Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126932 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

panosf01 έγραψε: Κε Σαμαρα εγω καταλαβαινω την λογικη στην οποια αναφερεστε και αν η μελετη των απωλειων ειναι η σωστη,σιγουρα η καταναλωση θα ειναι μικροτερη σε σχεση με λεβητα μεγαλυτερης ισχυος σε συνδιασμο με δοχειο αδρανειας.Απλα μου γεννονται διαφορα ερωτηματα οπως:
Γιατι οι κατασκευαστες δεν εχουν μοντελα των 10kw η και των 5kw με καταναλωση 1κιλο την ωρα που λογικα φτανει για ενα σπιτι 80-90 τμ. σε συνεχομενη λειτουργια?Δεν νομιζω στην Σουηδια η στην Γερμανια να εχουν τοσο μεγαλα σπιτια.Απο την αλλη οταν ο λεβητας στερεων καυσιμων αναπροσαρμοζει την λειτουργια του για μικροτερη αποδιδομενη ισχυ δεν θα πεσει και ο βαθμος αποδοσης?


VarioWIN XS: 6 kw
FireWIN: 9 / 12 kw
VarioWIN: 12 kw
BioWIN: 10 / 15 / 21 / 26
BioWIN XL: 35 / 45 / 60

και όταν ο λέβητας "στερεων καυσιμων αναπροσαρμοζει την λειτουργια του για μικροτερη αποδιδομενη ισχυ" εξαρτάται από τον λέβητα και την φιλοσοφία κατασκευής του...σε κάποια δεν πέφτει ο βαθμός απόδοσης του, αλλά αυξάνεται. Σας διάβασα τα νούμερα σε προηγούμενο πόστ. Είπαμε και πρίν για την διαβαθμισμένη λειτουργία (modulation)...δεν είναι απλά θέμα ηλεκτρονικών ή λέξης, υπάρχει ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by egglezos. Αιτία: προσθήκη FireWIn
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panosf01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126933 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

spyroskosmas έγραψε:

vag1234 έγραψε: Και σίγουρα ο δικός μου αντίστοιχος 25αρης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να δουλέψει όπως ο winghager..


Σίγουρα ο δικός σας αντίστοιχος 25αρης δε μπορεί να δουλέψει όπως ο Windhager. Δε θα μπορούσε όμως να σας ζεστάνει αντί για τον 40άρη που ήδη έχετε;


Κατηγορηματικά όχι !! Συγκρίνουμε τελείως διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας. Ακόμα και επιλογής καυσίμου !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126934 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

egglezos έγραψε: εγώ πολλά έγραψα...δεν χρειάζονται άλλα...ας με πληρώσει και κανείς βρε παιδιά...για την σημαία δουλεύουμε?? :P τα έχω πεί όλα αυτά πολλές φορές...τα πρότυπα είναι ίδια, άν ξέρεις την γλώσσα τα εφαρμόζεις, άν όχι, κάνεις πως δεν την ξέρεις...


Με τόσο τζάμπα διαφήμιση μήπως ήρθε η ώρα για κανένα δωράκι με μορφή κλήρωσης? Λέω εγώ τώρα? :whistle:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126935 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

Johnpropoman έγραψε: egglezos έγραψε:
ΥΓ: όσο γράφω, με πήρε τηλέφωνο έμπορος με εμπειρία 30 χρόνια στην θέρμανση και μου ζήταγε λέβητα για 300 κυβικά..."θα πηδηχτώ από το παράθυρο" και εγώ...




Από τον Πολωνό κατασκευαστή KOSTRZEWA
( Pellets Fuzzy Logic Boiler κ.τ.λ.)
Επιλογή λέβητα σύμφωνα με το κτήριο

Ισχύς λέβητα (Kw) 15 25 40 50 75 100
Θερμαινόμενη επιφάνεια m2 50-200 100-300 200-530 370-660 550-1000

Ισχύς λέβητα (Kw) 15 25 40 50 75 100
Θερμαινόμενη επιφάνεια m3 125-500 250-750 500-1325 925-1650

Ερώτηση: Κάνουν λάθος ; :dry: :dry: :dry:


Διαφορετική φιλοσοφία λέβητα, διαφορετικοί παράμετροι επιλογής (κουφώματα-μονώσεις-χρήση-εξωτερικές θερμοκρασίες)-διαφορετικές τιμές αγοράς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126936 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

Johnpropoman έγραψε: Από τον Πολωνό κατασκευαστή KOSTRZEWA
( Pellets Fuzzy Logic Boiler κ.τ.λ.)
Επιλογή λέβητα σύμφωνα με το κτήριο

Ισχύς λέβητα (Kw) 15 25 40 50 75 100
Θερμαινόμενη επιφάνεια m2 50-200 100-300 200-530 370-660 550-1000

Ισχύς λέβητα (Kw) 15 25 40 50 75 100
Θερμαινόμενη επιφάνεια m3 125-500 250-750 500-1325 925-1650

Ερώτηση: Κάνουν λάθος ; :dry: :dry: :dry:


Ο Πολωνός κατασκευαστής όχι, αλλά ο Ελληνας χρήστης ναί. αν διαβάσεις με λίγο προσοχή όλα τα προηγούμενα θα καταλάβεις ότι όσο πιο ακριβής είσαι στην προσδιδόμενη ισχύ, τόσο καλύτερα για το σύστημα σου. Αν εγώ σου διαλέξω λοιπόν ένα 25άρι και το σπίτι σου είναι στις Σέρρες και 750 κυβικά με ξύλινα κουφώματα θα σε ζεστάνει ή θα το βάλεις επείδή το είπε ο Πολωνός κατασκευαστής? Ο Πολωνός κατασκευαστής θα έχει κάνει λάθος ή εγώ που το επέλεξα??

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126937 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

vag1234 έγραψε:

egglezos έγραψε: εγώ πολλά έγραψα...δεν χρειάζονται άλλα...ας με πληρώσει και κανείς βρε παιδιά...για την σημαία δουλεύουμε?? :P τα έχω πεί όλα αυτά πολλές φορές...τα πρότυπα είναι ίδια, άν ξέρεις την γλώσσα τα εφαρμόζεις, άν όχι, κάνεις πως δεν την ξέρεις...


Με τόσο τζάμπα διαφήμιση μήπως ήρθε η ώρα για κανένα δωράκι με μορφή κλήρωσης? Λέω εγώ τώρα? :whistle:


με τόση έτοιμη γνώση που σας έχω δώσει στο πιάτο, ( όχι προσωπικά, γενικά μιλάω γιατί με διαβάζουν και συνάδελφοι/ ανταγωνιστές ) μήπως ήρθε ο καιρός να μου κάνετε εσείς κανένα δωράκι?? Λέω εγώ τώρα... :kiss:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ