OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65877 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: 2. εφοσον αναψει ο λέβητας και ειναι πχ στο 40% το power , με ενα δοκιμαστικο να το βαλει επανω στην κλεμα οπου βρισκετε στο καυστηρακι , εκει που ειναι η αντισταση να μου πει εαν περναει ρευμα .






Το έβαλα από την έναυση. Στην έναυση δίνει ρεύμα. Με το που πιάσει ο φωτοαισθητήρας φλόγα σταματάει. Δεν το μέτρησα και στο 40% (υπήρχε λόγος να το μετρήσω κι εκεί?) αλλά το ξαναμέτρησα στο 100% και πάλι δεν είχε ρεύμα.

fotisbasm έγραψε: Μια παλικαρια εαν μπορει καποιο μελος να μου κανει . (κατοχοι OPOP)

1.Την ωρα που κανει εναυση η αντισταση με ενα πολυμετρο να μου πει εαν δινει σταθερη ταση η κλεμα που ειναι επανω στο καυστηρακι , εμενα παει μια 110V μια 226V , μια 120v μια 225v το κανει πολυ γρήγορα .


Μπορεί να μην έχω πολύμετρο, αλλά όταν έβαλα το δοκιμαστικό κατσαβίδι, το έβαλα από την έναυση κι εκεί λοιπόν το λαμπάκι αναβόσβηνε. Όχι τρελά όμως, είχε ένα σταθερό ρυθμό. Ίσως είναι αυτό που είδες κι εσύ στο πολύμετρο.

Υ.Γ.
Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους, τα λέμε του χρόνου.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65883 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ευχαριστω πολυ ! Και εμενα ετσι ειναι απλα οταν τελιωσει η εναυση συνεχιζει να δινει ρευμα (με το δοκιμαστικο και στα 2 σημεια της κλεμας ειναι αμιδρα μονιμα αναμενο )

Ακομα ειδα σημερα οτι ακομα και σε stop ext η αντισταση περναει αμιδρα ρευμα , μυριζομαι ηλεκτρονικο προβλημα , πηρα απο εχτες τον ηλεκτρολογο αλλα λεει οτι δεν μπορει ! Ρε δεν θα ερθει ; Θα τον κλειδωσω στο υπογειο τον μπαγασα μεχρι να το κανει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65887 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Ευχαριστω πολυ ! Και εμενα ετσι ειναι απλα οταν τελιωσει η εναυση συνεχιζει να δινει ρευμα (με το δοκιμαστικο και στα 2 σημεια της κλεμας ειναι αμιδρα μονιμα αναμενο )

Ακομα ειδα σημερα οτι ακομα και σε stop ext η αντισταση περναει αμιδρα ρευμα , μυριζομαι ηλεκτρονικο προβλημα , πηρα απο εχτες τον ηλεκτρολογο αλλα λεει οτι δεν μπορει ! Ρε δεν θα ερθει ; Θα τον κλειδωσω στο υπογειο τον μπαγασα μεχρι να το κανει



Πρώτον: μόνο στη μία από τις δύο επαφές της αντίστασης είχα ρεύμα. Η άλλη δεν είχε. (και λογικό είναι) Εσύ έχεις και στις δύο;;;

Δεύτερον: μπορεί το αμυδρό που αναφέρεις (για το ρεύμα) να έχει να κάνει με την ευαισθησία του δοκιμαστικού. Μπορεί βέβαια να είναι και όντως πρόβλημα. Απλά έχε το υπο την "υποψίαν" σου.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65888 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ετσι οπως τα λες ηταν και στον Σαβαιδη Ενω σε εμενα ΚΑΙ στα 2 εχω αμιδρα ρευμα , το κατσαβιδι ειναι δοκιμαστικο οχι επαγωγικο . Κατι με το ρευμα απο τον κυκλοφοριτη μυριζομαι εχει να κανει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66469 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Καλη Χρονια!

Καποια στιγμη παρατηρησα οτι με το που εκλεισε ο ενας θερμοστατης και ξεκινησε ο καυστηρας να κανει stop και cooling με το που πηγε 00:07 εδωσε ο αλλος θερμοστατης οποτε δεν προλαβε να βγαλει το STOP EXT και ξαναξεκινησε ο καυστηρας αλλα επειδη τα LUX ηταν ηδη 00 αρχισε την κλασικη μ@λακια NO FIRE με αποτελεσμα η αντισταση να αρχιζει την δουλεια της .

Αυτο το προβλημα που εχω (2 οροφοι , 2 θερμοστάτες) πως μπορω να το γλυτωσω ? εκτος του να βαλω κανα δοχείο αδρανειας επειδη δεν παιζει μια .

Για δωστε τα φωτα σας!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66474 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να εχω τα νερα μονιμα στους 73 βαθμους και οταν πεσουν στους 63 βαθμους τοτε να ξαναπερνει μπροστα . Το θεμα ειναι οταν δωσει εντολη ο θερμοστατης να κλεισει να μην κανει off και να συνεχισει μεχρι να παει 73 βαθμους .

Εσεις οι κατοχοι των opop πως το εχετε ακριβως ;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.558 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ