Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56349 από mtsag

DOOM_NX έγραψε:
Σταμάτα να ψάχνεις στα τυφλά. Διάλεξε το καύσιμο που θα καις (καλύτερα πιστοποιημένο για σταθερή ποιότητα). Προσέλαβε έναν συντηρητή καυστήρων να σου μετρήσει τα καυσαέρια και να ρυθμίσετε παρέα την αναλογία αέρα/καυσίμου.


Πριν λίγο μίλησα με έναν, να έρθει την Τετάρτη να δούμε τι γίνεται. Σήμερα απελπίσηκα: δοκιμή (με βάση την κατανάλωση του λέβητα) στα 65kW... απόδοση 53% :(

Ξεφτίλα...

Και το χειρότερο είναι πως έχω την εντύπωση πως μετά από ώρα λειτουργίας τα ιδια είναι, διότι με βάση τη θερμοκρασία προσαγωγής του νερού στα σώματα και τις θερμίδες που αυτά συνακόλουθα καταναλώνουν, έπρεπε να μένουν θερδίδες στο λέβητα να ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού για πλάκα, κάτι που δεν γίνεται.

Είμαι πολύ απογητευμένος :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56361 από dimlyk
παρε χαρτι με τις μετρησεις με σφραγιδα και υπογραφη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56391 από frakyd

DOOM_NX έγραψε:

mtsag έγραψε: Εγώ που μπορώ να ρυθμίσω τον αέρα έχω το άλλο πρόβλημα: δεν έχω ιδέα που να τον βάλω! Όταν τον είχα ρωτήσει, ο Σαμουκατσίδης μου είχε πει 'ε, από 28% - 34%, πειραματίσου, πειραματίσου...' Οπότε πραγματικά ψάχνω (σχεδόν) στα τυφλά.

Σταμάτα να ψάχνεις στα τυφλά. Διάλεξε το καύσιμο που θα καις (καλύτερα πιστοποιημένο για σταθερή ποιότητα). Προσέλαβε έναν συντηρητή καυστήρων να σου μετρήσει τα καυσαέρια και να ρυθμίσετε παρέα την αναλογία αέρα/καυσίμου.


Λογικα θα βοηθουσε αν καποιοι ποιο εμπειροι ή που εχουν ρυθμισει τον λεβητα με τον μετρητη
καυσαεριων , εβαζαν καποιο βιντεο - φωτο ωστε να δουν οι υπολοιποι πως πρεπει να ειναι
η σωστη φλογα. Ψηλη κ ζωηρη ? Ψηλη κ ομαλη ? Μετρια - ζωηρη ? Κοντη κ,α....

Πιστευω θα ειναι μια βοηθεια σε αυτους που δεν μπορουν να βρουν καποιον με μετρητη.

Κ οταν βρουμε καποιον που μολις εχει αγορασει τον μετρητη , πως ειμαστε σιγουροι οτι μπορει να μας τον ρυθμισει σωστα?

Αυτος ο περιβοητος μετρητης , τι τελικα μετραει? οκ τα καυσαερια.
Ξερουμε ποια ειναι τα ιδανικα κ αν αυτα αλλαζουν μονο με την σχεση
ποσοτητα καυσιμου - ποσοτητα αερα?

Αν μου ερθει κ μου πει οκ τον ρυθμισα κ τωρα ειναι τζετ, πως μπορω να ειμαι σιγουρος?
Θα γραφει κατι συγκεκριμενο το μηχανακι?
Ξερουμε τα ορια που πρεπει να κυμαινονται οι μετρησεις?

Παρακαλουνται οι γνωστες να ριξουν μια βοηθεια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56452 από DOOM_NX
Λοιπόν παιδιά σας έχω καλά νέα!

Όπως με πληροφορούν οι μηχανικοί από δίπλα, το πείραμα που κάνουμε ζεσταίνοντας το νερό δεν μπορεί να καταλήξει σε συμπεράσματα για την απόδοση γιατί ταυτόχρονα ζεσταίνουμε και το μέταλλο του λέβητα μέχρι την επιθυμητή θερμοκρασία. Η ονομαστική απόδοση βγαίνει με το μέταλλο του λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία, ώστε όλες οι θερμίδες να πηγαίνουν στο νερό.

Επομένως, θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και τις θερμίδες που πήγαν στο μέταλλο. Μου είπε πως για 100 κιλά μέταλο είναι σα να ζεσταίνουμε 100/8 λίτρα νερού παραπάνω. Άρα σε μένα που είναι 200 κιλά ο λέβητας (αν υποθέσουμε ότι ζεσταίνουμε και τα 200), προστίθενται 25 λίτρα στα 65. Σύνολο 90.

Οπότε για το ΔΤ=40 που παρατήρησα παραπάνω χρειάζονται 3600 θερμίδες. Τα πέλλετ έδωσαν 4938 θερμίδες περίπου, άρα 73% απόδοση! Απέχει από το 92% αλλά ΟΚ... Να ρυθμίσουμε και τον αέρα και κοντεύουμε! Πιστεύω θα βγουν τα νούμερα.

@frakyd: Εγώ στο δικό μου λέβητα δεν μπορώ να δω τη φλόγα! Άμα ανοίξω την πόρτα του καυστήρα σβήνει! Δεν ξέρω αν στους δικούς σας έχετε παράθυρα αλλά χλωμό το κόβω γιατί χάνεται θερμότητα.

Αν έρθει ο αδειούχος συντηρητής με το μετρητή, τα νούμερα που θα καταγράψει το μηχανάκι θα στα γράψει και στο Φύλλο Ελέγχου να τα έχεις. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να ζητήσεις να βλέπεις κι εσύ τι δείχνει ανά πάσα στιγμή ο μετρητής.

Ξέρουμε ποια είναι τα ιδανικά καυσαέρια frakyd: Όσο πιο χαμηλότερη τιμή μονοξειδίου του άνθρακα (CO) γίνεται. Αυτό σημαίνει ότι είναι τέλεια η καύση, γιατί το CO είναι υποπροϊόν ατελούς καύσης (και δηλητήριο ταυτόχρονα). Παράλληλα, όμως, πρέπει να πετύχουμε και όσο το δυνατόν μικρότερη τιμή οξυγόνου (Ο2) και υψηλότερη τιμή διοξειδίου του άνθρακα (CO2). Αυτές οι συνθήκες εξασφαλίζουν τέλεια καύση. Αν όλα πάνε καλά, ο συντελεστής λ θα κυμαίνεται μεταξύ 2 και 3 και τα καυσαέρια θα έχουν πιάσει μια θερμοκρασία κάτω από 200 βαθμούς κελσίου.

Αυτές είναι οι οδηγίες, τουλάχιστον, και τις ξέρουν οι αδειούχοι συντηρητές. Ωστόσο, με τους λέβητες πέλλετ επικρατεί μια σύγχυση και δεν ξέρουν να τους ρυθμίσουν!

ΥΓ: Τα επίσημα ανώτατα όρια εκπομπών είναι στην παρακάτω ΚΥΑ: www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=C...d=367&language=el-GR
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mtsag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56457 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Λοιπόν παιδιά σας έχω καλά νέα!

Όπως με πληροφορούν οι μηχανικοί από δίπλα, το πείραμα που κάνουμε ζεσταίνοντας το νερό δεν μπορεί να καταλήξει σε συμπεράσματα για την απόδοση γιατί ταυτόχρονα ζεσταίνουμε και το μέταλλο του λέβητα μέχρι την επιθυμητή θερμοκρασία. Η ονομαστική απόδοση βγαίνει με το μέταλλο του λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία, ώστε όλες οι θερμίδες να πηγαίνουν στο νερό.

Επομένως, θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και τις θερμίδες που πήγαν στο μέταλλο. Μου είπε πως για 100 κιλά μέταλο είναι σα να ζεσταίνουμε 100/8 λίτρα νερού παραπάνω. Άρα σε μένα που είναι 200 κιλά ο λέβητας (αν υποθέσουμε ότι ζεσταίνουμε και τα 200), προστίθενται 25 λίτρα στα 65. Σύνολο 90.

Οπότε για το ΔΤ=40 που παρατήρησα παραπάνω χρειάζονται 3600 θερμίδες. Τα πέλλετ έδωσαν 4938 θερμίδες περίπου, άρα 73% απόδοση! Απέχει από το 92% αλλά ΟΚ... Να ρυθμίσουμε και τον αέρα και κοντεύουμε! Πιστεύω θα βγουν τα νούμερα.

@frakyd: Εγώ στο δικό μου λέβητα δεν μπορώ να δω τη φλόγα! Άμα ανοίξω την πόρτα του καυστήρα σβήνει! Δεν ξέρω αν στους δικούς σας έχετε παράθυρα αλλά χλωμό το κόβω γιατί χάνεται θερμότητα.

Αν έρθει ο αδειούχος συντηρητής με το μετρητή, τα νούμερα που θα καταγράψει το μηχανάκι θα στα γράψει και στο Φύλλο Ελέγχου να τα έχεις. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να ζητήσεις να βλέπεις κι εσύ τι δείχνει ανά πάσα στιγμή ο μετρητής.

Ξέρουμε ποια είναι τα ιδανικά καυσαέρια frakyd: Όσο πιο χαμηλότερη τιμή μονοξειδίου του άνθρακα (CO) γίνεται. Αυτό σημαίνει ότι είναι τέλεια η καύση, γιατί το CO είναι υποπροϊόν ατελούς καύσης (και δηλητήριο ταυτόχρονα). Παράλληλα, όμως, πρέπει να πετύχουμε και όσο το δυνατόν μικρότερη τιμή οξυγόνου (Ο2) και υψηλότερη τιμή διοξειδίου του άνθρακα (CO2). Αυτές οι συνθήκες εξασφαλίζουν τέλεια καύση. Αν όλα πάνε καλά, ο συντελεστής λ θα κυμαίνεται μεταξύ 2 και 3 και τα καυσαέρια θα έχουν πιάσει μια θερμοκρασία κάτω από 200 βαθμούς κελσίου.

Αυτές είναι οι οδηγίες, τουλάχιστον, και τις ξέρουν οι αδειούχοι συντηρητές. Ωστόσο, με τους λέβητες πέλλετ επικρατεί μια σύγχυση και δεν ξέρουν να τους ρυθμίσουν!

ΥΓ: Τα επίσημα ανώτατα όρια εκπομπών είναι στην παρακάτω ΚΥΑ: www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=C...d=367&language=el-GR


Μάλιστα... άρα εμένα που ο λέβητας ζυγίζει 630 κιλά τι γίνεται;;; :ohmy:

EDIT: Μόλις εκανα τις πράξεις και είναι 76%... το ερώτημα είναι το εξής: υπάχει κάποια συνθήκη λειτουργιας όπου αυτό το 76% μπορεί να πάει στο νερό, ή πάντα θα πηγαίνει -κατά προσέγγιση- 50-25 ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56592 από mtsag
Θρίαμβος!

Άλλαξα λιγο τις ρυθμίσεις από το προχθεσινό τεστ και ξαναδοκίμασα: Την ποσότητα πέλλετ την άφησα ιδια, αλλά αλλαξα το ρυθμό παροχής: από 4-40 το έκανα 1-10 θεωρώντας ότι το 1-10 αποτελεί πολύ πιο σταθερή παροχή καυσίμου. Μείωσα και τον αέρα και ξαναδοκίμασα. Αρχική θερμοκρασία νερών 25 βαθμοί. Το 25-35 πήγε 12 λέπτά προφανώς επειδή ο λέβητας είναι κρύος. Όπως, το 35-45 πήρε 4:59 και το 45-55 4:28.

Παίρνοντας τις μετρήσεις όπου ήταν ζεστός ο λέβητας έχουμε

(160lt + (630x0,12))x 20 = 4712 kcal

4712 kcal / 567 sec = 8,31 x 3600 = 29917 kcal/h

Στα 567 sec έκαψα περίπου 1,3 κιλά πέλλετ

Οπότε 1,3 * 4111 θερμιδογόνος του πελλετ = 5344 kcal για τα 567 sec, άρα 33930 kcal/h

Απόδοση: 29917/33930 = 88% :woohoo: :woohoo: (χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη το δίαστημα που ήταν κρύος ο λέβητας)

ΥΓ Ελπίζω να μην έκανα καμία μαλακία στις πράξεις και να χαίρομαι τζάμπα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ