OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57879 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Λοιπόν είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το αυτόματο σύστημα καύσης δεν δουλεύει σωστά τουλάχιστον για την δικιά μου περίπτωση.

Με σημερινές ρυθμίσεις από τον εγκαταστάτη-αντιπρόσωπο της OPOP και μέτρηση του Biotherm στα 900 γραμμάρια, μέτρηση καυσαερίων, μέτρηση ελκυσμού καμινάδας, καθάρισμα λέβητα και καυστήρα από τον ίδιο σχολαστικότατο, το αυτόματο σύστημα έδωσε μετά από περίπου 6 ώρες καύσης αυτό:








Αυτό που βλέπετε (ή τουλάχιστον προσπαθείτε να δείτε-δεν βγήκαν και πολύ καλές οι φωτός) είναι η σχάρα καύσης γεμάτη ΜΕΧΡΙ ΕΠΑΝΩ με καύσιμο (καμένο-άκαυστο και κάρβουνα) σε τέτοιο σημείο που ενώ υπήρχε φουλ φλόγα ο αισθητήρας καύσης (φωτοσένσορας) να μην μπορεί να την εντοπίσει και να βγάζει NO FIRE.

Στο σπίτι οι θερμοκρασίες ήταν σωστές μπορώ να πω. Έπιανε αυτά που του ζητούσα.

Όμως με τέτοια εικόνα στον καυστήρα, φαντάζομαι ότι ούτε οικονομία στην κατανάλωση έχω, αλλά και καθάρισμα σχάρας ανα 6ωρο πρέπει να κάνω.

Οι έχοντες OPOP blackstar ή biopel τέτοια εικόνα στην σχάρα καύσης έχετε δει;

EDIT:

Οι ρυθμίσεις που έκανε ο αντιπρόσωπος:













There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57884 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Δέ χρειάζεται να έχεις κάν λέβητα για να καταλάβεις τι είναι αυτό.

Μπούκωμα λέγεται !! Πώς νιώθεις όταν έχεις κρυώσει και η μύτη είναι σα να κουβαλάει ένα καράβι συνάχι.

Έτσι προφανώς αισθάνεται και ο καυστήρας !! :P :P
Πολύ το πέλλετ για τον αέρα που του παρέχεις !!Εργοστασιακές ρυθμίσεις και κολοκύθια τούμπανα.
Ξεκίνα μόνος σου Βασίλη λέω εγώ !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57893 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Βασιλη και την εξης δουλεια . Αντεγραψε σε ενα χαρτακι τα δικα σου στοιχεια ΚΑΙ σεταρε το δικο σου με τα δικα μου (ποιο πανω τα εχω) αλλα οπως τα εχω ,να τα βαλεις ετσι θα δεις κατα ποσο διαφορα εχει , εαν εχει θετικα αποτελεσματα , και εγω θα δω κατα ποσο καλα δουλευουν οι ρυθμισεις μου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57903 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
το δικό μου μενού είναι πολύ διαφορετικό ρε παιδιά. Τόσο παλιό καυστηρα αγόρασα; τον ιούλιο τον πήρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57906 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε:

fotisbasm έγραψε: Πως μετραμε την καμιναδα μας εαν τραβαει καλα ? υπαρχει οργανο ?


Ναι υπάρχει αλλά δεν ξέρω πως το λένε. Το έχω δει όμως όταν μετρούσαν την δική μου καμινάδα.

petrosp13 έγραψε: Στο εγχειρίδιο λέει ότι αυτό μπορεί να οριστεί μόνο αν έχει εγκατασταθεί αισθητήρας της θερμοκρασίας των νερών, το οποίο δεν νομίζω να είναι στον στάνταρ εξοπλισμό
Είσαι σίγουρος;


Δεν νομίζω να μην έχεις θερμόμετρο νερών στον στάνταρ εξοπλισμό! Πως άλλωστε μετράει την θερμοκρασία των νερών του λέβητα που σου βγάζει στην αρχική οθόνη; Λογικά με αυτόν ακριβώς τον αισθητήρα.

Σίγουρος φυσικά και δεν είμαι. (όμως λογικά...)

Δοκίμασε να το πειράξεις. Αν δεν αλλάζει πάει να πει ότι όντως δεν υπάρχει αυτός ο αισθητήρας στο σύστημά σου. Εγώ μπορώ να την πειράξω την ρύθμιση και δεν έχω πάρει εξτρά εξοπλισμό.

το εχω στους δέκα βαθμούς αυτό αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο. Πόσες θερμοκρασίες σου εμφανίζει στην κεντρική οθόνη;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57909 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Sp4wN έγραψε: Δέ χρειάζεται να έχεις κάν λέβητα για να καταλάβεις τι είναι αυτό.

Μπούκωμα λέγεται !!


Μπούκωμα τρελό! Αφού το πέλλετ ακουμπάει στο πάνω μέρος του καυστήρα μετά από 6 ώρες καύσης!

Sp4wN έγραψε: Πολύ το πέλλετ για τον αέρα που του παρέχεις !!Εργοστασιακές ρυθμίσεις και κολοκύθια τούμπανα.
Ξεκίνα μόνος σου Βασίλη λέω εγώ !!


Θα γίνει κι αυτό. Απλά λίγο που το δοκίμασα, όταν έβγαλα το auto και πείραξα το Pellet Ηigh (το έβαλα στο 30%) και Pellet Low (το άφησα εκεί που ήταν δηλαδή κοντά στο 7%), που αν δεν κάνω λάθος είναι οι ρυθμίσεις του καυσίμου, ο καυστήρας δεν ανέβαζε πάνω από 15KW αν δεν του έβαζα παραπάνω καύσιμο το οποίο φυσικά αν το έκανα πάλι θα γινόταν το ίδιο πράγμα. Θα μπούκωνε. Και δεν φαίνεται να δουλεύει το modulation όταν δεν είναι στο auto. (γι αυτό δεν είμαι και πολύ σίγουρος όμως)

fotisbasm έγραψε: Βασιλη και την εξης δουλεια . Αντεγραψε σε ενα χαρτακι τα δικα σου στοιχεια ΚΑΙ σεταρε το δικο σου με τα δικα μου (ποιο πανω τα εχω) αλλα οπως τα εχω ,να τα βαλεις ετσι θα δεις κατα ποσο διαφορα εχει , εαν εχει θετικα αποτελεσματα , και εγω θα δω κατα ποσο καλα δουλευουν οι ρυθμισεις μου .


Θα γίνει κι αυτό.

petrosp13 έγραψε: το δικό μου μενού είναι πολύ διαφορετικό ρε παιδιά. Τόσο παλιό καυστηρα αγόρασα; τον ιούλιο τον πήρα


Φίλε Πέτρο ας σου δουλεύει σωστά κι ας έχεις παλιό μενού. Απ' ότι μου είπε ο αντιπρόσωπος πάντως αναβάθμιση λογισμικού γίνεται απλά δεν γνώριζε το πως.

Υ.Γ.
Στο προηγούμενο μήνυμα έβαλα και τις ρυθμίσεις όπως τις έβαλε το πρωί ο αντιπρόσωπος.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ