Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83732 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

LEONAS έγραψε: Θα συμφωνησω εν μερει με τον Κοσμιδη αλλα θα πω οτι παλι δεν
μπορουν να αντιγραψουν τετοιους λεβητες.
Valsam μονος σου εδωσες το παραδειγμα οτι αντιγραφουν απο τους
Πολωνους, Κροατες και γενικα οπως ειπα απο τους γυρω-γυρω.
Θα συμφωνησω με τον Agge οτι ο δικος μου εχει περισσοτερες δυνατοτητες
οπως το να βαλω καυστηρα πελλετ η' πετρελαιου αν πεσει το πετρελαιο η'
βαρεθω τα ξυλα.

Λαθος καταλαβες φιλε Leona o Agge πουλουσε ειρωνεια και για να τονισει τα υπερ του burnit σε σχεση με τον Vedolux Lambda(ειρωνικα βεβαια!)ειπε οτι εχουν προτερημα τα φτωχαδιαρικα λεβητακια σαν τον δικο μου να παρουν αλλον καυστηρα αντι να καινε μονο ξυλο που κανει ο Vedolux Lambda!
Εγω απο το παρακατω βιντεο ουτε βλεπω να γεμιζει ξυλα ο Vedolux Lambda μονος του ουτε βλεπω να αυτοκαθαριζετε,το μονο που βλεπω ειναι οτι χρειαζετε οσο χρονο χρειαζετε και ο ταπεινος μου Βουλγαρος να καθαριστει και να γεμισει και αρκετο περισσοτερο χρονο στο να αναψει χωρια που στο καθε αναμα χρειαζετε και μιση μποτιλια προπανιο για να παρει μπρος απ'οτι βλεπω ο Vedolux!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83761 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Σαμη κατι δεν μας λες καλα η δεν θες να μας το πεις.
Θες να μας κανεις να πιστεψουμε οτι ο ξυλολεβητας που εβαλες εκαψε 3τ ξυλα αντι
1τ πετρελαιου.Τρια σεναρεια πεζουν.1 ο λεβητας πετρελαιου ηταν για πεταμα και καλα
που τον πεταξες δεν ξερω.2 Αυτος που σε εβαζε πετρελαιο σε εκλεβε. 3 Τα ξυλα που βαζης
στον λεβητα τα μουλιαζεις σε πετρελαιο..Τωρα για την αποσβεση ενος τετοιου συστηματος παρε
ως δεδομενο πως ενα τετοιο συστημα μπωρει να καλυψει σπιτια που να ηθελαν 5-6τ πετρελαιο.
Ο λεονας εχει δικιο μπωρει ο καινουργιος ξυλολεβητας να ειναι καλυτερος ωμος η τιμη του
ειναι πολυ μεγαλη και δεν νομιζω να μπωρουμε να βαλουμε πανω εναν καυστηρα αν βαρεθουμε να
καιμε ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83767 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αλλαγή λέβητα ...συμφέρει ?
Με εξαιρεση προς το παρον την βορεια ελλαδα και καποιες ορεινες περιοχες
και με αφορμη χθεσινο σχολιο μελους για καταναλωση πυρηνα 300 ευρω αλλα και τα δικα σας σχολια
και φυσικα τον μαλακο χειμωνα νομιζω ειναι σοβαρα υπο εξεταση του κατα ποσο πραγματικα αλλα και με ποιους ορους αξιζουν οι επεμβασεις μειωσης της καταναλωσης (αλλαγες λεβητων ,,,μονωσεις η τι αλλο) .
οι οποιες και με διαφορους τροπους μας επιβαλονται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83774 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Αλλαγή λέβητα ...συμφέρει ?
Χωρίς να έχω εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις, από την ενασχόλησή μου με το φόρουμ και μόνο από το οποίο και έμαθα όλα όσα γνωρίζω πάνω στο θέμα της εξοικονόμησης ενέργειας - εναλλακτικής θέρμανσης κλπ, έχω σχηματίσει την άποψη ότι:

- η ενίσχυση της μόνωσης πρέπει να αποτελεί πρωταρχικό στόχο πριν από οποιαδήποτε άλλη επέμβαση και είναι μια επένδυση που δεν θα πάει χαμένη και λογικά θα αποσβέσει το κόστος εφαρμογής της αργά ή γρήγορα.

- η αλλαγή συστήματος θέρμανσης, μάλλον επιβάλλεται σε περιπτώσεις μεγάλης κατανάλωσης καυσίμου, καθώς συντελεί σε μεγάλη εξοικονόμηση, ενώ σηκώνει μάλλον πολύ μεγάλη συζήτηση σε περίπτωση που οι καταναλώσεις δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες. Στην τελευταία μάλιστα περίπτωση, νομίζω ότι μάλλον ως καταναλωτές πρέπει να στρεφόμαστε σε οικονομικές εναλλακτικές και όχι σε ακριβές "hi-tech" λύσεις, των οποίων η απόσβεση ίσως έρθει ... του αγίου ανήμερα.
Σε περιπτώσεις βέβαια μεγάλων καταναλώσεων, προφανώς στις εναλλακτικές "παίζουν" ακόμα και οι ακριβές λύσεις, καθώς η απόσβεση λογικά θα γίνει σε όχι πολύ μεγάλο διάστημα (βλέπε περίπτωση effecta του dvaitsakos, απόσβεση σε 2 χρόνια).

Κάθε περίπτωση προφανώς είναι ξεχωριστή και πρέπει να εξετάζεται από μηδενική βάση, με βάση τις εκάστοτε παραμέτρους, ώστε να μη φάμε τη φόλα.

Με λίγα λόγια, για να το φέρω και στα μέτρα κάποιων συζητήσεων που γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται, για άλλον η καλύτερη λύση είναι ο BURNiT, για άλλον ο VARMEBARONEN, για άλλον ο EFFECTA, για άλλον ακριβό τζάκι, για άλλον φτηνό, για άλλον λέβητας, για άλλον σόμπα και πάει λέγοντας...

Γενικόλογα μεν τα παραπάνω, αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές ισχύουν...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83785 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

agge72 έγραψε: Σαμη κατι δεν μας λες καλα η δεν θες να μας το πεις.
Θες να μας κανεις να πιστεψουμε οτι ο ξυλολεβητας που εβαλες εκαψε 3τ ξυλα αντι
1τ πετρελαιου.Τρια σεναρεια πεζουν.1 ο λεβητας πετρελαιου ηταν για πεταμα και καλα
που τον πεταξες δεν ξερω.2 Αυτος που σε εβαζε πετρελαιο σε εκλεβε. 3 Τα ξυλα που βαζης
στον λεβητα τα μουλιαζεις σε πετρελαιο..Τωρα για την αποσβεση ενος τετοιου συστηματος παρε
ως δεδομενο πως ενα τετοιο συστημα μπωρει να καλυψει σπιτια που να ηθελαν 5-6τ πετρελαιο.
Ο λεονας εχει δικιο μπωρει ο καινουργιος ξυλολεβητας να ειναι καλυτερος ωμος η τιμη του
ειναι πολυ μεγαλη και δεν νομιζω να μπωρουμε να βαλουμε πανω εναν καυστηρα αν βαρεθουμε να
καιμε ξυλα.


Παλι λαθος κανεις agge72 κανενα απο τα τρια σεναρια παιζουν,ο καυστηρας πετρελαιου μου ειναι oertli και ο λεβητας Ελληνικος της καλοθερμικης,ουτε αυτος που μου εβαζε πετρελαιο με εκλεβε μιας και εχω κυβισμενη την δεξαμενη στο χιλιοστο,καλα για το μουλισμα των ξυλων σε πετρελαιο εχεις δικαιο(κουφοτατο!).
Να σου πω τι πρεπει να παιζει και εχω καταναλωση ξυλων σε αναλογια με πετρελαιο 2,5 προς 1(το 3 τονους ξυλα πριν το εβαλα κιμπαρικα οπως ειπα,3 τονους δεν εχω καψει με τιποτα!).
1)Πρωτα απ'ολα ο καυστηρας-λεβητας πετρελαιου μου ειναι 40.000 θερμιδες(ελαχιστη καταναλωση πετρελαιου 1,8kg/h)εγω μετα την μετρηση των σωματων μαζι με το μποιλερ και τις απωλειες τις εβγαλα τις θερμιδες 27,000 και αγορασα ξυλολεβητα 30kw(στο οριο αλλα ακολουθησα την συμβουλη του μαστορα-αντιπρωσοπου που περασε τον viessman στον κουμπαρο που μου ειπε καλυτερα στο οριο η ελαχιστα μικροτερο λεβητα παρα μεγαλυτερο γιατι θα ξεφευγεις στην καταναλωση!).
2)Mονωσα την τελευταια πλακα με νταου 6 χιλ. μιας και ειχε σκετη πλακα και κεραμιδια απο πανω.
3)Τα ξυλα μου ειναι ξερα (κατω απο 20% υγρασια)με αποτελεσμα να εχουν θερμ. δυν. 4kw/kg κανοντας τα να ειναι κοντα στο 2.5 προς 1 σε αναλογια με 1 λιτρο πετρελαιο.
4)Εχει καλη αποδοση ο ξυλολεβητας μου σχεδον ιση με τον πετρελαιολεβητα η ετο και λιγο χειροτερη αλλα αυτο καλυπτεται απο την μονωση που εκανα πανω,αλλα δεν το νομιζω να εχει χειροτερη αποδοση σε σχεση με τον πετρελαιολεβητα μιας και φετος με τους 2,5 τονους ξυλα εχω 21-24 βαθμους στο σπιτι ενω με τον 1 τονο πετρελαιο ειχα 19-22!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83851 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Σε σπιτι με μαγαλη καταναλωση ακομη και μια σχετικα ακριβη εγκατασταση οπως του κουμπαρου με τον vitoligno που του στοιχισε 8000 ευρω περυσι συμφερει και θα κανει και σχετικα μικρο χρονο την αποσβεση,με νουμερα ο κουμπαρος εκαιγε 5 τονους πετρελαιο την σαιζον περυσι εκαψε κοντα 23 τονους = 2760 ευρω ξυλα γιατι τελευταια στιγμη το αποφασισε για ξυλολεβητα και τα ξυλα και υγρα ηταν και ακριβα τα πηρε με 120 ευρω τον τονο,φετος ετσι οπως παει ο χειμωνας αν εμενε με το πετρελαιο μου ειπε χθες οτι θα την εβγαζε με 4 τονους το πολυ μεχρι στιμης εχει καψει φετος 8-9 τονους ξυλα και πιστευει οτι μαξιμουν να καψει 16-18 τονους φετος μιας και πιο ηπιο χειμωνα εχουμε φετος και το οτι προμυθευτηκε τα ξυλα του τον Μαιο και ειναι σχετικα ξερα,με νουμερα λοιπον ο κουμπαρος για 2 χειμωνες ξυλα και το κοστος της αλλαγης του λεβητα εχει δοσει 8000 για τον viessman 2760 για τα περσινα ξυλα και 1980 για τα φετινα=12,740 ευρω αν εμενε στο πετρελαιο θα ηθελε 4,750 (με 0,95 αγορα)για πετρελαιο περυσι και 5200 ευρω για φετος(με 1,30 αγορα)=9,950,μεχρι τα μεσα η στην χειροτερη εως το τελος του επομενου χειμωνα θα εχει κανει την αποσβεση του!
Σε 2,5-3 μαξ. χειμωνες αποσβεση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ