Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126832 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Windhager Biowin 26kW

kosmidis80 έγραψε: Μια διορθωση, δεν ειμαι μηχανολογος, μηχανικος περιβαλλοντος με ειδικευση στα λατομεια και στην ανακυκλωση. Η επαγγελματικη μου βεβαια σταδιοδρομια με εκανε να περασω απο εργαστηρια ποιοτικου ελεγχου, παραγωγη μηχανολογικου εξοπλισμου, πωλησεις και εχω καταληξει τα τελευταια χρονια και μεχρι πριν λιγες μερες στο After Sales Management. Σημερα ειμαι ανεργος και περιμενω στις επομενες μερες την νεα μου προσληψη σε εταιρια με αντιστοιχη θεση με την τελευταια.

Επισης δηλωνω 'τρελος' που εχει χασει χρημα και χρονο στο να βοηθα κοσμο. Αυτο ειναι το μονο που μου επιτρπει να εχω πεντακαθαρη συνειδηση και να κοιμαμε χωρις κανενα αγχος και προβλημα τα βραδια!

Το μεγαλο μου ονειρο και παθος αυτη την στιγμη ειναι να στησω μια μαζεμενη για αρχη μοναδα παραγωγης πελλετ. Το αν θα το κανω μεσα στην χρονια ή οχι κρεμεται απο μια μικρη κλωστη! ;)


Τελος με το μινι βιογραφικο. απλα καποια στιγμη ηθελα να τα αναφερω για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με το ποιος ειμαι και το τι κανω σε μελη που δεν με γνωριζουν προσωπικα!


Καλε μου κυριε οταν κ αν με το καλο στηθει η "μοναδα" για πελλετ,θα μας δωσετε κι εμας λιγο η θα το κρατησετε για την παρτι σας;
Η αλλιως θα μου δωσεις κι εμενα η θα σε παρει ο διαολος;;;; :P :P :P :P

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126833 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Έχεις απόλυτο δίκαιο atsits.
Όσο για την επιλογή του λέβητα, και τώρα αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Windhager Biowin και όχι στην επιλεγμένη ισχύ, δεν μπορώ να έχω άποψη. Οι πιστοποιήσεις και οι περγαμηνές που μας παρουσιάστηκαν δεν λέω έχουν την αξία τους, ο τελικός κριτής όμως είναι ο χρήστης.

Σου εύχομαι και πάλι η λειτουργία του να είναι απροβλημάτιστη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Windhager Biowin 26kW

kosmidis80 έγραψε: Γενικα ενας τροπος υπολογισμου ειναι ο εξης για να δειτε ποσο παραμυθα παιζει με τα Kw (σε σχεση με το πετρελαιο) Και σας το κανω χοντρικα

Δεδομενα
- Τι λεβητα πετρελαιου εχουμε?
Εγω εχω 33αρη αν θυμαμαι καλα
- Τι καιει ενας λεβητας 33αρης
33 kw/ 10 kw χοντρικα το 1 λτ πετρελαιο = 3.3 λτ την ωρα λειτουργιας του (με 100% αποδοση που δεν παιζει ετσι?)
- Ποσες ωρες να βαλω οτι ειναι το αποδεκτο αναμα της θερμανσης με το πετρελαιο? Να βαλω 8 ωρες?
Αρα 8 x 3.3 lt = 25 λιτρα την ημερα θα επρεπε να καιει ο λεβητας μου στο φουλ
- Ποσους μηνες ειχα θερμανση? εγω προσωπικα 5 x 30 μερες = 150 μερες

Αρα 150 μερες απο 25 λιτρα/ημερα = 3.750 λτ πετρελαιο!!!! ΕΚΑΙΓΑ ΤΟΣΑ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!

Παμε τωρα να δουμε τι εκαιγα και τι σαυμπερασμα βγαινει


- Εγω προσωπικα εκαιγα 2000 λτ / σεζον.
Δηλαδη 2000 λτ / 150 μερες = 13.3 λτ ανα ημερα
Τα 13.3 λτ / 8 ωρες λειτουργιας = 1,66 λτ την ωρα

το 1,66 λτ μας δινει 16.6 Kw.

ΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑK@ΚΑΣ ο εργολαβος εβαλε τον διπλασιο λεβητα σε σχεση με το τι πραγματικα χρειαζομουν?


Πως ειναι δυνατον οταν υπολογιζοντας τις απωλειες με τυπους (εχω απο μελετη προτυπη και παιζω και εγω με τις τιμες για το σπιτι μου ) το σπιτι να θελει 30 Kw, εμενα στην πραγματικοτητα να μου φτανουν τα 16.6 kw? :lol:

Οποιος ξερει ας απαντησει... ;)


θα σου απαντησω εγω αναλογα γενικολογα φυσικα μια και δεν εχω στα χερια μου την μελετη για να δω γιατι διπλασσιαστηκε η ισχυς του λεβητα
αν φυσικα στις περισσοτερες περιπτωσεις υπηρξε μελετη μια και οι ιδιοι που πουλαγαν τους υπερδιαστασολογημενους χωρις μελετες και με αναλογα επιχειρηματα σε καιρους χαλεπους φτανουν στο αντιθετο ακρο για να πουλησουν το φθηνοτερο

επειδη συνηθως υπονοειται οτι υπαρχει μια τρομακτικη υπερκαταναλωση απο την υπερδιαστασολογηση ...προσωπικα δεν εχω βρει πειστικα στοιχεια μια και το μονο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι η ιδιες απωλειες του λεβητα που δεν τις φανταζομαι πανω απο 2-3 % (διαφορα απωλειων μεταξυ των δυο λεβητων)

ακομα και η συνεχομενη λειτουργια δεν με πειθει για την οικονομια της μια και με το πετρελαιο δεν ζεσταινομασταν ενω τωρα σκαμε μ αλλα λογια αν ζεσταινομασταν με το πετρελαιο τωρα θα ειχαμε οικονομιες της ταξης του 80% (εδω σηκωνει αρκετη κουβεντα ομως μια και αλλαζουν οι παραμετροι)

ενας οριακος μικρος λεβητας εχει αρχικα χαμηλοτυερη τιμη ,,,ομως τα μηχανακια ολα εχουν μια διαρκεια ζωης που χοντρικα μετριεται με τις ωρες αρα ο μικρος καυστηρας θα χρειαστει αλλαγη συντομοτερα κατι που αυξανει την αρχικη επενδυση

περα του οτι οι καταναλωσεις για να ειναι αξιοπιστες θα πρεπει ναχουμε τον μεσο ορο καμμιας δεκαετιας κατ ελαχιστο (οπως γινεται και με τις υθερμοκρασιες δηλ)
περα του οτι στην δυσκολη στιγμη δεν θα καλυψει και κανεις δεν μιλαει για 5 μερες τον χρονο αλλα ενα βαρυ χειμωνα
περα του οτι η αποδοση ολων των λεβητων και περισσοτερο των στερεων πεφτει με την παροδο του χρονου
σαφως δεν βαζω μεσα την παραμετρο που εβαλε ο κος σαμαρας για τους λεβητες των αλλων αλλα αμα ετσι γενικως ισχυει στην πιατσα πρωτον δεν εχει κανενας αδικο που βαζει ενα διπλασιο λεβητα δευτερον ο λεβητας σου πιθανοτατα δεν ειναι 30( ετσι σου λυνεται εν μερει εστω και η απορια)
κι ακομα ενας λεβητας που θα δουλεψει οριακα εχει χαμηλοτερο βαθμο αποδοσης

ολα τα παραπανω που ανεφερα απλα συνιστουν λογους για επαυξηση της ονομαστικης ισχυος που προκυπτει απ τις απωλειες
σαφως και δεν ισχυριζομαι οτι παιρνουμε τις απωλειες και τις διπλασιαζουμε αν κι αν ακολουθησουμε το παραπανω ενδεχομενως ουτε αυτο να ηταν αρκετο

ας δουμε ομως λιγο την περιπτωη του φιλου
με 8000 λιτ πετρελαιο και συνυπολογιζοντας 70% αποδοση λεβητα για μια περιοδο 150 ημ μας δινει μια καταναλωση 40 λιτ ανα ημερα (και μαλιστα σ ενα ηπιο χειμωνα) αν αυτο το μεταφρασουμε σε ενα κρυο μηνα θα γινει κατι παραπανω 50 πχ ,,,,αυτο ομως δεν ταιριαζει με 70 κιλα πελλετ
επιπλεον οταν ο καυστηρας λειτουργει καθε 10 λεπτα (εδω σαφως υπαρχει μεγαλη σχετικοτητα)
σημαινει ειτε υπερευσθητους θερμοστατες ...ειτε αρκετες απωλειες

με ολα τα παραποανω δεν ισχυριζομαι οτι ο φιλος δεν θα ζεσταθει,,,δεν εχω κανενα στοιχειο γι αυτο παρολο που τα στοιχει που δινει ειναι καπως αμφιλεγομενα πχ μονωσεις του 87 ,,δεν σημαινει οτι δεν ειναι συγκρισιμες με τις σημερινες (σπανιζει ισως αλλα σε καποιες προσεγμενες κατασκευες υπαρχει απο τοτε το dow και οι μονωσεις των δοκων) κι επιπλεον σ ενα καλα μονωμενο σπιτι αυτο που αναφερει για τα πολυ μεγλα ανοιγματα μπορει ναναι και πλεονεκτημα ειδικα με τις ηλιοφανειες που εχουμε μια και τα θερμικα κερδη ειναι πολυ σημαντικα

αυτο που δεν δεχομαι στην ουσια ειναι ολοι αυτοι οι μπακαλιστικοι τροποι που μπορει ναναι καλοι για μια ταξη μεγεθους αλλα σε καμμια περιπτωση δεν επιτρεπται να αποτελουν κριτηριο διαστασολογησης ειδικα οταν προπαθουμε να κινηθουμε οριακα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126838 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

stergiosbik έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Μια διορθωση, δεν ειμαι μηχανολογος, μηχανικος περιβαλλοντος με ειδικευση στα λατομεια και στην ανακυκλωση. Η επαγγελματικη μου βεβαια σταδιοδρομια με εκανε να περασω απο εργαστηρια ποιοτικου ελεγχου, παραγωγη μηχανολογικου εξοπλισμου, πωλησεις και εχω καταληξει τα τελευταια χρονια και μεχρι πριν λιγες μερες στο After Sales Management. Σημερα ειμαι ανεργος και περιμενω στις επομενες μερες την νεα μου προσληψη σε εταιρια με αντιστοιχη θεση με την τελευταια.

Επισης δηλωνω 'τρελος' που εχει χασει χρημα και χρονο στο να βοηθα κοσμο. Αυτο ειναι το μονο που μου επιτρπει να εχω πεντακαθαρη συνειδηση και να κοιμαμε χωρις κανενα αγχος και προβλημα τα βραδια!

Το μεγαλο μου ονειρο και παθος αυτη την στιγμη ειναι να στησω μια μαζεμενη για αρχη μοναδα παραγωγης πελλετ. Το αν θα το κανω μεσα στην χρονια ή οχι κρεμεται απο μια μικρη κλωστη! ;)


Τελος με το μινι βιογραφικο. απλα καποια στιγμη ηθελα να τα αναφερω για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με το ποιος ειμαι και το τι κανω σε μελη που δεν με γνωριζουν προσωπικα!


Καλε μου κυριε οταν κ αν με το καλο στηθει η "μοναδα" για πελλετ,θα μας δωσετε κι εμας λιγο η θα το κρατησετε για την παρτι σας;
Η αλλιως θα μου δωσεις κι εμενα η θα σε παρει ο διαολος;;;; :P :P :P :P


Σε εκλεκτους φιλους, δεν θα πω οχι. Αντε με το καλο να πανε οπως θελω τα πραγματα και το καλοκαιρι θα βγαλω σακι. θα ενημερωθεις παραυτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126845 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Windhager Biowin 26kW
Επιγραφη σακουλας : Sbai by kosmidis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126849 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

dimlyk έγραψε: επειδη συνηθως υπονοειται οτι υπαρχει μια τρομακτικη υπερκαταναλωση απο την υπερδιαστασολογηση ...προσωπικα δεν εχω βρει πειστικα στοιχεια μια και το μονο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι η ιδιες απωλειες του λεβητα που δεν τις φανταζομαι πανω απο 2-3 % (διαφορα απωλειων μεταξυ των δυο λεβητων)

Δεν ειναι αμελητεα η διαφορα στην καταναλωση ενος λεβητα 26 kw και αντιστοιχα ενος 40 kw. Μιλαμε για 14 kw, δηλαδη 2,5 κιλα πελλετ / ωρα λειτουργιας - > 25 κιλα το 10ωρο. Ο λεβητας των 40 kw εχει πολυ μεγαλυτερη θερμαινόμενη επιφανεια την οποια πρεπει να καλυψει ο καυστηρας και να της ανεβασει την θερμοκρασια.

dimlyk έγραψε: ακομα και η συνεχομενη λειτουργια δεν με πειθει για την οικονομια της μια και με το πετρελαιο δεν ζεσταινομασταν ενω τωρα σκαμε μ αλλα λογια αν ζεσταινομασταν με το πετρελαιο τωρα θα ειχαμε οικονομιες της ταξης του 80% (εδω σηκωνει αρκετη κουβεντα ομως μια και αλλαζουν οι παραμετροι)

Τι εννοεις δεν ζεσταινωσουν με το πετρελαιο? Και τωρα ζεσταινεσαι με λεβητα πελλετ? Αυτο δεν ειναι εφικτο να συμβαινει αν διατηρεις τον ιδιο αριθμο σωματων και τις ιδιες συνηθειες σε θερμοστατες! Αν δεν ζεσταινωσουν με το πετρελαιο, τοτε υπαρχει αλλο θεμα στο σπιτι. το πιο πιθανο ειναι λιγοτερα απο τις απωλειες τα σωματα - Αν μου πεις δε οτι ειχατε κεντρικη και εισαι σε πολυκατοικια, ε τοτε θα πηδηχτω απο το παραθυρο για την παραπανω παραθεση.

dimlyk έγραψε: ενας οριακος μικρος λεβητας εχει αρχικα χαμηλοτερη τιμη ,,,ομως τα μηχανακια ολα εχουν μια διαρκεια ζωης που χοντρικα μετριεται με τις ωρες αρα ο μικρος καυστηρας θα χρειαστει αλλαγη συντομοτερα κατι που αυξανει την αρχικη επενδυση

Οι αποσβεσεις του εξοπλισμου δεν βγαινουν ετσι ακριβως οπως υπολογιζεις! Γενικα θα σου πω οτι βαζεις τις τιμες κτισης, συνυπολογιζεις το λειτουργικο κοστος των δυο, το κοστος συντηρησης που απαιτειται και στους δυο και βλεπεις σε τι χρονικη διαρκεια αποσβενεται ο εξοπλισμος. Θα δεις λοιπον αν κανεις τις πραξεις οτι μετα τον δευτερο ή τριτο χρονο θα πληρωσεις μια διαφορα της ταξης του ενος καυστηρα αγοραζοντας τον μεγαλο!


Βαριεμαι τις παραθεσεις, οποτε απανταω κατευθειαν στα υπολοιπα που μπορω.

Η αποδοση ενος λεβητα εφοσον δπυλευει κατω απο τις ιδιες συνθηκες ΔΕΝ πεφτει ποτε, τουλαχιστον ΟΧΙ σε βαθμο που θα το καταλαβεις!!! Που το ακουσες αυτο και το λες? Τι ειναι οι λεβητες φαγωσιμα να μουχλιασουν? Ο λεβητας με τις ιδιες συνθηκες, με συντηρηση και με τα ιδια καυσιμα σε ποιοτητα μπορει να δουλευει το ιδιο μεχρι και να τρυπησει.

Ο κ. Σαμαρας αλλο εννοει, αλλα οκ!

Οπως αντιλαμβανεσαι λοιπον δεν μας ειπες τιποτα ακομα που να συνηγορει στο να παρει καποιος μεγαλυτερο λεβητα απ οτι χρειαζεται και που λενε τα νουμερα. Και ξερεις τα νουμερα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΗ, οι ανθρωποι κανουν λαθη με τα νουμερα!

ας δουμε ομως λιγο την περιπτωη του φιλου
με 8000 λιτ πετρελαιο και συνυπολογιζοντας 70% αποδοση λεβητα για μια περιοδο 150 ημ μας δινει μια καταναλωση 40 λιτ ανα ημερα (και μαλιστα σ ενα ηπιο χειμωνα) αν αυτο το μεταφρασουμε σε ενα κρυο μηνα θα γινει κατι παραπανω 50 πχ ,,,,αυτο ομως δεν ταιριαζει με 70 κιλα πελλετ


Μωρε τι ακριβως λες? Ποσες θερμιδες ειναι 40 lt πετρελαιο Και ποσο τα 70 κιλα πελλετ? το μετρησες την ιδια μερα και κατω απο τις ιδιες συνθηκες αν το ενα βγαινει και το αλλο δεν βγαινει?

επιπλεον οταν ο καυστηρας λειτουργει καθε 10 λεπτα (εδω σαφως υπαρχει μεγαλη σχετικοτητα)
σημαινει ειτε υπερευσθητους θερμοστατες ...ειτε αρκετες απωλειες


Για να κατανοησεις λιγο την λειτουργια του Windhager και αντιστοιχων μηχανηματων μαλλον πρεπει να διαβασεις καλα τα στοιχεια που μας εδωσε ο χρηστης του ή ακομα καλυτερα να δεις απο κοντα πως λειτουργει! Οι λεβητες αυτοι αυξομειωνουν αυτοματα την ισχυ τους συμφωνα με καποιους αισθητηρες! Τι θερμοστατες και πρασινα αλογα? Το μηχανημα αυτορυθμιζει ποσο και πως θα δουλεψει!

με ολα τα παραποανω δεν ισχυριζομαι οτι ο φιλος δεν θα ζεσταθει,,,δεν εχω κανενα στοιχειο γι αυτο παρολο που τα στοιχεια που δινει ειναι καπως αμφιλεγομενα πχ μονωσεις του 87 ,,δεν σημαινει οτι δεν ειναι συγκρισιμες με τις σημερινες (σπανιζει ισως αλλα σε καποιες προσεγμενες κατασκευες υπαρχει απο τοτε το dow και οι μονωσεις των δοκων) κι επιπλεον σ ενα καλα μονωμενο σπιτι αυτο που αναφερει για τα πολυ μεγλα ανοιγματα μπορει ναναι και πλεονεκτημα ειδικα με τις ηλιοφανειες που εχουμε μια και τα θερμικα κερδη ειναι πολυ σημαντικα

Και για τελος, στα παραπανω συμφωνουμε! :)

Dimlyk συγνωμη δεν θελω ουτε να σε προσβαλω, αλλα ουτε να ειμαι αρνητικος σε οτι μας γραφεις. Επειδη ομως δεν εχεις ασχοληθει με θερμανση μεσω τετοιων συστηματων, πιστευω οτι σου διαφευγουν λεπτομεριες.
Τωρα θα μου πεις γιατι ρε συ Κοσμιδη εσυ αγορασες 40αρη λεβητα και μεχρι 50 καυστηρα ενω απο τα νουμερα που εβγαλες στο σπιτι σου ηθελες λιγοτερα? Εγω αγορασα αυτο που αγορασα γιατι

1ον για λειτουργια αρχικη ως ξυλολεβητα απλο
2ον Φοβουμενος μιας και ειχα καει μια φορα απο την σομπα
3ον Μην εχοντας να ακουσω καποιον αλλον χρηστη αν ειναι καλο το μηχανημα και αν αποδιδει
4ον τον καυστηρα 50αρη για να καλυψει τον πολυ μεγαλο θαλαμο καυσης και φυσικα διαλεξα κοντρολερ με αυξομειωση ισχυος, ασχετως αν το δουλευω εγω σταθερα στην 2η σκαλα και με καλυπτει. Η 2η σκαλα ειναι γυρω στα 20 kw by the way Και περαν των σωματων και του σπιτιου 180 μετρα με οχι καλη μονωση, της περιοχης και του κρυου υγρασιας της + οτι εχω και ενα μπαφερ ιδιοκατασκευη να καλυψω ε! ;) Καταναλωση 7 τσουβαλια στις 4 ημερες.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ