OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55666 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Sp4wN έγραψε: χαχαχα πρώτη κίνηση πάντα στην κακή έναυση κοιτάς το σιλό .Μπορεί να μην έχεις πέλλετ ,μπορεί να έχει σκαλώσει κάπου το έλασμα και να μην φέρνει (αυτό πάθαμε σήμερα με ένα μακρύ πέλλετ στην 1η έναυση του λέβητα ) και μετά πάς για τα άσχημα :)


Δίκιο έχεις αλλά εμένα το μυαλό μου πήγε κατ' ευθείαν στα χειρότερα, χωρίς να κοιτάξω τα αυτονόητα!

Sp4wN έγραψε: Ερώτηση Pri .Είδα σε παλιότερα ποσταρίσματα έψαχνες ποιοί λέβητες παίρνουν αντιστάθμιση .
Ο BIOPEL και ο Blackstar έχουν αισθητήρες για τέτοια δουλειά ?


Ναι και οι δύο. Μάλιστα έχουν και εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας (για την αντιστάθμιση) αλλά και εσωτερικό (ο οποίος δεν κατάλαβα πως χρησιμεύει-μετράει την θερμοκρασία του λεβητοστασίου;). Και μπορούν να βάλουν και αισθητήρα Λ. (μπορείς να τα δεις και στο manual-προαιρετικός εξοπλισμός) EDIT: και εδώ

Sp4wN έγραψε: Επίσης κατάλαβες άν γίνεται να πάρει ο κάθε λέβητας τέτοιο σύστημα ?

Κάθε λέβητας; (μάλλον κάθε καυστήρας εννοείς)
Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55671 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε: Κάθε λέβητας; (μάλλον κάθε καυστήρας εννοείς)
Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς.


Άν έχω καταλάβει σωστά , άν ο λέβητας-καυστήρας διαθέτει αισθητήρες μπορείς απλά με μιά τετράοδη να έχεις αντιστάθμιση.Στην περίπτωση που δέν διαθέτει μπορείς να βάλεις τετράοδη με δικό της εγκέφαλο και να κάνεις την ίδια δουλειά ? Αυτό ήθελα να ρωτήσω και πάλι δεν ξέρω άν σου το ρωτάω σωστά.Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα μπορώ να έχω αντιστάθμιση άν το μηχάνημα δεν την υποστηρίζει τελικά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55674 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
ολα γινονται νικο και τα παντα υπαρχουν .... εκτος απ τα χρηματα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55677 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Sp4wN έγραψε: Άν έχω καταλάβει σωστά , άν ο λέβητας-καυστήρας διαθέτει αισθητήρες μπορείς απλά με μιά τετράοδη να έχεις αντιστάθμιση.


Τώρα με ρωτάς πράγματα που δεν γνωρίζω.

Στους OPOP η αντιστάθμιση υποστηρίζεται από τον εγκέφαλο του καυστήρα και έχει προαιρετικούς αισθητήρες γι αυτή την δουλειά. Τώρα αν χρειάζεται και τετράοδη για να γίνει, δεν το γνωρίζω. Κάποιος που έχει βάλει (εγώ δεν έχω βάλει ακόμα) αντιστάθμιση, ίσως μπορεί ν' απαντήσει.

Sp4wN έγραψε: Στην περίπτωση που δέν διαθέτει μπορείς να βάλεις τετράοδη με δικό της εγκέφαλο και να κάνεις την ίδια δουλειά ? Αυτό ήθελα να ρωτήσω και πάλι δεν ξέρω άν σου το ρωτάω σωστά.Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα μπορώ να έχω αντιστάθμιση άν το μηχάνημα δεν την υποστηρίζει τελικά.


Τώρα σε κάποιον άλλο καυστήρα που δεν υποστηρίζει αντιστάθμιση ο εγκέφαλός του, αν μπορείς να βάλεις κάποιο ανεξάρτητο σύστημα αντιστάθμισης (αν κατάλαβα καλά αυτό ρωτάς), είναι κάτι που δεν το γνωρίζω. :blush:

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55701 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Την αντισταθμιση κατ αρχην θελουμε να την υποστηριζει το λογισμικο του καυστηρα...ο OPOP την υποστηριζει.

Απο κει και μετα τα πραγματα ειναι ευκολα...μπαινει μια τριοδη με μοτερ, ενας αισθητηρας εξωτερικης θερμοκρασιας και βαση αυτης συλλεγει τα δεδομενα και τα δινει στο πανελ του καυστηρα.

Αναλογως της εξωτερικης θερμοκρασιας η αντισταθμιση κρινει ποτε να γινει αυξηση θερμοκρασιας των νερων της εγκαταστασης η μειωση μεσω της τριοδης που συνεργαζεται με τα παραπανω.

Με αυτον τον τροπο το πρωι που εχει κρυο μπορει το σπιτι να παιρνει στα σωματα νερα θερμοκρασιας 75 βαθμων...
Κατα την διαρκεια της ημερας που η εξωτερικη θερμοκρασια ανεβαινει, αναλογα και τα νερα χαμηλωνουν 70 πχ και παει λεγοντας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55706 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
κ.Χρήστο έχετε τοποθετήσει σε OPOP κάτι τέτοιο ; Ξέρετε πόσο κοστίζει στην Ελλάδα;

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ