Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133269 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Τα αντεπιστροφα λειτουργούν σωστά ;;


Νομιζω οτι έγραψα παραπάνω πρώτα έλεγχο της τριοδης και μετα των αντεπιστροφων !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133270 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
A, οκ! Γινεται ολοενα και πιο πολυπλοκο :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133272 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αφού ο Νίκος λέει με το πετρέλαιο όλα δουλεύουν κανονικά η εξήγηση είναι αλλού.
Σαφώς ο λέβητας πετρελαίου αποκρίνεται πιο γρήγορα από την βιομάζα όταν στο ξεκίνημα και οι δύο είναι κρύοι, όταν λέμε όμως 20KW/h εννοούμε ότι θα παραχθεί ισχύς 20KW σε μία ώρα όχι σε δύο. Μετά από 1.5 ώρα λειτουργίας του λέβητα βιομάζας αφού όλα έχουν ζεσταθεί, η ισχύ πράγματι θα πρέπει να είναι αυτή στην μονάδα του χρόνου που ορίζεται και όχι σε μεγαλύτερο χρόνο.
Εάν λοιπόν αποκλείσουμε ότι το πρόβλημα προέρχεται από τον κυκλοφορητή ή κάποιο άλλο υδραυλικό εξάρτημα το φαινόμενο εντοπίζεται στην τρίοδη φορτίου η οποία ουσιαστικά και πρακτικά τι κάνει ; Μειώνει την παροχή προς το κύκλωμα θέρμανσης(σώματα) όσο τα επιστρεφόμενα του λέβητα είναι κάτω από 55C°, αν ο λέβητας είναι ρυθμισμένος στους 68-70C° λέτε τα επιστρεφόμενα να είναι πάνω από 55C° με τις σωληνώσεις που περιέγραψε ο Νίκος ; Δεν νομίζω, άρα πάντα θα υπάρχει μειωμένη παροχή προς τα σώματα λόγω της τρίοδης φορτίου. Βέβαια η άμεση λύση είναι να δουλέψει ο λέβητας σε μεγαλύτερη θερμοκρασία ώστε τα επιστρεφόμενα να πάνε σε γρήγορο χρόνο πάνω από 55C° ώστε να κλείσει η τρίοδη φορτίου και να δοθεί όλη η παροχή στο κύκλωμα θέρμανσης, έτσι όμως συντηρείται ένας φαύλος κύκλος προβλημάτων, η καλύτερη λύση είναι δοχείο αδράνειας.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133274 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Αφού ο Νίκος λέει με το πετρέλαιο όλα δουλεύουν κανονικά η εξήγηση είναι αλλού.
Σαφώς ο λέβητας πετρελαίου αποκρίνεται πιο γρήγορα από την βιομάζα όταν στο ξεκίνημα και οι δύο είναι κρύοι, όταν λέμε όμως 20KW/h εννοούμε ότι θα παραχθεί ισχύς 20KW σε μία ώρα όχι σε δύο. Μετά από 1.5 ώρα λειτουργίας του λέβητα βιομάζας αφού όλα έχουν ζεσταθεί, η ισχύ πράγματι θα πρέπει να είναι αυτή στην μονάδα του χρόνου που ορίζεται και όχι σε μεγαλύτερο χρόνο.
Εάν λοιπόν αποκλείσουμε ότι το πρόβλημα προέρχεται από τον κυκλοφορητή ή κάποιο άλλο υδραυλικό εξάρτημα το φαινόμενο εντοπίζεται στην τρίοδη φορτίου η οποία ουσιαστικά και πρακτικά τι κάνει ; Μειώνει την παροχή προς το κύκλωμα θέρμανσης(σώματα) όσο τα επιστρεφόμενα του λέβητα είναι κάτω από 55C°, αν ο λέβητας είναι ρυθμισμένος στους 68-70C° λέτε τα επιστρεφόμενα να είναι πάνω από 55C° με τις σωληνώσεις που περιέγραψε ο Νίκος ; Δεν νομίζω, άρα πάντα θα υπάρχει μειωμένη παροχή προς τα σώματα λόγω της τρίοδης φορτίου. Βέβαια η άμεση λύση είναι να δουλέψει ο λέβητας σε μεγαλύτερη θερμοκρασία ώστε τα επιστρεφόμενα να πάνε σε γρήγορο χρόνο πάνω από 55C° ώστε να κλείσει η τρίοδη φορτίου και να δοθεί όλη η παροχή στο κύκλωμα θέρμανσης, έτσι όμως συντηρείται ένας φαύλος κύκλος προβλημάτων, η καλύτερη λύση είναι δοχείο αδράνειας.


Συμφωνώ !!!
Όμως όπως λέει και ο Βαγγελης θα πρέπει να ελεγχθεί η τριοδη και τα αντεπιστροφα γιατι αν δεν λειτουργούν σωστά προκαλούν και αυτά πρόβλημα.
Αν εχει βανες στην τριοδη ειναι εύκολο να την απομονώσει και να δει πως δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133276 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σωστα ολα αυτα , αλλα αν υπηρχε καποιο προβλημα με αυτα που λετε, δεν θα επρεπε να υπηρχε προβλημα και με το κατω διαμερισμα; Να τονισω στο κατω ερχονται κανονικα κι οταν το δουλεψα μονο του το πανω διαμερισμα ειχαμε αυτη τη μεγαλη αναμονη!

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #133277 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
και εγώ στην εγκατάσταση μου έχω αντεπίστροφα με τρίοδη 55, εγώ του πρότεινα να την κατασκευάσει έτσι την εγκατάσταση αλλά του είχα προτείνει να εγκαταστήσει και ηλεκτρονικούς θερμοστάτες ακριβείας με μικρό διαφορικό. Αυτοί που έχει τώρα μπορεί να έχουν και διαφορικό 3-4 βαθμούς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ