OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64991 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Φίλε fotisbasm καλή υπομονή με τις αντιστάσεις που έμπλεξες. Εμένα σήμερα το πρωί έγραφε 620 ανάματα ο μετρητής. Τι να πω; Είμαι απλά τυχερός; Δεν γνωρίζω.

Να ενημερώσω κι εγώ που βρίσκομαι με το θέμα του μπουκώματος του καυστήρα.

99,9% είναι το πέλλετ.

Μετά από μια βδομάδα λειτουργίας με μίξη Biotherm με Ahira (σε αναλογία 2/3-1/3) και καθαρισμό στο τασάκι της καύσης ανα 24-26 ώρες πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα:






Αρχίζει να μπουκώνει. Κι αυτό με καθάρισμα ανα 24ωρο! Κάθε πρωί είναι έτσι δηλαδή.

Κοιτάξτε και τα παλαιότερα αποτελέσματα που είχα πάρει με το τοπικό πέλλετ εδώ στην Τρίπολη (Κωσταρές), τα οποία να θυμίζω ότι είναι το αποτέλεσμα καύσης 3-4 ημερών χωρίς όμως να πειράξω καθόλου το τασάκι καύσης.

Οπότε αν μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, κάντε τον πολλαπλασιασμό και φανταστείτε τι μεγέθους κείμενο γλιτώσατε να διαβάσετε... (κι εγώ να γράψω)

Μετά κι από αυτή την δοκιμή μένει να δοκιμάσω μόνο Biotherm για μια εβδομάδα και μόνο Ahira για άλλη μια εβδομάδα και θα ξαναγράψω αποτελέσματα.

Το θετικό είναι ότι ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχει κάτι ο καυστήρας. Ευτυχώς...

Το αρνητικό πάλι είναι ότι για φέτος που έχω πάρει ήδη πέλλετ ανα 24 ώρες θα πρέπει μάλλον να καθαρίζω το τασάκι καύσης, όχι και τόσο κουραστικό-δεν χρειάζομαι πάνω από 10 δευτερόλεπτα και το κάνεις και εν ώρα λειτουργίας του καυστήρα-απλά πρέπει να γίνεται. Κι αν χρειαστεί να λείψω, πρέπει να το κάνει κάποιος οπωσδήποτε.

Θα ενημερώσω και πάλι.

Υ.Γ.
Με το καλό να μας...μπει κι ο καινούργιος χρόνος. (γιατί ότι θα μας μπει, θα μας μπει...ας είναι με το καλό λοιπόν!)

Πολλές ευχές σε όλους!

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65063 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Μια παλικαρια εαν μπορει καποιο μελος να μου κανει . (κατοχοι OPOP)

1.Την ωρα που κανει εναυση η αντισταση με ενα πολυμετρο να μου πει εαν δινει σταθερη ταση η κλεμα που ειναι επανω στο καυστηρακι , εμενα παει μια 110V μια 226V , μια 120v μια 225v το κανει πολυ γρήγορα .

2. εφοσον αναψει ο λέβητας και ειναι πχ στο 40% το power , με ενα δοκιμαστικο να το βαλει επανω στην κλεμα οπου βρισκετε στο καυστηρακι , εκει που ειναι η αντισταση να μου πει εαν περναει ρευμα .

Ειλικρινα ας μπορεσει καποιο μελος να το δει και να μου πει !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65070 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Μια παλικαρια εαν μπορει καποιο μελος να μου κανει . (κατοχοι OPOP)

1.Την ωρα που κανει εναυση η αντισταση με ενα πολυμετρο να μου πει εαν δινει σταθερη ταση η κλεμα που ειναι επανω στο καυστηρακι , εμενα παει μια 110V μια 226V , μια 120v μια 225v το κανει πολυ γρήγορα .


Δεν μπορώ να το κάνω γιατί δεν έχω πολύμετρο για να το τσεκάρω.

fotisbasm έγραψε: 2. εφοσον αναψει ο λέβητας και ειναι πχ στο 40% το power , με ενα δοκιμαστικο να το βαλει επανω στην κλεμα οπου βρισκετε στο καυστηρακι , εκει που ειναι η αντισταση να μου πει εαν περναει ρευμα .


Αυτό όμως μπορώ να το κάνω αν μου βγάλεις μια φωτογραφία και μου πεις που ακριβώς θέλεις να βάλω το δοκιμαστικό, γιατί με την περιγραφή δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65081 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
ok βαζω φωτο .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65496 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Εαν εχεις απορια με ξαναρωτας . Εβαλα Κατι βελακια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65601 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Εαν εχεις απορια με ξαναρωτας . Εβαλα Κατι βελακια


Κατάλαβα νομίζω. Εδώ εννοείς:




Απλά σήμερα δεν νομίζω να προλάβω να το δω. Κάποια στιγμή από αύριο.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ