Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165519 από thend_dk
Απαντήθηκε από thend_dk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
καλησπέρα έχω ένα progetto 18kw pellet
έχω πρόβλημα με καπνό στο σβήσιμο .. την ώρα της λειτουργίας πετάει μικρά κομματάκια πελλετ έχω από το ποτήρι και όταν το σβήνω το μηχάνημα αυτά δεν σβήνουν και ο καπνός αρχίζει και βγαίνει από το σιλό ..

μπορώ με κάποιον τρόπο να αυξήσω τον χρόνο σβησίματος ?
τι πρέπει να κάνω ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165522 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

thend_dk έγραψε: καλησπέρα έχω ένα progetto 18kw pellet
έχω πρόβλημα με καπνό στο σβήσιμο .. την ώρα της λειτουργίας πετάει μικρά κομματάκια πελλετ έχω από το ποτήρι και όταν το σβήνω το μηχάνημα αυτά δεν σβήνουν και ο καπνός αρχίζει και βγαίνει από το σιλό ..

μπορώ με κάποιον τρόπο να αυξήσω τον χρόνο σβησίματος ?
τι πρέπει να κάνω ??


Δεν ξέρω αν η σόμπα σου είναι αερόθερμη ή νερού.
Πάντως το κομμάτια που πετάγονται από το δοχείο καύσης τα αντιμετωπίζεις με 2 τρόπους :
1.-Μειώνεις την ένταση του ανεμιστήρα,αλλά δεν ξέρω αν θα σου αφήνει μετά κλίνκερ στο δοχείο τυχόν μείωση αέρα.
2.-Κάνεις πατέντα όπως η φωτογραφία πιό κάτω.Μετά από αυτή την πατέντα δεν έχω βρεί ούτε ένα κομμάτι άκαυστο πέλλετ στο δοχείο περισυλλογής στάχτης.Εσύ αποφασίζεις.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165534 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Αν το κουπακι ειναι σιδερενιο μπορεις να προσθεσεις αυτακια περιμετρικα κολλητα με ηλεκτροκολληση.αν ειναι μαντεμι θελει τρυπες με προσοχη(σπαει ραγιζει το μαντεμι)αυτακια με βιδες περαστες με παξιμαδι απλο(οχι ασφαλειας) για στερεωση.οσο αφορα το αλλο θεμα βαλε μια φωτο το κοντρολερ να δουμε πιο φοραει να σε βοηθησουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165538 από thend_dk
Απαντήθηκε από thend_dk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
είναι λέβητας νερού ..
τον αέρα τον έχω κατεβάσει στο -5 (στο τέρμα δηλαδή) και πάλι πετάει υπάρχει τρόπος να τον κατεβάσω κι άλλο ??
τον χρόνο σβησίματος από που μπορώ να τον αλλάξω ??
το ποτηράκι είναι σιδερένιο οπότε θα κάνω μια δοκιμή και με λαμακια

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165539 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Ο χρόνος σβησίματος δεν νομίζω να μπορεί να μειωθεί και αυτό γιατί εάν το σπίτι μέσω θερμοστάτη πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε ο λέβητας θα πάει σε OFF αφού :
1.-Φτάσουν τα νερά κυκλοφορητή εκεί που τα έχεις ορίσει (π.χ. 52 βαθμούς) και
2.-Κατεβάσει τη θερμοκρασία καυσαέριων εκεί που έχει ορισθει (ίδια θερμοκρασία που έχεις ορίσει με την μετάβαση από Εναυση σε Σταθεροποίηση)
Αυτά σε κοντρόλερ TIEMME.
Πάρε τηλέφωνο την εταιρεία και μίλα με τον Αντώνη, ή βγάλε φωτογραφία την οθόνη να δούμε τι κοντρόλερ φοράει.
Καλύτερη λύση τηλέφωνο στον Αντώνη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165576 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπερα .σημερα εκανα αλλαγη στον αισθητηρα καυσαεριων και στον αισθητηρα για το ξεκινημα του κυκλοφωριτη μετα απο 6 χρονια λειτουργιας.να σας ενημερωσω ειδικα για τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων χρειαζεται κανονικα αλλαγη καθε 3-4 χρονια διοτι δεν μετραει πραγματικα και στανταρ.τα πηρα απο τον Αντωνη εδω www.allaboutpellet.com/product-category/antallaktika/ .εγιναν επεισης και οι τρυπες (οχι και λιγες :silly: :silly: :silly: )στο δοχειο καυσης.αλλη μερα που θα υπαρχει χρονος θα το ολοκληρωσω










Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ