Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20271 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Βιομαζιστής έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Καλημερα, οντως πολυ ενδιαφερον!

Τα πανελς τα εχω οπως προειπα, αρα θα χρειαστω ενα τετοιο ινβερτερ (να ναι καλα το ebay!) και καποιες μπεταριες να αποθηκευω (μπαφερ) πριν να δινω στο δικτυο του σπιτιου, σωστα?



Λάθος!
Αν είναι να το συνδέσεις με το δίκτυο (την πρίζα δηλαδή) δεν χρειάζεσαι μπαταρίες.
Οι μπαταρίες είναι πανάκριβες και έχουν μέγιστη διάρκεια ζωής 8 - 10 έτη.
Στην παραπάνω περίπτωση όμως δεν θα επωμιστείς και αυτό το έξοδο.


Οχι βρε φιλε, δεν νομιζω οτι ειναι λαθος. Γιατι να μην αποθηκευω και εξτρα ενεργεια οταν δεν καταναλωνω πχ για να την εχω για το βραδυ ή για συνεφιασμενες μερες?
Το ξερω οτι οι μπαταριες ειναι ακριβες, αλλα σκεψου οτι τα πανελς υπαρχουν το ινβερτερ απο ιντερνετ εχει κανα 150αρι Ευρω μαξιμουμ, γιατι να μην βλαω και μερικες μπαταριες και να ειμαι μια και καλη κομπλε?

το ξεφουρνισα και στην γυναικα (μα καλα αυτες οι Ελληνιδες τελικα πολλα πραγματα ανεχονται!) και αν και στην αρχη την ειδα να τα περνει, αφου ολο πατεντες κανω και δεν καθομαι ουτε μια βδομαδα χωρις μαστορεματα, επειτα της αρεσε η ιδεα να εξοικονομουμε αρκετα Ευρω...(εδω μαλλον σκεφτηκε το γυναικειο μυαλο οτι σωζουμε μερικα λεφτα = περισσοτερα λοιπον παπουτσια και ρουχα! χαχαχα)

Ας τελειωσω λοιπον με την εγκατασταση του λεβητα με το καλο τον Σεπτεμβριο και να το επομενο προτζεκτ για τον χειμωνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20275 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Μάλλον χρειάζεσαι και solar charger για τις μπαταρίες. Εκεί θα δίνει το πάνελ και το grid tie inverter θα συνδεθεί στις μπαταρίες. Φυσικά πρέπει να πάρεις τόσα πάνελ και τόσες μπαταρίες, ώστε να μην ξεφορτίζονται κάθε βράδυ κάτω από 50%, γιατί μετά οι μπαταρίες φθείρονται πολύ πιό γρήγορα.

Τι γίνεται σε περίπτωση τριφασικού ρεύματος? Σκεφόμουνα αυτήν την εφαρμογή για το σπίτι μου, που έχει αρκετά stand-by ρεύματα και ήθελα κάτι να παράγει ρεύμα της τάξης των 100-150W ανά ώρα, ώστε να μηδενίζει την κατανάλωση αυτή. Το πρόβλημα είναι ότι η φάση που υπάρχει στον τρίτο όροφο (στις κρεββατοκάμαρες), δεν έχει κατανάλωση κατά την διάρκεια της ημέρας, η κατανάλωση γίνεται στις άλλες δύο φάσεις. Θα λειτουργήσει το "φρενάρισμα" του ρολογιού, όταν πχ οι δύο πρώτες φάσεις τραβάνε 500W, ενώ η τρίτη επιστρέφει 200W?

Επίσης είμαστε οκ με πολεοδομία για να βάλουμε 1-2 πάνελ στην σκεπή? Μια μικρή ανεμογεννήτρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20278 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Αστερη εχεις δικιο για το σολαρ τσαρτζερ. Πολεοδομια δεν χρειαζεται αδεια για φωτοβολταικα στην κεραμοσκεπη απ οσο ξερω!


υγ. τα φυτα ειναι οκ? τα εβαλες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20279 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

kosmidis80 έγραψε:
Οχι βρε φιλε, δεν νομιζω οτι ειναι λαθος. Γιατι να μην αποθηκευω και εξτρα ενεργεια οταν δεν καταναλωνω πχ για να την εχω για το βραδυ ή για συνεφιασμενες μερες?
Το ξερω οτι οι μπαταριες ειναι ακριβες, αλλα σκεψου οτι τα πανελς υπαρχουν το ινβερτερ απο ιντερνετ εχει κανα 150αρι Ευρω μαξιμουμ, γιατι να μην βλαω και μερικες μπαταριες και να ειμαι μια και καλη κομπλε?

το ξεφουρνισα και στην γυναικα (μα καλα αυτες οι Ελληνιδες τελικα πολλα πραγματα ανεχονται!) και αν και στην αρχη την ειδα να τα περνει, αφου ολο πατεντες κανω και δεν καθομαι ουτε μια βδομαδα χωρις μαστορεματα, επειτα της αρεσε η ιδεα να εξοικονομουμε αρκετα Ευρω...(εδω μαλλον σκεφτηκε το γυναικειο μυαλο οτι σωζουμε μερικα λεφτα = περισσοτερα λοιπον παπουτσια και ρουχα! χαχαχα)



Δες τι έγραψες:

"Τα πανελς τα εχω οπως προειπα, αρα θα χρειαστω ενα τετοιο ινβερτερ (να ναι καλα το ebay!) και καποιες μπεταριες να αποθηκευω (μπαφερ) πριν να δινω στο δικτυο του σπιτιου, σωστα?"

Και τι απάντησα:

"Αν είναι να το συνδέσεις με το δίκτυο (την πρίζα δηλαδή) δεν χρειάζεσαι μπαταρίες."

Αν νομίζεις ότι σύμφωνα με αυτά που έγραψες στο μήνυμα σου (στο προηγούμενο όχι στο τωρινό που άλλαξες τις παραμέτρους) τότε O.k!


Τώρα αν σώνει και καλά εσύ θέλεις να βάλεις μπαταρίες, δεν κάνουν αυτές των αυτοκινήτου γιατί θα καταστραφούν σε πολύ λίγους μήνες αντί για 8 - 10 χρόνια που θα χρειαστούν οι ειδικές για φωτοβολταϊκά συστήματα και λέγονται βαθιάς εκφόρτισης.
Επιπλέον θα χρειαστείς και έναν ρυθμιστή τάσης που θα φορτίζει τις μπαταρίες γιατί οι μπαταρίες δεν φορτίζονται απευθείας από τα πάνελς.
Μόλις λοιπόν ακούσεις τις τιμές των παραπάνω και γλιτώσεις το εγκεφαλικό, αγόρασε τα αν επιμένεις ακόμη και περίμενε καμιά 25ρια χρόνια για να τα αποσβέσεις.
Εν τω μεταξύ μέσα σε αυτά τα 25 χρόνια θα χρειαστείς να αλλάξεις ακόμα 2 φορές τις μπαταρίες και δεν ξέρω εγώ πόσες φορές το κινέζικο inverter γιατί τα κανονικά inverters με τις προδιαγραφές είναι κατά πολύ ακριβότερα αυτού, χώρια που και αυτά δεν γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσουν.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20282 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

kosmidis80 έγραψε: Αστερη εχεις δικιο για το σολαρ τσαρτζερ. Πολεοδομια δεν χρειαζεται αδεια για φωτοβολταικα στην κεραμοσκεπη απ οσο ξερω!


Κι όμως χρειάζεται αν θέλεις να είσαι νόμιμος!
Απαιτείται έγκριση εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας κατά την έννοια του άρθρου 7 παρ. 1 του Ν. 3212/2003 (ΦΕΚ Α΄ 308).
Την έγκριση την προμηθεύει η οικεία πολεοδομία.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20286 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

kosmidis80 έγραψε: Αστερη εχεις δικιο για το σολαρ τσαρτζερ. Πολεοδομια δεν χρειαζεται αδεια για φωτοβολταικα στην κεραμοσκεπη απ οσο ξερω!


υγ. τα φυτα ειναι οκ? τα εβαλες?


Τα δύο μιά χαρά, το τρίτο μαράθηκε. Τα μεγαλώνω να γίνουν κάνα μισό μέτρο προτού τα φυτέψω σε έδαφος.

Για να βάλεις μπαταρίες deep cycle, πάνε πολλά λεφτά. Πχ, για να έχεις μονίμως 200W παραγωγή όλο το 24ωρο, θες 4 μπαταρίες 200Ah (που θα αδειάζουν έως το 50%), και 3 ή 4 πάνελ που θα προλαβαίνουν να τις φορτίσουν σε 6-8 ώρες ηλιοφάνειας κάθε μέρα. Κοντεύεις το διχίλιαρο μαζί με τα inverter. Προτιμώτερο να βάλεις σκέτα 3-4 πάνελ, που για 7-8 ώρες την μέρα θα επιστρέφουν στο ρολόι 4-5kWh. Αν τις δέχεται το ρολόι, δεν ξέρω αν τα ρολόγια της ΔΕΗ κάνουν και αναστροφή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ