Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149134 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλό ΧΕΙΜΩΝΑ

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149142 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το είχα πάρει περσι το Μάρτιο απο Χάτζελη. Είναι κοσκινισμένο καθαρό χωρίς καθόλου σκόνη (σαν τριμμενο κουκούτσι είναι) βρίσκω μόνο μερικά πολυ μικρά χαλικακια στη στάχτη.
Το είχα πάρει περιπου 175 /τονο μαζί με τα μεταφορικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149167 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Γεράσιμε
Καλό χειμώνα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150278 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα σας,

Πέρυσι η βοήθεια σας ήταν πολύτιμη για να διορθώσω τα λάθη στο λεβητοστάσιο και να δουλέψει κανονικά η εγκατάσταση μου!!! Επανέρχομαι φέτος αφού έκατσα και διάβασα απο την αρχή όλο το θέμα έχω τα παρακάτω ερωτήματα και παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!!! :cheer:

Βρηκα πυρηνόξυλο στην Θάσο μέγα ελαιοπαραγωγό νησί 20 λέπτα απο το σπίτι μου το λιμάνι της Κεραμώτής. Το ελαιοτριβείο έχει και ξηραντήριο και παρέλαβα για δοκιμή τρία 30 κιλα σακιά!!! Φέτος το πουλάνε 150/ τονο συν μεταφορικά λόγω μειωμένης ελαιοπαραγωγής ενώ πέρυσι πήγαινε 120/τόνος. Fritakos ο λέβητάς μου είναι μονού κοχλία bioplex hl40 με μια πόρτα και χωρίς αυτόματη έναυση και πέρυσι έιχες προτείνει κάυση με σκέτο πυρηνόξυλο!!!Σήμερα ξεκίνησα μια δοκιμή με 1:1 πέλλετ βουλγάρικο Α2 και πυρήνα(έχω 4 τόνους και θα πρέπει να το κάψω σκέτο ή ανάμικτο. Το επόμενο ΣΚ θα δοκιμάσω σκέτο για να είμαι σπίτι και να ελέγχω την κατάσταση!!!

Κοιτάζοντας παλιά ποστ είδα φωτογραφίες απο τα τούμπα και πρόσεξα οτι στον δικό μου είναι προσβάσιμες μόνο οι 6 από 8 τρύπες και οι δύο λόγω της μεταλλικής γέφυρας κάτω από το εσωτερικό καπάκι δεν έχουν μεταλλική φτερωτή οπότε έχω μόνο έξι!!! Δεν θα έπρεπε να είναι ίδιες όπως στην φωτογραφία??? επίσης από το πλαϊνό ταμπελάκι αναγράφονται όλες οι πληροφορίες εκτός από τον σειριακό του μηχανήματος και προβληματήστικα!!! Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σειριακός???

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150298 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα και καλό χειμώνα!!!

Μπορείς να κάψεις σε αναλογία 1:1 ή και παραπάνω πυρηνόξυλο. Ο μονός κοχλίας είναι για πυρηνόξυλο, γιατί το πυρηνόξυλο δεν κάνει επιστροφή φλόγας. Βεβαια όσο αυξάνεις το πυρηνόξυλο αυξάνεις την σταχτη, την κάπνα και τις επισκέψεις στο λεβητοστάσιο. Φέτος το καίω και εγώ 1:1 με alpha wood A2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σχεδόν καθόλου καπνό και πισσα στην συντήρηση καλή θερμογόνο και ο λέβητας παραμένει σχετικά καθαρός.

Για τα τουμπα στείλε φώτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150299 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα,

όντως μετά από μια μέρα 1:1 πέλετ με πυρήνα έχω πολύ μαυρίλα, πίσσα δεν παρατήρησα να αυξήθηκε και περιμένω να ψιλοαδείασει το σιλό να ρίξω σκετο πυρήνα να δω πως θα καίγεται και φυσιολογικά θα πρέπει να αλλάξω και την ρύθμιση του ταισματος!!!! Επισυνάπτω φωτο απο τα τούμπα και το καρτελάκι που δεν αναγράφει σειριακό!!!








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ