Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126855 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Windhager Biowin 26kW
απανταω με την σειρα :)
1.οι ιδιες απωλειες ενος λεβητα ειναι της ταξης αυτης οποτε βγαζουμε την διαφορα που δεν εχει καμμια σχεση με την καταναλωση
2.ενοοω αυτα που διαβαζουμε κατα κορον εδω μεσα ,,,το πετρελαιο λειτουργουσε 2 τριωρα πχ κι ο ξυλολεβητας 12 ωρα και θερμοκρασιες 24 ενω πριν φανταζομαι θαταν στο 20 ...
3. οι αποσβεσεις εξοπλισμου ξερω πολυ καλα πως βγαινουν ...χοντροειδως μιλαμε και πραξεις δεν σκοπευω να κανω ,,,μια κι ολα τα δεδομενα ειναι σχετικα .... δεν ειπα πιο βγαινει πιο φτηνο αλλα εβαλα μια παραμετρο που μειωνει κατ εμε την διαφορα
4.η αποδοση ενος λεβητα πεφτει με τα χρονια λογω επικαθησεων και φθορας υλικων κι αυτο ειναι γενικα παραδεκτο ...και το πολυ η λιγο ειναι σχετικο αλλα οταν γενικα ψιριζουμε την μαιμου και το 2% κατι λεει
5.δεν προσπαθω να πεισω κανενα να παρει μεγαλυτερο λεβητα ...να μην βρεθει προ εκπληξεων τονιζω ...και δεν μιλησα για 40 λιτρα αλλα 50+ εκτος κι αν οι λεβητες ειναι για το καλοκαιρι .
9ασχετα απ αυτο για την συγκεκριμενη περιπτωση τα νουμερα μπορει να μην θεωρηθουν ενδεικτικα μια και ο χρονος καταγραφης ειναι μικρος )
6. αναφερομουν στην λειτουργια του πετρελαιοκαυστηρα ...σαφως καμμια σχεση με διαβαθμισμενες ισχυες ...αλλα ενδεικτικες αυτων που ειπα
7. αν σ αυτα προσθεσουμε και την σχετικοτητα των μαρτυριων των χρηστων τοτε κατανταει αρκετα επικινδυνο να στηριζομαστε σε τετοιου ειδους υπολογισμους

αλλωστε σε τετοιους αναλογους υπολογισμους οφειλονται και οι υπερβολικες υπερδιαστασολογησεις :)
γιατι τωρα ειναι σωστες τετοιες προσεγγισεις και οι παλιοτερες ανακαλυψαμε ξαφνικα οτι ηταν λαθος?

ελπιζω τωρα να καταλαβες τι λεω ασχετως στο που διαφωνουμε η οχι :)
κι ασχετως τι ξερω η οχι ,,,μια και μιλαμε για μελετες κι οχι ξυλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126859 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Δεν αμφισβητώ ότι το μηχάνημα είναι super. Κε Σαμαρα δεν μου απαντήσατε στο ερώτημα που σας έθεσα!!

Σαν μηχανολόγος επίσημα αναγνωρίζω τον τρόπο υπολογισμού θερμικών απωλειών που ισχύει και είναι και νόμος του κράτους. Με υπολογισμό σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμο σίγουρα οι απώλειες για ένα κτίσμα κατασκευής του 1987 επιφάνειας 500 τ.μ. σίγουρα δεν είναι 27 kw.
Υπάρχουν επίσης οι σταθερές : 1 λτ πετρελαίου = 10 kw , 1 kg πελλετ = 5 kw.

Ας αλλάξω τον συλλογισμό μου. Έχω στο σπίτι μου έναν λέβητα βιομάζας 60 kw απόδοσης που δουλεύει π.χ 8 ώρες το 24ωρο για να καλύψει τις απώλειες μου. 60 Χ 8 = 480 kW X 0,90 = 432 KW. Η λογική του Κου Σαμαρά είναι η εξής όπως το καταλαβαίνω εγώ 432 KW /27 X 1,07= 17,10 ώρες λειτουργίας.

Ο 60 kw / 5 kw καταναλώνει 12 kg την ώρα για να μου αποδώσει 54 kw. Άρα 8 Χ 12 = 96 κιλά.
O 27 kw/5 kw καταναλώνει 5,4 kg την ώρα για να μου αποδώσει 26,2 kw. Άρα 17,10 Χ 5,4 = 92,34 Κιλά

Αλλά λόγω ότι ο φίλος έχει 500 τ.μ με τις ανάλογες απώλειες, ο winghager για να αποδόσει τις θερμίδες χρειάζεται να δουλεύει περισσότερες ώρες από ότι θα δούλευε ένας λέβητας 60 kw . Απλά δουλεύει σχεδόν συνεχόμενα αυξομειώνοντας το φορτίο του καθυστερώντας όμως να ζεστάνει τον χώρο γι' αυτό η λειτουργία του δεν μπορεί να είναι διακοπτόμενη..

Τώρα ναι έχει μία λογική αλλά όχι με τον τρόπο που το υπολογίζει ο Κος Σαμαράς. Κε Σαμαρά αν το εξηγούσατε έτσι θα είχε μία λογική. Αυτό με το πετρέλαιο τον φλεβάρη δεν βγάζει νόημα. :) Αλλά πάλι στα πολλά κρύα κάτω από 5 βαθμους το βλέπω κομματάκι δύσκολο να ανταποκριθεί όπως ανταποκρίνεται με 10 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία..
Αλλά δεν είναι όμως πανάκεια, γιατί ένα μηχάνημα με βαθμό απόδοσης 93% με περισσότερα kw θα έκανε την ίδια δουλεία λειτουργώντας όμως αρκετά λιγότερες ώρες και ίσως στα ίδια χρήματα..

Νομίζω ότι το έπιασα στην σωστή του βάση γιατί μπορεί να δουλέψει ύπο κάποιες συνθήκες. Στην πράξη μένει να αποδειχτεί αν δουλεύει, αν δεν το ζήσω όμως στην πράξη διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.. Αλλά πάλι τα κοστολόγια είναι απαγορευτικά για έναν τέτοιο λέβητα για την πλειονότητα των χρηστών..

Μερικές φορές εκπλήσομαι με τον εαυτό μου... :whistle:

Υ.Γ. Κε Σαμαρά να ρίχνατε και λίγο τις τιμές στους δικούς σας λέβητες, διότι είναι λίγο τσιμπημένες..Φιλικά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126864 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Τώρα Κύριε vag1234 δεν σε πιάνω και σένα, μηχανολόγος δεν είμαι αλλά δόξα το Θεό από νούμερα και έννοιες καλά τα πάω.
Όταν λέμε λοιπόν απώλειες 10000 kcal/h θέλουμε 10000 kcal/h αναπλήρωση δηλαδή την ίδια ενέργεια που χάνεται στην μονάδα του χρόνου πρέπει από κάπου να την αναπληρώσουμε, εάν το μέσον που παράγει ενέργεια δεν μπορεί να δώσει αυτή που χάνεται στην συγκεκριμένη μονάδα χρόνου τι γίνεται την δίνει την επόμενη ώρα ? μόνο αυτό συμβαίνει ?
Σύμφωνα με τον συλλογισμό σου δηλαδή αν στο δωμάτιο μου ανάψω την σόμπα θα ζεσταθεί γρήγορα και αν αντί να ανάψω την σόμπα ανάβω αλλεπάλληλα σπίρτα πάλι θα ζεσταθεί αλλά θα αργήσει.

Ο δικός μου συλλογισμός δεν έχει καμία σύνδεση με το θέμα του φίλτατου atsits ούτε βέβαια μηχανολόγος θα γίνω, διψάω όμως για μάθηση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126867 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

SakiSystem έγραψε: Τώρα Κύριε vag1234 δεν σε πιάνω και σένα, μηχανολόγος δεν είμαι αλλά δόξα το Θεό από νούμερα και έννοιες καλά τα πάω.
Όταν λέμε λοιπόν απώλειες 10000 kcal/h θέλουμε 10000 kcal/h αναπλήρωση δηλαδή την ίδια ενέργεια που χάνεται στην μονάδα του χρόνου πρέπει από κάπου να την αναπληρώσουμε, εάν το μέσον που παράγει ενέργεια δεν μπορεί να δώσει αυτή που χάνεται στην συγκεκριμένη μονάδα χρόνου τι γίνεται την δίνει την επόμενη ώρα ? μόνο αυτό συμβαίνει ?
Σύμφωνα με τον συλλογισμό σου δηλαδή αν στο δωμάτιο μου ανάψω την σόμπα θα ζεσταθεί γρήγορα και αν αντί να ανάψω την σόμπα ανάβω αλλεπάλληλα σπίρτα πάλι θα ζεσταθεί αλλά θα αργήσει.

Ο δικός μου συλλογισμός δεν έχει καμία σύνδεση με το θέμα του φίλτατου atsits ούτε βέβαια μηχανολόγος θα γίνω, διψάω όμως για μάθηση.


Φίλε μου και εγώ μαζί σου είμαι απλά προσπαθώ να δώσω μία εξήγηση σε αυτό που μας λένε ότι ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.. Αν π.χ τα κουφώματα μπάζουν δεν πείθομαι με τίποτα ότι θα ζεσταθεί το σπίτι σε ένα 24ωρο.. Τέσπα αν υπάρχει κάποια εξήγηση θεωρώ ότι αυτή θα είναι αλλά δεν την επικροτώ και δεν συνάδει με αυτά που ξέρουμε ως τώρα.. Βέβαια αν ο φίλος εχει κάνει και μια εξωτερική θερμομόνωση και έχει βάλει 'τούμπανο' κουφώματα τα δεδομένα αλλάζουν πάλι..

Εσύ τι λες Δημήτρη??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126870 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Νομίζω πως είμαστε σε καλό δρόμο ότι μαθαίνω είναι προς όφελος, ποτέ δεν ξέρεις "μάθε τέχνη κ΄άστηνε".
Ξέρεις αυτό το πάθαινα συχνά στην δουλειά μου, όταν δεν έβρισκα κάποια λογική εξήγηση σε κάποιο τεχνικό θέμα έκανα φακιρικούς συλλογισμούς μέχρι να προσγειωθώ στην πραγματικότητα. Και το όνομα εδώ Σάκης.
Σ΄ευχαριστώ vag1234 καλό βράδυ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126871 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
"επειδη συνηθως υπονοειται οτι υπαρχει μια τρομακτικη υπερκαταναλωση απο την υπερδιαστασολογηση ...προσωπικα δεν εχω βρει πειστικα στοιχεια μια και το μονο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι η ιδιες απωλειες του λεβητα που δεν τις φανταζομαι πανω απο 2-3 % (διαφορα απωλειων μεταξυ των δυο λεβητων)"

Dimlyk διαφωνω με το συλλογισμο σου και θα σου δωσω ενα παραδειγμα με 2 διαφορετικα αυτοκινητα - καπως τραβηγμενο αλλα εξυπηρετει τους σκοπους της μηχανικης: Ενα 2300cc με 260 αλογα και ενα 1000cc με 80 αλογα.

Το πρωτο μπορει να ανεβασει στα 100χλμ ταχυτητα πολυ πιο γρηγορα απο το δευτερο. Ομως προφανως και τα δυο μπορουν να τρεξουν με 100χλμ (που ειναι το ζητουμενο στο παραδειγμα). Για αυτο που ζηταμε το αυτοκινητο των 260 ιππων ειναι υπερδιαστασιολογημενο.

Στην ιδια ταχυτητα λοιπον το πρωτο καιει 12lt/100km και το δευτερο 5lt/100km. Προφανως και υπαρχει διαφορα απο την υπερδιαστασιολογηση και μαλιστα μεγαλη ακομα και εαν λαβεις υποψη σου τη διαφορα βαρους των δυο αυτοκινητων.

Να διευκρινησω επισης οτι εγω δεν εγραψα ποτε οτι ο λεβητας πετρελαιου μου αναβε καθε 10 λεπτα. Εγραψα οτι αναβε 10 λεπτα και ηταν σβηστος αλλα 20. Συνεπως λειτουργουσε για περιπου 7-8 ωρες την ημερα στη χειροτερη περιπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ