Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140946 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Κυριάκο.
Αυτό το σύστημα που έχεις θέλω να κάνω αλλά μου λείπουν μερικά ευρά.
Για τον τρόπο σύνδεσης του αυτοματισμού δεν μπορώ να σε βοηθήσω το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πρέπει να συνδυάσει τις απαιτήσεις σωστής λειτουργίας του λέβητα με τις απαιτήσεις σωστής λειτουργίας των ηλιακών.
Ορίστε λοιπόν κάποιοι κανόνες που απορρέουν από την τριετή εμπειρία μου με αυτόν τον λέβητα (ως χρήστης), να μην κρυώνει ποτέ και μάλιστα να βρίσκεται πάντα σε θερμοκρασία πάνω ή κοντά στους 70 βαθμούς συνεπώς η επιστροφή νερών πρέπει να κρατιέται σχετικά ψηλά 60-65 βαθμούς και να μην σβήνει η φλόγα ούτε στην συντήρηση και μιλώ για φλόγα όχι για θράκα και καπνίλα για αλλιώς ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, ΠΙΣΣΑ, ΚΑΠΝΟΣ, ΜΑΥΡΙΛΑ και κακό, ελεγχόμενος ελκυσμός για άμα τραβά του θανατά η ζέστη θα πηγαίνει στα περιστέρια και άμα δεν τραβά καλά τότε ΠΙΣΣΑ, ΚΑΠΝΟΣ, ΜΑΥΡΙΛΑ και κακό και ρίχνε κάρβουνο στην φωτιά για να ζεσταθεί.
Αυτοί είναι οι κύριοι κανόνες για τον λέβητα μας από την δική μου εμπειρία. Ο αυτοματισμός σου λοιπόν θα πρέπει να δουλέψει με τέτοιον τρόπο που δεν θα παραβαίνει αυτούς τους κανόνες σε συνδυασμό με την λειτουργία των ηλιακών.
Τώρα θα μου πεις πως τα πετυχαίνεις όλα αυτά ; Δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί (μαστόρια) που έχουν το μεράκι και την εμπειρία να σου παραδώσουν ένα έργο σωστό που στην περίπτωσή σου περιλαμβάνει και ηλιακά. Εγώ το πάλεψα μόνος διαβάζοντας εδώ και αλλού, και πειραματιζόμενος με το θεριό έφτασα σε ένα καλό σημείο λειτουργίας και απόδοσης του, πιστεύω.

Κάθε εγκατάσταση έχει τις ιδιαιτερότητές της, σε όμοια προβλήματα που έχουν προκύψει σε μένα και τα έχω λύσει θα σου τα μεταφέρω.

Καλή ευκολία

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140950 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σάκη σε ευχαριστώ για το χρόνο σου,

αρχικά θα διορθώσω την σύνδεση με το διαφορικό θερμοστάτη ώστε να έχουμε το λέβητα συνέχεια με ρεύμα στο πίνακα του και μετά θα συνεχίσω με ρυθμίσεις για να πετύχω σωστή κάυση!!! Οταν γραφεις επιστροφή νερών για ποιό κομμάτι μιλάμε και πως το ρυθμίζουμε αυτό??? Επίσης αν δεν το πρόσεξες έχω αναφέρει οτι δεν έχουν βάλει βαλβίδα αντεπίστροφη στο κύκλωμα οι υδραυλικοί με αποτέλεσμα να έχουμε συνεχώς ζεστά σώματα με αποτέλεσμα να μην χρησημοποιώ το θερμοστάτη χώρου για να ζητήσω θέρμανση!!! Νομίζω και αυτό επηρρεάζει την σωστή λειτουργία γιατί αφού έτσι επιμυκήνει το διάστημα που θα χρειαστώ ζέστη και ο λέβητας δουλέυει χαμηλά. Πάντως αυτή την στιγμή απο πίσσα άλλο τίποτα έχω κουραστεί να ανεβοκατεβαίνω στο λεβητοστάσιο. Τον ελκυσμό πως να τον ελέγξω????

SakiSystem έγραψε: Καλημέρα Κυριάκο.
Αυτό το σύστημα που έχεις θέλω να κάνω αλλά μου λείπουν μερικά ευρά.
Για τον τρόπο σύνδεσης του αυτοματισμού δεν μπορώ να σε βοηθήσω το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πρέπει να συνδυάσει τις απαιτήσεις σωστής λειτουργίας του λέβητα με τις απαιτήσεις σωστής λειτουργίας των ηλιακών.
Ορίστε λοιπόν κάποιοι κανόνες που απορρέουν από την τριετή εμπειρία μου με αυτόν τον λέβητα (ως χρήστης), να μην κρυώνει ποτέ και μάλιστα να βρίσκεται πάντα σε θερμοκρασία πάνω ή κοντά στους 70 βαθμούς συνεπώς η επιστροφή νερών πρέπει να κρατιέται σχετικά ψηλά 60-65 βαθμούς και να μην σβήνει η φλόγα ούτε στην συντήρηση και μιλώ για φλόγα όχι για θράκα και καπνίλα για αλλιώς ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, ΠΙΣΣΑ, ΚΑΠΝΟΣ, ΜΑΥΡΙΛΑ και κακό, ελεγχόμενος ελκυσμός για άμα τραβά του θανατά η ζέστη θα πηγαίνει στα περιστέρια και άμα δεν τραβά καλά τότε ΠΙΣΣΑ, ΚΑΠΝΟΣ, ΜΑΥΡΙΛΑ και κακό και ρίχνε κάρβουνο στην φωτιά για να ζεσταθεί.
Αυτοί είναι οι κύριοι κανόνες για τον λέβητα μας από την δική μου εμπειρία. Ο αυτοματισμός σου λοιπόν θα πρέπει να δουλέψει με τέτοιον τρόπο που δεν θα παραβαίνει αυτούς τους κανόνες σε συνδυασμό με την λειτουργία των ηλιακών.
Τώρα θα μου πεις πως τα πετυχαίνεις όλα αυτά ; Δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί (μαστόρια) που έχουν το μεράκι και την εμπειρία να σου παραδώσουν ένα έργο σωστό που στην περίπτωσή σου περιλαμβάνει και ηλιακά. Εγώ το πάλεψα μόνος διαβάζοντας εδώ και αλλού, και πειραματιζόμενος με το θεριό έφτασα σε ένα καλό σημείο λειτουργίας και απόδοσης του, πιστεύω.

Κάθε εγκατάσταση έχει τις ιδιαιτερότητές της, σε όμοια προβλήματα που έχουν προκύψει σε μένα και τα έχω λύσει θα σου τα μεταφέρω.

Καλή ευκολία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140963 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έτσι Κυριάκο, ο λεβητας πρέπει να έχει συνέχεια ρεύμα, ρίξτου μια φάπα αυτουνού που τον συνδέσε έτσι. Αυτά που είπαν ο Γεράσιμος και ο electron σωστά και να μην τα ξαναλέω και εγώ. Σε τέτοιους λέβητες πιστεύω πως ο θερμοστάτης χώρου δεν έχει καμιά δουλειά με το ποτε θα δουλεύει ο λέβητας αλλά μόνο πότε θα πάρει νερά το σπίτι. Φίλτατε κάνε τα ηλεκτρικά όπως ανέφερες και τις αντεπιστροφες και ότι μπορούμε θα πούμε και εμείς

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141032 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα ,

Οι δύο φωτογραφίες είναι θεωρητικά η είσοδος και η έξοδος του λέβητα οπότε βλέπεις να λείπει κάτι?? Παίζει το απόγευμα να έρθει ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση και θέλω να έχω μάθει το μάθημα μου καλά!!! :lol: Το ένα αντεπίστροφο για τα σώματα το έχει επισημάνει ο ίδιος οπότε τώρα εστιάζω στα λεγόμενα σου σε συνδυασμό με την παράγραφο 4.4 του νέου manual όπου αναφέρει σταθερή θερμοκρασία επιστροφής στο λέβητα τουλάχιστον 55 βαθμούς με την χρήση κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας ή εναλλακτικά τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα. Κάποια στιγμή που έιχα μιλήσει και με THERMOSTAHL μου έιχαν στείλει αυτό το σχεδιάγραμμα ως την ενδεικνυόμενη σύνδεση!! Μου κίνησε την περιέργεια ότι το κύκλωμα by-pass που περιγράφει η themostahl αναφέρει 3-4 αντεπίστοφες βαλβίδες αλλά όταν ο εγκαταστάτης υδραυλικός ήρθε πριν καμιά 20αρια μέρες να δούμε λίγο την τροφοδοσία και είπαμε για τα σώματα και την βαλβίδα που πρέπει να μπει μου έδειξε και το σημείο κάπου στην έξοδο αλλά δεν μου έδειξε στο υπόλοιπο κύκλωμα να μου πει να εδώ π.χ έχουμε βάλει και μια παρόμοια θα βάλουμε και εδω!! Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ώστε να ρωτήσω και να επισημάνω σημαντικά σημεία που πρέπει να έχουν εγκατασταθεί στο σύστημα??
Θενκς προκαταβολικά


SakiSystem έγραψε: Έτσι Κυριάκο, ο λεβητας πρέπει να έχει συνέχεια ρεύμα, ρίξτου μια φάπα αυτουνού που τον συνδέσε έτσι. Αυτά που είπαν ο Γεράσιμος και ο electron σωστά και να μην τα ξαναλέω και εγώ. Σε τέτοιους λέβητες πιστεύω πως ο θερμοστάτης χώρου δεν έχει καμιά δουλειά με το ποτε θα δουλεύει ο λέβητας αλλά μόνο πότε θα πάρει νερά το σπίτι. Φίλτατε κάνε τα ηλεκτρικά όπως ανέφερες και τις αντεπιστροφες και ότι μπορούμε θα πούμε και εμείς

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141034 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Απ οτι μπορώ να καταλάβω απο τις φωτογραφίες δεν έχεις το bypass με την τρίοδη. Αυτο γυρίζει τα νερά της εξαγωγής πίσω στο λέβητα αν η επιστροφή έχει θερμοκρασια κάτω των 55 έτσι ώστε να μην είναι πολύ κρύα τα νερά που μπαίνουν στο λέβητα και κάνει υγροποιησεις.
Εσυ εφόσον έχεις αδρανείας με ηλιακά δεν το χρειαζεσαι αρκεί να ρυθμισεις έτσι το θερμοδιαφορικό ετσι ώστε το αδρανείας να έχει πάντα 70-75 βαθμούς. Τα νερά της επιστροφής θα είναι πάντα πάνω απο 50-55C
Εγω που έχω αδρανείας την έβαλα αλλά μάλλον είναι περιτή γιατί στην ουσία δουλευει μόνο την πρωτη φορά που ανάβει στη σεζόν που το αδρανείας είναι κρύο. Μετά έχει πάντα ζεστή επιστροφή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141035 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Συμπληρώνοντας τον Γεράσιμο να πώ ότι και εγώ δεν έχω βάλει τρίοδη(bypass) λόγω του αδράνειας αλλά και της αντιστάθμισης(όπως και ο Γεράσιμος) οπότε σχεδόν ποτέ δεν έχω επιστροφή κάτω από 55-60 παρά μόνον την πρώτη φορά που θα ανάψω, παρόλα αυτά οι αντεπιστροφές είναι άλλο θέμα, ακολούθησα τις οδηγίες για αντεπιστροφές (στις επιστροφές) σε όλα τα κυκλώματα λέβητα-αδράνειας & αδράνειας-σώματα και πλήρωσης.
Στην φώτο με τις επιστροφές στον λέβητα φαίνονται τρις σωλήνες υποθέτω η μία πάει αδράνειας η άλλη στην βαλβίδα ασφαλείας και η τρίτη είναι πλήρωσης, αντεπιστρφές να υπάρχουν όπου δείχνει το σχέδιο που ανέβασες εκτός από το bypass αν δεν το έχεις.

Άντε γρήγορα θα μας πιάσουν τα κρύα.

Καλημέρα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ