Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91466 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε: για να αλλάξω όλο τον πίνακα με τις ενδείξεις χρειάζεται και ηλεκτρονικός ή ένας ηλεκτρολόγος αρκεί????
ο πίνακας όπως έγραψα εχθές δεν λειτουργούσε..άλλαξα τις ασφάλειες αλλά και πάλι τίποτα...μετά ήρθε υδραυλικός, άνοιξε τον πίνκα και όταν ήταν λυμένος άναβε ο πίνακας, μόλις τον περνούσε τις βίδες πάλι δεν λειτουργούσε..αυτος μου εόπε οτι έχει πάθει κατι κάποια πλακέτα..μήπως είναι πολύ νωρίς για τέτοια προβλήματα...
απο τον δεκέμβριο που το πήρα έχω αλλάξεει: το φις που συνδέει τον κεντρικό ηλεκτρικό πίνακα ενδείξεων(αρσενικό-θηλυκό) - μία ασφάλεια , έναν μειωτήρα και τώρα μάλλον όλον τον πίνακα


Ακριβως το ιδιο μου παριυσιασε κι εμενα μεσα στις γιορτες των χριστουγεννων.Τελικα το προβλημα ηταν η θερμικη ασφαλεια.Ο ηλεκτρολογος ειχε σαλταρει.Περιπου 5-6 φορες τον ανοξε και τον ξαναβιδωε ωσπου την τελευταια φορα βιδωθηκε χωρις να σβησει ο πινακας.Ομως μολις δουλεψε ο κοχλιας εσβησε.Αλλαξα τη θερμικη και ολα καλα.

Το προβλημα δεν ειναι νομιζω τοσο οι βλαβες που παρουσιαζονται οσο η ελλειψη τεχνικης υποστηριξης.Θα επρεπε η εταιρια να κανει και 2-3 σεμιναρια στους αντιπροσωπους της και σε περιπτωση προβληματος να αναλαμβανουν αυτοι.Αυτο το ¨φτιαξτο μονος σου" δεν το καταλαβαινω.Ακουω καποιους που λενε πηρα την εταιρια και ηταν προθυμοι εξυπηρετικοι και αλλα τετοια.Μα ολοι εδω στη Ελλαδα ειναι εξυπηρετικοι προθυμοι και φιλοτιμοι.Αυτο που λειπει ειναι επαγγελματισμος συστημα και οργανωση.


στην περίπτωση μου τι να κάνω???να αντικαταστ΄γσω όλο τον πίνακα ή να αλλάξω τη θερμική ασφάλεια??την πήρες απο τη μαβιλ ή την αγόρασες απο κάπου αλλού??πως κατάλαβες οτι ε΄<ίναι απο τη θερμική ασφάλεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91467 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: καλημέρα σε όλους καλό μήνα και καλή Κυριακή.

Διαβάζω διάφορα που λέτε στο forum περί βλαβών και θέλω να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτά.

Να αναφέρω επίσης ότι είμαι και εγώ ιδιώτης και τελικός χρηστής του μηχανήματος και ουδέν σχέση έχω με την εταιρία –πλέον από αυτή του πελάτη- επαγγελματικά.

Ο συλλογισμός μου είναι ο εξής :

Ας πούμε ότι εδώ μέσα έχουν προβλήματα 4-5 άτομα με τους λέβητες τους. Σωστά?

Ποσά κομμάτια έχει πουλήσει η Μavil στο σύνολο, από τότε που ξεκίνησε την παραγωγή των primus ?

Αν πούμε ότι έχουν δώσει 1000τμχ τότε το ποσοστό των βλαβών (τουλάχιστον το οποίο γνωρίζουμε από το forum) είναι 0,5‰. Δέχομαι ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλοι πελάτες που να έχουν πρόβλημα από τον λέβητα αλλά δεχτείτε και εσείς ότι υπάρχουν πελάτες οι οποίοι έχουν επίσης τον λέβητα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ούτε επίσης ασχολούνται με τα forum ώστε να μπουν και να μοιραστούν τις απόψεις τους.

Εγώ δεν σας κρύβω ότι ένας λόγος που πήρα τον συγκεκριμένο λέβητα ήταν γιατί είδα ότι υπήρχε μεγάλη συζήτηση περί αυτού εδώ στο forum και επίσης επειδή είναι και Ελληνικός.

Τον έχω σε λειτουργία από 27/12/12 και προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Για τον φίλο που είπε να κινηθούμε κατά της εταιρίας η γνώμη μου είναι ότι ποιος ο λόγος να το κάνω από την στιγμή που δεν έχω πρόβλημα με το μηχάνημα?

Αν αντιμετωπίσω ποτέ πρόβλημα και δεν έχω την απαραίτητη υποστήριξη τότε να πράξω έτσι, αλλιώς για ποιο λόγο ?

vag1234 έγραψε: Αλήθεια τι πιστοποίηση έχει;;


Όλη η σειρά primus εχει

CE (EN-303-5)

QMSCERT ISO9001

EBETAM (Mirtec)

Αν θέλει κάποιος αντίγραφα μπορεί να απευθυνθεί στην εταιρία.


Φίλε "electron" με όλο το συμπάθιο άλλα οι 4-5 εδω μέσα είναι 400-500 έξω (ρώτα τον αντ/πο που σου τον πέρασε να σου πει) τώρα αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα τότε γιατί έβαλες φλατζόκολλα (σιλικόνη) για προληπτικούς λόγους; Τότε δεν είσαι σίγουρος για το μηχάνημα που αγόρασες το οποίο μπορεί μέχρι στιγμής να σε έβγαλε ασπροπρόσωπο όμως έχεις τις επιφυλάξεις σου για το μέλλον του. Σχετικά τώρα με την τιμή αγοράς παρακάτω θα έλεγα ότι με τα ίδια λεφτά υπάρχουν και άλλα μηχανήματα στην αγορά τουλάχιστον ποιο αξιόπιστα και μάλιστα Ελληνικά. Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσεις στο εξής, αν σήμερα αποφάσιζες να αγοράσεις λέβητα βιομάζας-πελλετ, τώρα που ξέρεις ότι υπάρχουν μηχανήματα που αποδίδουν το ιδιο με το μισό σχεδόν καύσιμο άλλα και κυρίως χωρίς προβλήματα αλλα κοστίζουν κάτι παραπάνω θα αγόρασες τον συγκεκριμένο λέβητα; Εγώ θα στρεφόμουν σε αγορά άλλου μηχανήματος έστω και αν χρειαζόταν να πληρώσω περισσότερο. Εξάλλου λέβητα δεν αλλάζεις κάθε μέρα. Το δεν έχω χρήματα είναι σεβαστό, το ότι δεν ήξερα δεν ρώταγα είναι όμως άλλη ιστορία.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91472 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε: για να αλλάξω όλο τον πίνακα με τις ενδείξεις χρειάζεται και ηλεκτρονικός ή ένας ηλεκτρολόγος αρκεί????
ο πίνακας όπως έγραψα εχθές δεν λειτουργούσε..άλλαξα τις ασφάλειες αλλά και πάλι τίποτα...μετά ήρθε υδραυλικός, άνοιξε τον πίνκα και όταν ήταν λυμένος άναβε ο πίνακας, μόλις τον περνούσε τις βίδες πάλι δεν λειτουργούσε..αυτος μου εόπε οτι έχει πάθει κατι κάποια πλακέτα..μήπως είναι πολύ νωρίς για τέτοια προβλήματα...
απο τον δεκέμβριο που το πήρα έχω αλλάξεει: το φις που συνδέει τον κεντρικό ηλεκτρικό πίνακα ενδείξεων(αρσενικό-θηλυκό) - μία ασφάλεια , έναν μειωτήρα και τώρα μάλλον όλον τον πίνακα


Ακριβως το ιδιο μου παριυσιασε κι εμενα μεσα στις γιορτες των χριστουγεννων.Τελικα το προβλημα ηταν η θερμικη ασφαλεια.Ο ηλεκτρολογος ειχε σαλταρει.Περιπου 5-6 φορες τον ανοξε και τον ξαναβιδωε ωσπου την τελευταια φορα βιδωθηκε χωρις να σβησει ο πινακας.Ομως μολις δουλεψε ο κοχλιας εσβησε.Αλλαξα τη θερμικη και ολα καλα.

Το προβλημα δεν ειναι νομιζω τοσο οι βλαβες που παρουσιαζονται οσο η ελλειψη τεχνικης υποστηριξης.Θα επρεπε η εταιρια να κανει και 2-3 σεμιναρια στους αντιπροσωπους της και σε περιπτωση προβληματος να αναλαμβανουν αυτοι.Αυτο το ¨φτιαξτο μονος σου" δεν το καταλαβαινω.Ακουω καποιους που λενε πηρα την εταιρια και ηταν προθυμοι εξυπηρετικοι και αλλα τετοια.Μα ολοι εδω στη Ελλαδα ειναι εξυπηρετικοι προθυμοι και φιλοτιμοι.Αυτο που λειπει ειναι επαγγελματισμος συστημα και οργανωση.


στην περίπτωση μου τι να κάνω???να αντικαταστ΄γσω όλο τον πίνακα ή να αλλάξω τη θερμική ασφάλεια??την πήρες απο τη μαβιλ ή την αγόρασες απο κάπου αλλού??πως κατάλαβες οτι ε΄<ίναι απο τη θερμική ασφάλεια


Πηγαινε αυριο σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα παρε μια ασφαλεια και δοκιμασε.Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ποθανον να ειναι η θερμικη επειδη μια εκανε επεφη μια δεν εκανε.Την αλλαξαμε και απο 28-12 μεχρι σημερα ο λεβητας δουλευει κανονικα.

kakos ενταξει η καταναλωση κι εμενα μου φαινεται τσιμπιμενη.αλλα μην τα παραλεμε κιολας.Εμενα ομως ο λεβητας στα πλαινα και πισω εχει και ενα στρωμα πισσας δεν ειναι καθαρος να φαινεται η λαμαρινα.Παντως το 1 προς 2 σχετικα με την καταναλωση δεν βλεπω να ισχυει.Αν ηθελα 4000 λιτρα πετρελαιο σε πελλετ θα χρειαστω 9+ τονους.Πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι ο λεβητας με τον οποιο θα καψω τα μισα (δηλαδη 4,5 τονους) να παω να τον παρω αυριο και να λυσω και το ενεγειακο προβλημα του πλανητη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91474 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Το θέμα μας δεν είναι αν ο ελληνικός ή ο τούρκικος ή ο βουλγάρικος είναι καλύτερος..

Ένας από τους λόγους που κάποιοι επέλεξαν τον συγκεκριμμένο λέβητα είναι για να έχουν ανταπόκριση στο θέμα του service και μιας σχετικής αξιοπιστίας από έναν έλληνα κατασκευαστή.. Και ερωτώ υπάρχει αυτή η αξιοπιστία?? Υπάρχει αυτή η ανταπόκριση?

Και τελικώς τα χρήματα που πλήρωσε κάποιος για τον συγκεκριμμένο λέβητα αντικατοπτρίζουν την απόδοση του ή όχι? Μήπως είναι υπερκοστολογημένος??

Δεν θέλω καν να μπω στην διαδικασία να συγκρίνω καταναλώσεις με άλλα παρεμφερή μηχανήματα.. Αυτό το αφήνω απ'έξω προς το παρόν...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91476 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε: για να αλλάξω όλο τον πίνακα με τις ενδείξεις χρειάζεται και ηλεκτρονικός ή ένας ηλεκτρολόγος αρκεί????
ο πίνακας όπως έγραψα εχθές δεν λειτουργούσε..άλλαξα τις ασφάλειες αλλά και πάλι τίποτα...μετά ήρθε υδραυλικός, άνοιξε τον πίνκα και όταν ήταν λυμένος άναβε ο πίνακας, μόλις τον περνούσε τις βίδες πάλι δεν λειτουργούσε..αυτος μου εόπε οτι έχει πάθει κατι κάποια πλακέτα..μήπως είναι πολύ νωρίς για τέτοια προβλήματα...
απο τον δεκέμβριο που το πήρα έχω αλλάξεει: το φις που συνδέει τον κεντρικό ηλεκτρικό πίνακα ενδείξεων(αρσενικό-θηλυκό) - μία ασφάλεια , έναν μειωτήρα και τώρα μάλλον όλον τον πίνακα


Ακριβως το ιδιο μου παριυσιασε κι εμενα μεσα στις γιορτες των χριστουγεννων.Τελικα το προβλημα ηταν η θερμικη ασφαλεια.Ο ηλεκτρολογος ειχε σαλταρει.Περιπου 5-6 φορες τον ανοξε και τον ξαναβιδωε ωσπου την τελευταια φορα βιδωθηκε χωρις να σβησει ο πινακας.Ομως μολις δουλεψε ο κοχλιας εσβησε.Αλλαξα τη θερμικη και ολα καλα.

Το προβλημα δεν ειναι νομιζω τοσο οι βλαβες που παρουσιαζονται οσο η ελλειψη τεχνικης υποστηριξης.Θα επρεπε η εταιρια να κανει και 2-3 σεμιναρια στους αντιπροσωπους της και σε περιπτωση προβληματος να αναλαμβανουν αυτοι.Αυτο το ¨φτιαξτο μονος σου" δεν το καταλαβαινω.Ακουω καποιους που λενε πηρα την εταιρια και ηταν προθυμοι εξυπηρετικοι και αλλα τετοια.Μα ολοι εδω στη Ελλαδα ειναι εξυπηρετικοι προθυμοι και φιλοτιμοι.Αυτο που λειπει ειναι επαγγελματισμος συστημα και οργανωση.


στην περίπτωση μου τι να κάνω???να αντικαταστ΄γσω όλο τον πίνακα ή να αλλάξω τη θερμική ασφάλεια??την πήρες απο τη μαβιλ ή την αγόρασες απο κάπου αλλού??πως κατάλαβες οτι ε΄<ίναι απο τη θερμική ασφάλεια


Πηγαινε αυριο σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα παρε μια ασφαλεια και δοκιμασε.Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ποθανον να ειναι η θερμικη επειδη μια εκανε επεφη μια δεν εκανε.Την αλλαξαμε και απο 28-12 μεχρι σημερα ο λεβητας δουλευει κανονικα.

kakos ενταξει η καταναλωση κι εμενα μου φαινεται τσιμπιμενη.αλλα μην τα παραλεμε κιολας.Εμενα ομως ο λεβητας στα πλαινα και πισω εχει και ενα στρωμα πισσας δεν ειναι καθαρος να φαινεται η λαμαρινα.Παντως το 1 προς 2 σχετικα με την καταναλωση δεν βλεπω να ισχυει.Αν ηθελα 4000 λιτρα πετρελαιο σε πελλετ θα χρειαστω 9+ τονους.Πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι ο λεβητας με τον οποιο θα καψω τα μισα (δηλαδη 4,5 τονους) να παω να τον παρω αυριο και να λυσω και το ενεγειακο προβλημα του πλανητη.

εννοείς να αλλάξω την θερμική ασφάλεια ή να αλλάξω τις ασφάλειες 7Α και 0.5 Α? Γιατί αυτές τις τις άλλαξα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91478 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

zio1980 έγραψε: για να αλλάξω όλο τον πίνακα με τις ενδείξεις χρειάζεται και ηλεκτρονικός ή ένας ηλεκτρολόγος αρκεί????
ο πίνακας όπως έγραψα εχθές δεν λειτουργούσε..άλλαξα τις ασφάλειες αλλά και πάλι τίποτα...μετά ήρθε υδραυλικός, άνοιξε τον πίνκα και όταν ήταν λυμένος άναβε ο πίνακας, μόλις τον περνούσε τις βίδες πάλι δεν λειτουργούσε..αυτος μου εόπε οτι έχει πάθει κατι κάποια πλακέτα..μήπως είναι πολύ νωρίς για τέτοια προβλήματα...
απο τον δεκέμβριο που το πήρα έχω αλλάξεει: το φις που συνδέει τον κεντρικό ηλεκτρικό πίνακα ενδείξεων(αρσενικό-θηλυκό) - μία ασφάλεια , έναν μειωτήρα και τώρα μάλλον όλον τον πίνακα


Ακριβως το ιδιο μου παριυσιασε κι εμενα μεσα στις γιορτες των χριστουγεννων.Τελικα το προβλημα ηταν η θερμικη ασφαλεια.Ο ηλεκτρολογος ειχε σαλταρει.Περιπου 5-6 φορες τον ανοξε και τον ξαναβιδωε ωσπου την τελευταια φορα βιδωθηκε χωρις να σβησει ο πινακας.Ομως μολις δουλεψε ο κοχλιας εσβησε.Αλλαξα τη θερμικη και ολα καλα.

Το προβλημα δεν ειναι νομιζω τοσο οι βλαβες που παρουσιαζονται οσο η ελλειψη τεχνικης υποστηριξης.Θα επρεπε η εταιρια να κανει και 2-3 σεμιναρια στους αντιπροσωπους της και σε περιπτωση προβληματος να αναλαμβανουν αυτοι.Αυτο το ¨φτιαξτο μονος σου" δεν το καταλαβαινω.Ακουω καποιους που λενε πηρα την εταιρια και ηταν προθυμοι εξυπηρετικοι και αλλα τετοια.Μα ολοι εδω στη Ελλαδα ειναι εξυπηρετικοι προθυμοι και φιλοτιμοι.Αυτο που λειπει ειναι επαγγελματισμος συστημα και οργανωση.


στην περίπτωση μου τι να κάνω???να αντικαταστ΄γσω όλο τον πίνακα ή να αλλάξω τη θερμική ασφάλεια??την πήρες απο τη μαβιλ ή την αγόρασες απο κάπου αλλού??πως κατάλαβες οτι ε΄<ίναι απο τη θερμική ασφάλεια


Πηγαινε αυριο σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα παρε μια ασφαλεια και δοκιμασε.Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ποθανον να ειναι η θερμικη επειδη μια εκανε επεφη μια δεν εκανε.Την αλλαξαμε και απο 28-12 μεχρι σημερα ο λεβητας δουλευει κανονικα.

kakos ενταξει η καταναλωση κι εμενα μου φαινεται τσιμπιμενη.αλλα μην τα παραλεμε κιολας.Εμενα ομως ο λεβητας στα πλαινα και πισω εχει και ενα στρωμα πισσας δεν ειναι καθαρος να φαινεται η λαμαρινα.Παντως το 1 προς 2 σχετικα με την καταναλωση δεν βλεπω να ισχυει.Αν ηθελα 4000 λιτρα πετρελαιο σε πελλετ θα χρειαστω 9+ τονους.Πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι ο λεβητας με τον οποιο θα καψω τα μισα (δηλαδη 4,5 τονους) να παω να τον παρω αυριο και να λυσω και το ενεγειακο προβλημα του πλανητη.

εννοείς να αλλάξω την θερμική ασφάλεια ή να αλλάξω τις ασφάλειες 7Α και 0.5 Α? Γιατί αυτές τις τις άλλαξα?


Τη θερμικη εννοω κοστιζει 10-15 ευρω και δεν την καλυπτει η εγγυηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.269 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ