωστό τρόπο και αποσύνδεσα την αντίσταση, οπότε πήρα τηλ. τον Σάββα να μου πει τι να τσεκάρω.

ΟΝΤΩΣ ο τεχνικός δεν είχε αφαιρέσει το πλαστικό κάλυμμα της βάσης της αντίστασης, το οποίο με την υψηλή θερμοκρασία τις 3 περίπου φορές που άναψε ο καυστήρας, είχε μαζέψει και έσφιγγε τα καλώδια και έτσι δεν υπήρχε ροή αέρα ανάμεσα προς την τρύπα της αντίστασης. Αυτή την ερμηνεία δίνω τουλάχιστον, έτσι μόνο μπορεί να εξηγηθεί πως αρχικα δούλεψε καλά ενώ μετά ψόφησε ο καυστήρας.

Ωστόσο όταν το διόρθωσα αυτό ΠΑΛΙ δεν έκανε έναυση καθόλου, ούτε ελάχιστο καπνό δεν έβγαλε.

Με τον Σάββα στο τηλέφωνο ως πριν 20' το παλέψαμε και τελικά μου είπε "βγάλε την κάτω τάπα της καμινάδας" και τότε έκανε έναυση.

Πιστεύει πως η καμινάδα έχει κάπου μισοφράξει. Θα το τσεκάρω όταν έχω φώς ημέρας. Με τον αέρα να βγαίνει από την κάτω τάπα, όχι απλώς άναψε, αλλά απέδιδε και καλά όσο το άφησα (έχουμε ζέστη στην Αθήνα σήμερα και το έσβησα γρήγορα).

Επίσης μου είπε τα καλύτερα για το technopellet ενώ αντίθετα δεν του αρέσει το GN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142382 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Επιτέλους ρε φίλε!!!
Τελικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το θέμα στο δικό σου μηχάνημα ήταν τελικά η ροή αέρα....
Στο είπα, ο Σάβββας θα βρει τη λύση.
Αφού καθαρίσεις την καμινάδα, πιστεύω ότι ήρθε πλέον η ώρα να απολαύσεις ένα ζεστό σπίτι χωρίς τα βάσανα του παρελθόντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142385 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το πρόβλημα ξεκίνησε την περασμένη εβδομάδα και την καμινάδα την καθάρισα τη Δευτέρα που μας πέρασε.

Είμαι περίεργος να δω τι θα βρω αύριο που θα την ξανακαθαρίσω.

Και ο Σάββας και ο Μιχάλης ο μηχανικός του είναι καλοί άνθρωποι αλλά δεν έχουν ακπομη αναπτύξει την αίσθηση της "δέσμευσης προς τον πελάτη", δεν μπορώ να βρω καλύτερη έκφραση αυτή τη στιγμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142389 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η καμινάδα σου αφού ήδη σου έβγαλε θέμα, μάλλον θα σου ξαναβγάλει, οπότε πρέπει να ψάξεις το λόγο.
Δεν νομίζω όμως να έχεις τα προβλήματα του παρελθόντος. Άντε το πολύ πολύ να την καθαρίζεις πιό συχνά.
Εγώ έχω το αντίστροφο "πρόβλημα", δηλαδή υπερβολικό ελκυσμό λόγω ύψους και μου είπε ο Σάββας να βάλω τη ρύθμιση στο έλεγχο στροφών στο off.

Τώρα σε ανθρώπινο επίπεδο, εγώ τους γνωρίζω και τους δύο και προσωπικά και δεν έχω κανένα παράπονο. Πάντα προσπάθησαν να με εξυπηρετήσουν και με βοήθησαν όσο μπορούσαν.
Όσο για τα προβλήματα με το μηχάνημα, απλά πιστεύω ότι ξαφνικά μεγάλωσαν ξαφνικά οι δουλειές τους με το πέλλετ λόγω της κρίσης και χάθηκε η μπάλα. Και το πρόβλημα με την τεχνική εξυπηρέτηση των πελατών έπεσε σε αυτούς, διότι μερικοί εξωτερικοί συνεργάτες τους είναι ζαμαν-φού για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν χρειάζεται να τους αναλύσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ