Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114699 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
καλησπερα....τα αποτελεσματα της ξυστρας θα τα δεις και στην πράξη...κανει παρα πολυ καλη δουλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114724 από egress1981
Απαντήθηκε από egress1981 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κωστα ειναι ευκολονα βαλεις καμοια φοτο να δω την μετατροπη?Γενικα να μου δωσεις πληροφοριες για την μετατροπη μεχρι τωρα.Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114769 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
θα ανεβασω εγω αυριο φοτο να δεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114853 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Στη μετατροπή έχω βάλει μόνο το στεφάνι με τις τρύπες χωρίς την ξύστρα. Στο νέο μοντέλο υπάρχει πράγματι μια ξύστρα που εφάπτεται στο στεφάνι. Παίρνει κίνηση με ένα κοχλία που είναι στο πίσω μέρος του καυστήρα και ρίχνει τη στάχτη κάτω. Σε μένα πέφτει μόνη της με την προώθηση του νέου υλικού για καύση. Η φλόγα τώρα καίει πάνω στο στεφάνι με αποτέλεσμα να είναι πάντα πλούσια και να φτάνει ψηλά χωρίς να "πέφτει" όταν υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής ανάμεσα στο "τάισμα" με pelet. Όσο για το καθάρισμα; Απλά ρίχνεις με ένα πινελάκι τη στάχτη που έχει μείνει από την καύση και αυτό ήταν . Τέλος το παίδεμα να καθαρίσεις το εσωτερικό του καυστήρα. Πολύ καλή βελτίωση. Παρακάτω η Φωτογραφίες με το νέο Καυστήρα. Αν θέλει ο anisos ας βάλει και το δικό του με την ξύστρα.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Κώστας Β.. Αιτία: Διόρθωση φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115048 από egress1981
Απαντήθηκε από egress1981 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Θα κανω και αλλες ερωτησεις αν δεν ειναι προβλημα αφου εχουμε το ιδιο μοντελο!Η μετατροπη εγινε στην εταιρια, εστειλες ολο τον καυστηρα εκει ε?Πως πιανει επανω στον καυστηρα το στεφανι?Ειναι μονο το στεφανι το προσθετο η εχουν βαλει και κατι αλλο?Καις μονο πελλετ η και αλλο καυσιμο και τι(μετα την μετατροπη)?Τελος για τωρα ποσο στοιχισε η μετατροπη?Ευχαριστω....

Υ.Γ.anisos αν εχεις διαφορες βαλε και εσυ καμοια φοτο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115229 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Ναι η μετατροπή έγινε στην εταιρία και έστειλα τον καυστήρα μέσο του εγκαταστάτη που τον εμπορεύεται. Κοστολόγιο δε γνωρίζω ακριβώς κοντά στα 100€ νομίζω ίσως και λίγο παραπάνω. Το στεφάνι είναι στερεωμένο από ότι είδα με βίδες και δε βγαίνει όπως το προηγούμενο που είχε. Επίσης ο χώρος καύσης εσωτερικά είναι λίγο διαφορετικός αφού οι σχισμές που υπήρχαν για να βγαίνει ο αέρας δεν υπάρχουν. Ο αέρας βγαίνει από τις τρύπες στο στεφάνι. Το μόνο πρόσθετο που μπήκε σε μένα είναι το στεφάνι. Για να μπει η ξύστρα και ο κοχλίας που τις δίνει κίνηση και υπάρχει στο νέο μοντέλο μου είπε ότι είναι δύσκολο να γίνει και στοιχίζει πάνω από 350€. ( Το έχω δει να δουλεύει όμως στου πατέρα μου που πήρε το αναβαθμισμένο μοντέλο, αλλά για λίγη ώρα).
Μέχρι τώρα έχω κάψει πέλετ το οποίο καίει πολύ καλά. Επίσης έχω κάψει τσόφλια από αμύγδαλο τα οποία και αυτά τα έκαψε χωρίς πρόβλημα. Δεν κάνει κρύο και το καίω μόνο για να ζεστάνω το νερό στο μπόιλερ αλλά νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα ζεσταίνει γρηγορότερα.
Πάντως ο λόγος που προχώρησα στην αναβάθμιση ήταν περισσότερο για να το καθαρίζω ευκολότερα. Δε ξέρω σε σένα αλλά εγώ πέρυσι με Biotherm και Golden nagets στις 15 μέρες που το καθάριζα έβρισκα κλινκερ μέσα στον καυστήρα και συγκεκριμένα στις σχισμές που έβγαινε ο αέρας. Λόγω του δεύτερου χώρου καύσης δε δίνει χέρι και η απομάκρυνσή του δεν ήταν και το ποιο εύκολο πράμα. Γνωστός που είχε κάνει τη μετατροπή και καίγοντας πέλετ κακής ποιότητας είδε μεγάλη διαφορά το χειμώνα που μας πέρασε. Περισσότερα θα ξέρω όταν κάψει περισσότερες ώρες. Θα ήθελα να μου πεις αν είχες το ίδιο πρόβλημα με το Κλίνκερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ