Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141622 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα σας,

Τοποθετήθηκε ρελε στο πίνακακι του θερμοδιαφορικού με αποτέλεσμα να έχουμε πάντα ρεύμα στο πίνακα του λέβητα αλλά ο έλεγχος παραμένει στον διαφορικό για τις ανάγκες σωμάτων και ΖΝΧ και παράλληλα μπήκε και αντεπίστροφη βαλβίδα έχω 2 ώρες που άναψα!!! Επισυνάπτω και δυο φωτογραφίες και λεπτομέρειες για την λειτουργία θα σας έχω αύριο!!!


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142386 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλήμερα,
Fritakos, electron και SakiSystem σας ευχαριστώ για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια σας. Μετά τις επεμβάσεις σε θερμοδιαφορικό και την τοποθέτηση του αντεπίστροφου όλα δουλέυουν ρολόι τουλάχιστον για την ώρα. Ο λέβητας δουλέυει όσο χρειάζεται το αδρανέιας και μετά συντήρηση ανα 25 λεπτο με φυσιολογική κατανάλωση και χωρίς να συγκεντρώνεται ποσότητα άκαυτου οταν είναι σε συντήρηση ειδικά την νύχτα που δεν ζητάμε καθόλου θέρμανση. Στάχτη θεωρητικά πάντα και χωρις δοκιμή με κάποιο άλλο κάυσιμο ελάχιστη και καπνό μόνο αν ανοιξω την πόρτα και είναι στην συντήρηση. Έχω πάρει μερικά σακιά golden nuggets να δοκιμάσω και το μόνο νομίζω που μένει να διορθώσω είναι η πίσσα που έιχε ήδη συσσωρευτεί απο πριν. Εδω έχετε να προτείνετε κάτι??? Πλεόν περιμένουμε τα πραγματικά κρύα για να δούμε τις πραγματικές καταναλώσεις!!!! Πυρήνα δύσκολα να βρω στην περιοχή για να κάνω δοκιμή και θέλω την γνώμη σας αν θα καθαρίσει ο λέβητας καίγοντας ξύλα???
Καλή συνέχεια σε όλους και καλές γιορτές με υγεία!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142400 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
electron έχω βάλει τον bt στους 65 βαθμούς οπότε μόλις πιάσει με την βοήθεια του λέβητα την θερμοκρασία αυτή δίνει εντολή να σταματήσει ο λέβητας οπότε αναλαμβάνειτο νεό ρελε στο πίνακα να δώσει την εντολή αλλά να έχει ρευμα ώστε να κάνει την συντήρηση. Μεχρι εδώ καλά, η ερώτηση είναι για την εντολή dbt με τιμές από 0-10 βαθμούς, αυτή η τιμή μετράει πόσο πέφτει η θερμοκρασία του S3 από τους 65 που έχω βάλει για να ξεκινήσει ο λέβητας να αναπληρώσει την θερμοκρασία???? Αν ναι τότε ποιά θεωρείς οτι είναι ποιο σωστή ρύθμιση η μέγιστη ή η ελάχιστη ή κάπου στο ενδιάμεσο όπως την εργοστασιακή των 5 βαθμών???
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142409 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γεια σου Κυριάκο,
Σωστα το λες η παράμετρο αυτη ειναι το "διαφορικό" της τιμης του bt. Ειναι για να μην ανοιγοκλείνει συνεχεία τον λέβητα οταν εχεις μικρές διάφορες θερμοκρασίας μεχρι και >5 βαθμούς. Μπορείς να το μειώσεις η να το αυξήσεις, άπλα αν το μειώσεις θα αυξήσεις τις επανεκκινήσεις του λέβητα.Εγω πιστεύω οτι αν εισαι οκ με τις θερμοκρασίες 65~60 στο δοχείο αδράνειας δεν χρειαζεται να το πειράξεις.

Επισης αν θες να καθαρισει ο λέβητας απο τις πισσες βαλτον μερικες φορες να καψει πελετ και ανεβασε την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφορητη σου ωστε να ζεσταθει ο λεβητας καλα και να καψει τις πισσες. Αυτο κανω και εγω στον δικο μου απο 60 που εχω εναρξη του κυκλοφορητή το βαζω στις 75 (καμια φορα τον βγαζω και απο ρευμα!) και αφηνω τον λεβητα να γινει "καμινι" Προσοχη μονο αν κανεις κατι τετοιο να εισαι εκει και να εχεις τον ΝΟΥ ΣΟΥ για να μην προκαλέσεις υπερθέρμανση!! <93-95c


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142414 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Kyriakos έγραψε: Καλήμερα,
Fritakos, electron και SakiSystem σας ευχαριστώ για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια σας. Μετά τις επεμβάσεις σε θερμοδιαφορικό και την τοποθέτηση του αντεπίστροφου όλα δουλέυουν ρολόι τουλάχιστον για την ώρα. Ο λέβητας δουλέυει όσο χρειάζεται το αδρανέιας και μετά συντήρηση ανα 25 λεπτο με φυσιολογική κατανάλωση και χωρίς να συγκεντρώνεται ποσότητα άκαυτου οταν είναι σε συντήρηση ειδικά την νύχτα που δεν ζητάμε καθόλου θέρμανση. Στάχτη θεωρητικά πάντα και χωρις δοκιμή με κάποιο άλλο κάυσιμο ελάχιστη και καπνό μόνο αν ανοιξω την πόρτα και είναι στην συντήρηση. Έχω πάρει μερικά σακιά golden nuggets να δοκιμάσω και το μόνο νομίζω που μένει να διορθώσω είναι η πίσσα που έιχε ήδη συσσωρευτεί απο πριν. Εδω έχετε να προτείνετε κάτι??? Πλεόν περιμένουμε τα πραγματικά κρύα για να δούμε τις πραγματικές καταναλώσεις!!!! Πυρήνα δύσκολα να βρω στην περιοχή για να κάνω δοκιμή και θέλω την γνώμη σας αν θα καθαρίσει ο λέβητας καίγοντας ξύλα???
Καλή συνέχεια σε όλους και καλές γιορτές με υγεία!!!


Χαιρομαι που κατάφερες να βρεις μια ακρη με τη βοήθεια μας!!! B)
Για τις πίσσες αν κάψεις ξυλα πρέπει να ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ξερά αλλιώς θα αποκτησεις και άλλες :woohoo:
Καλύτερα να κάψεις πέλετ οπως λεει ο electron αλλά θα σου γεμίζει πάλι, οσο έχεις καπνό στη φάση της συντηρησης θα έχεις και πίσσες. Εγω έλυσα το θέμα καιγοντας πυρηνόξυλο μαζί με το πέλλετ ή creta pellet (οσο υπήρχε ) το πυρήνοξυλο δεν καπνιζει καθόλου στην συντήρηση. Η άλλη λύση ειναι να κρατας πάντα φλόγα οπως ο Σακης
Αυτοι οι λέβητες δουλευον καλύτερα με το πυρηνόξυλο, μην ξεχνας οι καυστήρες που καίνε μόνο πέλλετ σβήνουν τελειως οταν δεν υπαρχει ζήτηση καιγοντας ολο το πέλλετ στο χώρο καυσης και μετά κανουν εναυση πάλι και δεν κρατάνε θράκα, πράγμα αδύνατον για τους δικούς μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143250 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Kαλησπέρα στην παρέα της Thermostahl.
Γεράσιμε, Σάκη, Νίκο πως πάνε οι λέβητες; Με το καύσιμο τι γίνεται (μάρκα,τιμές);
Εγώ έχω ξεκινήσει φέτος με ξύλα που έκοψα τον περασμένο Μάιο από το κτήμα. Από ζέστη καλά και έχουν εξαφανιστεί τελείως οι πίσσες. Έχει όμως ένα σημαντικό μειονέκτημα, πρέπει να τροφοδοτώ κάθε 30 με 40 λεπτά περίπου πράγμα που με αναγκάζει να ανάβω το λέβητα 3 ώρες το πρωί και 3 το βράδυ. Ευτυχώς που ο καιρός ακόμα δεν έχει κρυώσει, οπότε στα ενδιάμεσα η θερμοκρασία του σπιτιού δεν πέφτει κάτω από 18,5 βαθμούς. Τα ξύλα όμως τελειώνουν και μαζί με αυτά η τσάμπα θέρμανση, οπότε πρέπει να αγοράσω καύσιμο.
Γεράσιμε θα ήθελα σε παρακαλώ κάποιες λεπτομέρειες για το πυρηνόξυλο. Το καις σκέτο ή σε συνδυασμό με πέλλετ; ο χώρος που το έχεις αποθηκεύσει μυρίζει; από καπνό στην καύση ή στη συντήρηση πως πάει; σε σύγκριση με το creta pellet πώς είναι; γιατί εμένα το creta σκέτο κάπνιζε και στην καύση και στη συντήρηση. Και τέλος η κατανάλωση σε σχέση με το pellet πώς είναι; Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ