Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56294 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN

DOOM_NX έγραψε: Του έκανες μέτρηση καυσαερίων Spa4wN;


Μέτρηση έχω παραπάνω Παναγιώτη θερμοκρασίας καυσαερίων .Αναλυτή δεν είχαν τα παιδιά που τον εμπορεύονται και κάναμε τις ρυθμίσεις εμπειρικά και μου εξήγησε σε γενικές γραμμές τη φιλοσοφία.
Σήμερα πήρα το Manual Και το laptop Και κατέβηκα 2 ώρες στο λεβητοστάσιο να παίξω λιγάκι.
Αρχικά μα όχι βιαστικά συμπεράσματα είναι πώς στην αρχή με χειροκίνητες ρυθμίσεις χάναμε τη δυνατότητα του modulation δηλαδή της σταδιακής επιτάχυνσης/επιβράδυνσης της καύσης για να αποφύγουμε το να καίει σε Full ρυθμούς . Ρυθμισμένος στο 65 και 5 υστέρηση ο λέβητας έφτανε στο 70 από το 50 σε 8 λεπτά με 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία ,όση και σήμερα και μετά έσβηνε .Ξαναέφτανε στο 50 και πάλι σε 100% καύση ανέβαζε.

Σήμερα ρύθμισα το λέβητα σε αυτόματη λειτουργία από χειροκίνητη και όρισα μέγιστο τα 24KW .Ζήτησα 60 βαθμούς θερμοκρασία και 10 υστέρηση .
Αποτέλεσμα : Ο λέβητας λειτουργεί με modulation για αρχή .Είναι εμφανές πως μετά το 60 κόβει σταδιακά στο 70-60-50-40-30-20 και μένει στο 10 % μέχρι να ξαναφτάσει κάτω από 60 βαθμούς ,όπου αρχίζει πάλι αντίστροφα σταδιακά να μειώνει την μείωση της θερμοκρασίας με αύξηση της καύσης .
Σε ποσότητα πέλλετ δε μπορώ να υπολογίσω πόσο ακριβώς οικονομικότερος .

Οι θερμοστάτες και στις 2 περιπτώσεις είναι 19 στον κάτω όροφο και 22 στον πάνω.

Θα καθίσω να διαβάσω και τις δικές σου οδηγίες για κάθε φορά που ρίχνει πέλλετ ο κοχλίας σε σχέση με τα δευτερόλεπτα μήπως και βγάλω άκρη.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56309 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN
Κατάλαβα. Δε σου ήρθε αδειούχος καυστηρατζής που να ξέρει τι κάνει. Γενικά χωρίς ανάλυση καυσαερίων δεν πρόκειται να ρυθμίσεις την καύση εκτός αν έχει αισθητήρα λ ο λέβητας...

Άντε σ'αφήνω να παίξεις! :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56311 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN
Για αρχή δε με ένοιαζε να ρυθμίσω την τέλεια καύση ,άν και αυτό στην περίπτωση μου δε γίνεται γιατί η καμινάδα μου μπορεί να ναι 8-9 μέτρα αλλά είναι αμόνωτη .
Αυτό που με ενδιέφερε είναι να καταλάβω πρώτον 2-3 πράγματα στις ρυθμίσεις του λέβητα και πώς συμπεριφέρεται μετά τις αλλάγες και 2ον να μην καίω τα άντερά μου ,μιάς και ακόμη δεν έχω πάρει ποσότητα πέλλετ .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56390 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN
Δε νομίζω να έχει σχέση η καμινάδα που είναι αμόνωτη, εφόσον χρησιμοποιείς τεχνητό ελκυσμό (ανεμιστηράκι).

Για να μην καις τ'άντερά σου θα πρέπει να ρυθμίσεις τη σωστή αναλογία αέρα/καυσίμου, κι αυτό με το μάτι δε γίνεται, ειδικά στους λέβητες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56435 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN

Ετσι ειναι πλεον ο νικος μετα την εναυση του καυστηρα.
Αυριο θα σε παρω τηλεφωνο φιλαρακι.
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56536 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Waterland Bioenergy S40 by Sp4wN

aithio έγραψε: Νικόλα καλές ζέστες και από μένα....
Οπως σου έγραψε παραπάνω ο Χρήστος περιμένουμε να μας ενημερώνεις....
Οσο περίεργο και αν ακούγετε ο χρήστης πολλές φορές μπορεί να γίνει ο καλύτερο σύμβουλος.


Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη να είσαι καλά , μπήκα και στο Μοναχός και είπα ένα γειά και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε . Μακάρι να τα μάθω τόσο καλά που να μπορώ να δώσω και συμβουλή

erimitis έγραψε: Ετσι ειναι πλεον ο νικος μετα την εναυση του καυστηρα.
Αυριο θα σε παρω τηλεφωνο φιλαρακι.
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ


χαχαχα ,Να με πάρεις αδερφέ θα περιμένω και σ ευχαριστώ πολύ :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ