Pelletech 15-50 by Panagos7

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128748 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Re:Pelletech 15-50 by Panagos7

panagos7 έγραψε: Ύστερα από αλλεπάλληλες δοκιμές και έχοντας διαβάσει πάρα πολύ, κατέληξα σε Irelly pellet, ρυθμίσεις 3-23-39-25


3 τροφοδοτεί και κάθετε 39 σωστά; Και από ότι βλέπω ο πίσω ανεμηστήρας περισσότερο από τον μπροστά ή κατάλαβα λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129338 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Σωστά, γιατί όταν ήταν κοντά οι ρυθμίσεις ανεμιστήρα 1ου και καυσαερίων μου προωθούσε το πελλετ μονόπατα προς τα αριστερά, ΚΟΥΦΟ άλλα ΑΛΗΘΙΝΟ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129680 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Πράγματι κουφό. Το Irelly από στάχτη πως τα πάει; Και φυσικά από δύναμη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129741 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Παρα πολυ καλο, γεμιζει το δοχειο υστερα απο 2 μερες 24 ωρεσ χρηση και καιω 3 σακια την μερα.Καυσαερια 192 βαθμους.Δεν ξερω πως αλλιως να μετρησω την θερμογονο του πελλετ!Εσυ τι καις, και με τί ρυθμισεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130539 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Φέτος καίω German pellet και schweighofer. Και τα δυο πολύ καλά. Στάχτη λίγη και τα δυο αλλά το schw λιγότερη. Όμως έχω πρόβλημα με κολλήματα του κοχλία φέτος με το schw. Για μένα μια ένδειξη για τη θερμογόνο είναι το θερμόμετρο στο αδρανείας. Πόσο σταθερό και πόσο γρήγορα ανεβαίνει όταν ζητάει το σπίτι. Νομίζω ότι το german είναι λίγο καλύτερο. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου ή να έχει να κάνει με την τροφοδοσία. Τα καίω και τα δύο με ίδιες περίπου ρυθμίσεις. 12 κάθετε 1 τροφοδοτεί αέρας μπροστά 23-25 και πίσω 20. Στο schweighofer κατεβάζω το μπροστά αέρα στο 20 διότι χοροπηδάν τα πέλετ μάλλον είναι πιο ελαφριά δε ξέρω. Μικρές διαφορές πάντως. Κατανάλωση από 25 κιλά μέχρι 45 ανάλογα το κρύο. 24 ώρη χρήση με το θερμοστάτη σταθερά στο 21,5 φέτος μέρα νύχτα. (και στο 21 που τον είχα ο ίδιο έκαιγα). Πέρυσι είχα κάνει μέτρηση με αναλυτή καυσαερίων και είχα μετρήσει απόδοση κοντά στο 93% με golden nagets.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130545 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πλέον αν αξίζει να την ψάχνω τόσο με τα πιστοποιημένα πέλετ και να τα ακριβοπληρώνω . Έχω κάψει συνολικά 5 διαφορετικές μάρκες και μπορώ να πω ότι σε θερμογόνο ήταν περίπου στα ίδια και αν ίσως είχανε κάποιες διαφορές στην κατανάλωση δε το είδα. Η μόνη διαφορά η οποία κάνει μπαμ είναι η στάχτη.
Biotherm: 2 παλέτες πέρυσι πολύ καλό σε δύναμη αλλά στάχτη τριπλάσια.
BIo energy point: Θα έλεγα περίπου σαν το Biotherm αν και έχω κάψει μόνο τρία σακιά.
Golden και Schw: 4 παλέτες περίπου η μια φέτος. Με διαφορά οι βασιλιάδες της καθαριότητας σε ότι αφορά τη στάχτη, ανύπαρκτη. Το φαράσι το αδειάζω μια φορά στις 20 μέρες και χωράει και άλλο.
German pellet : 2 παλέτες φέτος. Λίγη στάχτη, λίγο περισσότερη από το Golden και το Schw, καλή θερμογόνο αλλά το ακριβότερο. Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση στο συγκεκριμένο είναι ότι στα τοιχώματα και στα τούμπο η κάπνα που άφηνε έφευγε πιο εύκολα. Απλά με ένα πινέλο παντού εκτός από τα τούμπο που τα καθαρίζω με την τουμπόβουρτσα.
Το θέμα είναι ότι αφού στην κατανάλωση δεν βλέπω τρελές διαφορές, τα 60 ευρώ/τόνο, που απέχει το ακριβότερο από το φθηνότερο αξίζει να τα δώσω μόνο για ένα πιο καθαρό λέβητα και ίσως ένα πιο ξεκούραστο Κώστα; Άσε που φέτος με τα κωλύματα του Schw μου την έχει βαρέσει στα νεύρα…..
Οπότε αν το Irelly που θα δοκιμάσω τις επόμενες μέρες έχει τη δύναμη των προηγούμενων, η κατανάλωση είναι η αντίστοιχη και η στάχτη είναι σε ανεκτά όρια τότε βάζει σοβαρή υποψηφιότητα. Εδώ στη Λάρισα το βρήκα με 280 πριν 15 μέρες περίπου φαντάζομαι το καλοκαίρι θα είναι αρκετά φθηνότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ