Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126944 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Windhager Biowin 26kW
εγιναν τιποτε αλλαγες στα σωματα ?
και σαν ελληνες που ειμαστε γιατι να πάρω τον μικρο λέβητα απο εσας κυριε Σαμαρα οταν ο μεγαλος εχει μικρή διαφορα τιμης και όπως φαινεται στα πολλα τα κρυα θα μας καλυψη σίγουρα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126945 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Εγώ πάντως από όλη την φασαρία το μόνο που έμαθα είναι τι πουλάει ο Κύριος Σαμαράς
ευχαριστώ γιατί μού ΄λειπε ο κατάλογος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129391 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Καλημερα σε ολους.

Εχουμε και λεμε λοιπον με τα δεδομενα του Ιανουαριου:

Με μεση θερμοκρασια 7.5 βαθμους ο λεβητας λειτουργησε 18.4 ωρες ανα ημερα με μεση καταναλωση 64-65kg. Το μεσο φορτιο του λεβητα ηταν 55%.

Μαζι με τα δεδομενα των προηγουμενων μηνων (απο 4 Οκτωβριου - 119 ημερες), ο λεβητας λειτουργει κατα μεσο ορο 14.3 ωρες/ημερα με μεση καταναλωση 3.60kg/ωρα.

Πεταμα σταχτης εχει γινει 2 φορες εως τωρα - παω για τριτη στο τελος της εβδομαδας.

Η εξοικονομηση σε σχεση με το προηγουμενο μου συστημα παραμενει στο 62.3%.

Για να προσπαθησω να απαντησω την ερωτηση του Χρηστος8 σχετικα με τη min θερμοκρασια, εκανα αναλυση στατιστικης παλινδρομησης με γραμμικο μοντελο, το οποιο προσφερει σχεδον αριστη προσεγγιση στα δεδομενα, με ταυτοχρονο αποκλεισμο 2-3 outliers (συγνωμη μα δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα). Το αποτελεσμα ειναι οτι ο λεβητας στο 100% της ισχυος του (120kgs ημερησια καταναλωση) θα κραταει το προαναφερθεν προγραμμα θερμοκρασιων μεχρι περιπου στους -5 με -6. Απο κει και κατω θα πρεπει ειτε να μειωθει η απαιτηση θερμανσης, ειτε να μειωθει ο ογκος θερμανσης (πραγμα εφικτο στην περιπτωση μου).

Ευχαριστω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129519 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

atsits έγραψε: Καλημερα σε ολους.

Εχουμε και λεμε λοιπον με τα δεδομενα του Ιανουαριου:

Με μεση θερμοκρασια 7.5 βαθμους ο λεβητας λειτουργησε 18.4 ωρες ανα ημερα με μεση καταναλωση 64-65kg. Το μεσο φορτιο του λεβητα ηταν 55%.

Μαζι με τα δεδομενα των προηγουμενων μηνων (απο 4 Οκτωβριου - 119 ημερες), ο λεβητας λειτουργει κατα μεσο ορο 14.3 ωρες/ημερα με μεση καταναλωση 3.60kg/ωρα.

Πεταμα σταχτης εχει γινει 2 φορες εως τωρα - παω για τριτη στο τελος της εβδομαδας.

Η εξοικονομηση σε σχεση με το προηγουμενο μου συστημα παραμενει στο 62.3%.

Για να προσπαθησω να απαντησω την ερωτηση του Χρηστος8 σχετικα με τη min θερμοκρασια, εκανα αναλυση στατιστικης παλινδρομησης με γραμμικο μοντελο, το οποιο προσφερει σχεδον αριστη προσεγγιση στα δεδομενα, με ταυτοχρονο αποκλεισμο 2-3 outliers (συγνωμη μα δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα). Το αποτελεσμα ειναι οτι ο λεβητας στο 100% της ισχυος του (120kgs ημερησια καταναλωση) θα κραταει το προαναφερθεν προγραμμα θερμοκρασιων μεχρι περιπου στους -5 με -6. Απο κει και κατω θα πρεπει ειτε να μειωθει η απαιτηση θερμανσης, ειτε να μειωθει ο ογκος θερμανσης (πραγμα εφικτο στην περιπτωση μου).

Ευχαριστω.


τα ρέστα μου...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129537 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Windhager Biowin 26kW

atsits έγραψε: με ταυτοχρονο αποκλεισμο 2-3 outliers (συγνωμη μα δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα).


Outliers: εκτοπές ή εκτροπές ή απόμακρα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": atsits

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132453 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Καλημερα σε ολους και παλι.

Δεδομενα Φεβρουαριου και χρησης εως τωρα:

Με μεση θερμοκρασια 7.6 βαθμους, ο λεβητας λειτουργησε 17 ωρες ανα ημερα και μεση καταναλωση 57kg. Το μεσο φορτιο του λεβητα ηταν 48%.

Μαζι με τα δεδομενα των προηγουμενων μηνων (απο 4 Οκτωβριου - 147 ημερες), ο λεβητας εχει λειτουργησει κατα μεσο ορο 14.7 ωρες/ημερα με μεση καταναλωση 3.60kg/ωρα.

Πεταμα σταχτης εχει γινει 3 φορες εως τωρα. Παντως ενω το μηχανημα με προειδοποιει για καθαρισμο καθε 600 ωρες, παρατηρω οτι το βαλιτσακι εχει τουλαχιστον ενα αλλο 30-40% περισσοτερη χωρητικοτητα.

Η εξοικονομηση σε σχεση με το προηγουμενο μου συστημα πετρελαιου μετραται στο 60.4% (μειωθηκε απο το 62% λογω καλου καιρου).

Κατα τ' αλλα το μηχανημα ειναι σαν να μην αποζητα την παρεα σου - απλα βαζεις πελλετ και φευγεις.

Αυτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ