Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126913 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Windhager Biowin 26kW
κ.Σαμαρά,όσον αφορά το σχόλιο μου το έκανα για να τονίσω πως είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε και να είστε καλά που προσπαθήτε να μας ενημερώσετε όσο καλύτερα μπορείται.Μακάρι τα οικονομικά μου να μου επιτρέψουν κάποια στιγμή να γίνω πελάτης σας.Και να σας ρωτήσω,έχετε σκοπό να κατασκευάσετε και μικρότερους λέβητες για εμάς που οι ανάγκες μας είναι πολύ λιγότερες απο τα 35KW;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126914 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

theoilia έγραψε: κ.Σαμαρά,όσον αφορά το σχόλιο μου το έκανα για να τονίσω πως είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε και να είστε καλά που προσπαθήτε να μας ενημερώσετε όσο καλύτερα μπορείται.Μακάρι τα οικονομικά μου να μου επιτρέψουν κάποια στιγμή να γίνω πελάτης σας.Και να σας ρωτήσω,έχετε σκοπό να κατασκευάσετε και μικρότερους λέβητες για εμάς που οι ανάγκες μας είναι πολύ λιγότερες απο τα 35KW;


ευχαριστώ για τα λόγια σας. Ναί είναι σχεδόν έτοιμη η νέα σειρά λεβήτων. Θα την έχουμε στην Climatherm 2014.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126915 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

spyroskosmas έγραψε:

panosf01 έγραψε: Η λογικη τοποθετησης λεβητα στο οριο των απωλειων,με την προυποθεση της συνεχους λειτουργιας, εχει μια βαση αν και νομιζω οτι ειναι παρακινδυνευμενη.Πρεπει ο μηχανικος να ειναι πολυ σιγουρος για τον εαυτο του αλλα και ο πελατης να του εχει τυφλη εμπιστοσυνη.
Παντως η λογικη αυτη ακυρωνει την αλλη του δοχειου αδρανειας...
Ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη μονο ο χρονος θα δειξει B)



Αναρωτηθείτε όλοι όσοι εγκαταστήσατε λέβητα (πέλλετ ή ξύλου)..Μπορούσε να σας ζεστάνει και το μικρότερο μοντέλο από αυτό που επιλέξατε ; Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Η μεγάλη να μην πω συντριπτική πλειοψηφία θα απαντήσει πως...Ναι θα μπορούσε.


Θα μπορύσα με αυτή την λογική να πάρω τον 25 αρι αντί για τον σαραντάρη, αλλά
1ον δεν θέλω να έχω πάντα συνεχόμενη θέρμανση. Τις επόμενες ημέρες θα έχει 17 βαθμούς για 3-4 ημέρες..
2ον ο Σαραντάρης που μου αποδίδει 35 kw τελικά βάση απόδοσης στους 0 βαθμούς δουλεύει ξεκούραστα αν και οριακά.
3ον Αν πήγαινα σε αυτή την λογική θα έπρεπε να πάω σε αντίστοιχο μηχάνημα winhager και δεν μπορώ να το πληρώσω αυτή την στιγμή, ούτε οι περισσότεροι μπορούν. Κερδίζω όμως πολύ περισσότερο από τον φίλο με τον winhager διότι μπορώ και καίω καύσιμα όπως π.χ. το creta ή πυρήνα στην επαρχία, αφήνω στην άκρη το θέμα του καθαρισμού προς το παρόν, άλλος θέλει να μην καθαρίζει σε λιγότερο από μήνα και άλλον δεν τον ενοχλεί να καθαρίζει 1 φορά την εβδομάδα για 1 ώρα, 4-5 μήνες τον χρόνο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126917 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

egglezos έγραψε:

Stavrax έγραψε: Προσπέκτ
Στην σελίδα 5 έχει σχετική αναφορά.


Προσπέκτ Ελληνικό

Theoilia, θα έλεγα ότι το παίρνεις λίγο ανάποδα...έχεις ακούσει το ανέκδοτο με αυτόν που πηγαίνει ανάποδα στην Εθνική και όταν ακούει στο ράδιο την ανακοίνωση λέει: τί ένας ρε παιδιά...αυτοί είναι χιλιάδες! Ολοι οι Αυστριακοί λέβητες βιομάζας και οι Γερμανικοί είναι άριστα μηχανήματα. Τώρα άν έχουμε συνηθίσει εμείς εδώ σε βλακείες, αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν κάνουν τίποτα μαγικό από το να χρησιμοποιούν σωστά υλικά και σωστή μηχανολογία. Αυτά τα δύο μαζί πολλές φορές συνδυάζονται με ακριβό "κοστολογικό" αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα όμως είναι το σωστό.

panosf01 αναφέρεις για κάποιες μεθόδους θέρμανσης με δοχείο αδρανείας. Ποιές είναι αυτές? Εγώ ξέρω ότι τα δοχεία αδρανείας κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούνται στην θέρμανση για την αποθήκευση πλεονάζουσας ισχύος. Οταν λοιπόν βάζεις έναν μεγάλο λέβητα (γιατί φοβάσαι να εμπιστευτείς το μηχάνημα σου, τα λόγια του πελάτη σου ή έχεις μεγάλες απότομες καταναλώσεις πχ ζεστά νερά σε ξενοδοχέια , πολυκατοικίες κτλ) τότε είναι λογικό να βάζεις και δοχείο αδρανείας άν θέλεις ο λέβητας να επιτύχει έναν ανεκτό βαθμό απόδοσης. Η άλλη πλευρά της μηχανολογίας στην θέρμανση λέει ότι, όταν δεν συντρέχουν οι ανωτέρω συνθήκες, μικραίνεις την αδράνεια του συστήματος σε τέτοιο σημείο που να μπορείς να την ελέγξεις όσο πιο γρήγορα γίνεται: Modulation λοιπόν και τα δοχεία αδρανείας καθίστανται περιττά σε αυτές τις περιπτώσεις, λιγότερα μηχανήματα στην εγκατάσταση και γρήγορη απόδοση ισχύος με τον μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης συστήματος.

Θα διαπιστώσετε σύντομα ιδιαίτερα όσοι πρόσφατα ασχοληθήκατε με την θέρμανση, ότι οι πρώτοι λέβητες που θα αρχίσουν να τρυπάνε είναι οι υπερδιαστασολογημένοι...κάτι 60άρια και 80άρια σε σπίτια 200-300 τετραγωνικών, θα είναι τα πρώτα θύματα. (Οσοι έχετε βάλει τρίοδες εξισσορόπησης επιστροφών μάλλον θα την γλυτώσουν).

Αλλά συμβαίνει και το άλλο ωραίο: κάποιοι λέβητες έχουν τόσο υψηλά καυσαέρια που δεν καταλαβαίνουν τίποτα από υγροποιήσεις (τα καίνε όλα) ...φυσικά οι ιδιοκτήτες τους δεν έχουν ακούσει τί σημαίνει βαθμός απόδοσης... καθώς και το 2ο παράδοξο: έχει γραφτεί και εδώ μέσα ότι κατασκευαστής πουλάει λέβητες κλεμμένους και λέει στους πελάτες του "πάρε 60 άρι για να σου καλύψει τα 40 kw γιατί οι λέβητες μας είναι λίγο υπερδιαστασολογημένοι λόγω ανταγωνισμού"...αυτός ο λέβητας δεν θα πάθει τίποτα...παρά μόνο ο εγωισμός του ιδιοκτήτη του όταν μάθει ότι πλήρωσε 60άρι για 40άρι...ή κάποιοι λέβητες 50-60 kw φυσικού ελκυσμού με 300 βαθμούς καυσαέρια και έξοδο καυσαερίων Φ180: άς μου πεί κάποιος πώς μπορεί ένας λέβητας φυσικού ελκυσμού να βγάλει αυτά τα καυσαέρια των 60 Kw έξω από Φ180 και εγώ θα το κλείσω το μαγαζί μου...Με λίγα λόγια αγαπητοί μου, θέλω να σας πώ, να σας τονίσω , να σας φωνάξω, ότι η συντριπτική πλειονότητα των λεβήτων που αγοράζετε είναι υπερδιαστασολογημένη (κλεμμένη)...ακολουθείτε λοιπόν λάθος τρόπους σκέψης που πηγάζουν από τις ορέξεις λαμογιάς κάθε κατασκευαστή. Και στο τέλος τέλος της γραφής, αντί να αναρωτηθείτε το προφανές, αναρωτιέστε πώς γίνεται να θερμαίνεται ο atsits με έναν λέβητα 26 kw και πρέπει να το διαπιστώσετε εσείς γιατί έχετε δεί τόσα πολλά σπίτια που δεν ζεσταίνονται με 26kw που δεν γίνεται να ζεσταίνεται αυτό...έλεος αγαπητοί, στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά τον αρμενίζουμε??...μήπως τελικά βρε atsits κρυώνεις και δεν το ξέρεις? μή μας το κρύβεις επιτέλους, πές το...μας έσκασες...

Κύριε vag1234, οι λέβητες μας δεν είναι ακριβοί...Ενδεικτικά θα σου πώ ότι ένας αυστριακός λέβητας 60 kw κοστίζει 14000 με το ΦΠΑ. Ο δικός μου αντίστοιχος που όμως καίει και πυρηνόξυλο άρα είναι πολύ μεγαλύτερος σε διαστάσεις, υλικό, κτλ, αλλά όχι αυτοματισμούς, στα 60 kw κοστίζει 4800€. Γιατί είναι ακριβός? Μήπως τον συγκρίνετε με λάθος μηχανήματα? Και αποδίδει 60 kw στο νερό...με φτηνότερο καύσιμο...

και επαναλαμβάνω...έλεος αγαπητοί μου... στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά τον αρμενίζουμε??...είναι απαραίτητο σε μια χώρα λαμόγιων να είμαστε όλοι λαμόγια? Μήπως είναι καιρός να αναπτύξουμε μηχανισμούς άμυνας εναντίον αυτών που τόσα χρόνια σαν σύγχρονα βαμπίρ πίνουν το αίμα μας? Μήπως κάποιοι είναι διαφορετικοί ή θέλουν να είναι διαφορετικοί? Και μήπως αυτή η διαφορετικότητα είναι που μπαίνει σαν "τσίμπλα στο μάτι" κάποιων που δεν θέλουν να αλλάξουν γιατί τους εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση?

Εγώ αρνούμαι να συμπλεύσω με μια επαγγελματική κατάσταση που είναι βαθιά διεστραμμένη...θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστό και μου υπαγορεύουν οι αξίες μου και οι γνώσεις μου...άν θίγει κάποιους, πρόβλημα τους...εγώ δεν σωπαίνω, θα παλεύω όσο μπορώ και θα σέβομαι τους πελάτες μου περισσότερο από τον εαυτό μου...

ΥΓ: όσο γράφω, με πήρε τηλέφωνο έμπορος με εμπειρία 30 χρόνια στην θέρμανση και μου ζήταγε λέβητα για 300 κυβικά..."θα πηδηχτώ από το παράθυρο" και εγώ...


Κε Σαμαρά αυτή την στιγμή για πολύ κόσμο τα 4800€ είναι δύσκολο να τα δώσουν, σε 2-3 χρόνια ίσως θα είναι καλύτερα οικονομικά!!

Τεσπα η επιλογή στην πλειονότητα των περιπτώσεων τώρα γίνεται με το οικονομικό και λιγότερο με την ευκολία χρήσης και τους αυτοματισμούς. Π.χ. τα τζάκια δεν νομίζω ότι έχουν καμιά ευκολία χρήσης αλλά τα επιλέγει αρκετός κόσμος.. Σε 2-3 χρόνια ίσως αλλάξουν τα κριτήρια επιλογής για τον περισσότερο κόσμο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126918 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

vag1234 έγραψε: Θα μπορύσα με αυτή την λογική να πάρω τον 25 αρι αντί για τον σαραντάρη, αλλά
1ον δεν θέλω να έχω πάντα συνεχόμενη θέρμανση. Τις επόμενες ημέρες θα έχει 17 βαθμούς για 3-4 ημέρες..


γιατί δεν έχετε θερμοστάτη χώρου στο σπίτι σας?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126920 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Θα μπορύσα με αυτή την λογική να πάρω τον 25 αρι αντί για τον σαραντάρη, αλλά
1ον δεν θέλω να έχω πάντα συνεχόμενη θέρμανση. Τις επόμενες ημέρες θα έχει 17 βαθμούς για 3-4 ημέρες..


γιατί δεν έχετε θερμοστάτη χώρου στο σπίτι σας?


Θερμοστάτη έχω, χρήματα να αγοράσω ένα αντίστοιχο μηχάνημα δεν έχω.. Ο δικός μου σαραντάρης με τον αντίστοιχο 25αρι έχουν διαφορά 200€.. Και σίγουρα ο δικός μου αντίστοιχος 25αρης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να δουλέψει όπως ο winghager..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ