Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140485 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα electron,

s1 28, s2 30, s3 43, ένδειξη -02 όπως ακριβώς είπες!!! Να αλλάξω το bt διάβασα το βιβλιαράκι και μου φάνηκε βατό ή να δώ όλες τις τιμές να σου τις στείλω και μετά να κάνω αλλαγές???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140496 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα!!!

έκανα τον έλεγχο ρυθμίσεων του διαφορικού και έιναι όλες οι εργοστασιακές εκτός από την dtL η οποία έιναι 7 αντί για 8.

Μετά έκανα μια δοκιμή με σβηστό το λέβητα εκείνη την στιγμή και ενδείξεις στις 19:45 S1 17 / S2 30/ S3 46 θερμοστάτης χώρου 20 θερμοκρασία χώρου 23,5 buffer σύμφωνα με το θερμόμετρό του 44 νερά λέβητα 60 και ρυθμίσεις θερμοστάτη λέβητα στους 75 και κυκλοφορητή λέβητα στους 50. Έβαλα τον θερμοστάτη χώρου στους 25 και σε τρία λεπτά ο διαφορικός είχε ένδειξη -16 και άρχισε να αναβοσβήνει η τελίτσα ανάμεσα στα νούμερα που υποδηλώνει ότι δουλεύει το ρελέ του καυστήρα. Ενδείξεις μετά από 5 λεπτά S1 17/ S2 33/ S3 39 και ο καυστήρας έχει ξεκινήσει και το Buffer έχει πέσει το s3 38 βαθμούς και τα νερά του λέβητα έπεσαν στους 50. στις 20:08 κατεβάζω τον θερμοστάτη χώρου 22 σταματάει ο κυκλοφορητής και ο λέβητας σβήνει στις 20:24 με νερά σχεδόν 60 και διαφορικό S1 16/ S2 37/ S3 45...

Αν ανεβάσω το bt σε 65-70 θα πετύχω κάτι??? Θα δουλέψει φυσικά αρκετή ώρα ο λέβητας αλλά θα ανεβάσει θερμοκρασία στο αδράνειας και φυσικά το νερό θα κρυώσει πολύ ποιο αργά?? Σωστά??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140527 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
καλημέρα Κυριάκο.
Αυτο που δεν γνωρίζω ειναι αν ο λέβητας παίρνει και εντολή ανάματος (θερμοστατη) απο τον θερμοδιαφορικο θερμοστάτη μεσω επαφης 9 (σχεδιο), η παιρνει μονο απο τον θερμοστάτη χωρου. Κανονικά πρέπει να παίρνει και απο τον θερμοδιαφορικο ωστε να ισχυει η λειτουργία του "Ελάχιστη θερμοκρασία ΖΝΧ (S3) με τη χρήση της βοηθητικής πηγής". Δηλαδη να ξεκιναει και ο λέβητας και απο τον θερμοδιαφορικο και οχι μονο απο τον θερμοστάτη χώρου.Εφόσον θες λοιπον περισσοτερο ζεστό νερο στο καζάνι θα αλλάξεις την τιμη 5 (bt) απο 45 στους 65~70 ετσι ωστε να λειτουργεί ο λέβητας μεχρι το νερο να φτασει σε αυτα τα επίπεδα. Επίσης επέλεξε απο μενου του θερμοδιαφορικου την τιμη 8 (dis) σε 002 για να βλέπεις την S2 που είναι το ζεστό νερό στο buffer σου. Κανε μια δοκιμή και πες μας πως παει :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140534 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα electron,
Αυτό δεν το ξέρω για την εντολή ανάματος αλλά θα κάνω σήμερα το απόγευμα δοκιμή με αλλαγή της ρύθμισης του (bt) σε 65 αρχικά χωρίς να πειράξω τον θερμοστάτη χώρου οπότε λογικά θα καταλάβω αυτό που λές σωστά???
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140538 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σωστά. Λογικα θα πρεπει να ξεκινήσει ο λέβητας και με κλειστό τον θερμοστάτη χώρου εφόσον του δώσει εντολή ο θερμοδιαφορικος


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140584 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα σας,

τελικά χθες δεν κατάφερα να κάνω δοκιμή με αλλαγή του bt σε 70 οπότε θα το κάνω άυριο Σάββατο πρωί με την ησυχία μου να καταγράφω και το πείραμα!!! ;)

Πάντως έχω αρκετα ερωτήματα κυρίως για σενα fritakos σχετικά με τον λέβητα και τις ρυθμίσεις του.
Ο δικός μου έχει πίνακα απο την κατασκευάστρια χωρίς αυτόματη ένταυση αλλά είδα τον δικό σου στις φωτογραφίες τον ψηφιακό και θέλω να ρωτήσω πόσο κόστισε και αν μπορώ να βάλω και εγώ τον ίδιο στον δικό μου λέβητα.
Ξέρεις επίσης πόσο κοστίζει να βάλω σύστημα αυτόματης έναυσης??
Ελαιοπυρήνα απο που προμηθέυεσε και σε τι τιμές???
Ο λέβητας πότε μπάινει σε συντήρηση??? Πως το καταλαβαίνω??? Ειλικρινά αυτό δεν το έχω καταλάβει!!! Την νύχτα ειδικά με κλειστό θερμοστάτη χώρου στήνω αυτί και ο λέβητας καεί κανονικά για να ζεστανει το αδρανείας για ώρα και μετά σβήνει. Όταν το δευτερο χρονικό λέει Τ2ΟΝ 60sec και Τ2OFF 120ΜΙΝ και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει το manual πρέπει να λειτουργεί στην συντηρηση με π.χ 18sec τροφοδοσία και 48 λεπτά αναμονή. Να υποθέσω οτι για να συμβεί η "suspension" πρέπει ο λέβητας να σβήσει από τον δικό του θερμοστάτη και όχι απο τον διαφορικό??? Ηλίθια ερώτηση αλλά πρώτα πρέπει να κατανοήσω μερικά πράγματα!!!

Αυτά προς το παρόν και αυριο full report απο την δοκιμή!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ