Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91860 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45
Εγώ τώρα γιατί πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας που είναι ο primus 45 και γενικότερα οι primus? As μου πει και ο φίλος primus 45 που έχει ανοίξει το θέμα αν κάνω λάθος. Έχουμε συγκεντρωθεί εδώ για να συζητήσουμε για ρυθμίσεις, καταναλώσεις, τρόπους σύνδεσης, τυχών προβλήματα που παρουσιάζονται και πως μπορούμε να τα ξεπεράσουμε αφού στην τελική αυτών το λέβητα επιλέξαμε γιατί έτσι μας άρεσε και αυτό δεν αλλάζει και όχι για να μας την λένε διάφοροι που δεν έχουν τον primus. Και εγώ μπαίνω σε θέματα που παρουσιάζουν παρόμοιους λέβητες, που έχουν και αυτοί διάφορα προβλήματα , μεγαλύτερες καταναλώσεις από εμένα αλλά μόνο διαβάζω για να μάθω πράγματα που δεν ξέρω, η να πω την γνώμη μου για κάτι που ξέρω αλλά ως εκεί... Δεν βγήκα ποτέ να τους κατηγορήσω για την επιλογή που έκαναν και την θεωρώ σεβαστή. Αυτοί που βγαίνουν εδώ και κατηγορούν με τόση άνεση και παινεύουν τους δικούς τους λέβητες η διαφημίζουν κάποιους άλλους το λιγότερο που θα μπορούσα να πω ότι είναι έμποροι και μπαίνουν σε λάθος θέμα για να κάνουν την διαφήμιση τους.......................................................................
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": RAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91865 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45
Το κακο ειναι οτι αρχισαν να μπαινουν πολλη εμποροι σε αυτο το
νημα και λενε μονο για προβληματα μαλλον ζηλευουν το μηχανημα :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91866 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

giorgos m 35 έγραψε: Εγώ τώρα γιατί πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας που είναι ο primus 45 και γενικότερα οι primus? As μου πει και ο φίλος primus 45 που έχει ανοίξει το θέμα αν κάνω λάθος. Έχουμε συγκεντρωθεί εδώ για να συζητήσουμε για ρυθμίσεις, καταναλώσεις, τρόπους σύνδεσης, τυχών προβλήματα που παρουσιάζονται και πως μπορούμε να τα ξεπεράσουμε αφού στην τελική αυτών το λέβητα επιλέξαμε γιατί έτσι μας άρεσε και αυτό δεν αλλάζει και όχι για να μας την λένε διάφοροι που δεν έχουν τον primus. Και εγώ μπαίνω σε θέματα που παρουσιάζουν παρόμοιους λέβητες, που έχουν και αυτοί διάφορα προβλήματα , μεγαλύτερες καταναλώσεις από εμένα αλλά μόνο διαβάζω για να μάθω πράγματα που δεν ξέρω, η να πω την γνώμη μου για κάτι που ξέρω αλλά ως εκεί... Δεν βγήκα ποτέ να τους κατηγορήσω για την επιλογή που έκαναν και την θεωρώ σεβαστή. Αυτοί που βγαίνουν εδώ και κατηγορούν με τόση άνεση και παινεύουν τους δικούς τους λέβητες η διαφημίζουν κάποιους άλλους το λιγότερο που θα μπορούσα να πω ότι είναι έμποροι και μπαίνουν σε λάθος θέμα για να κάνουν την διαφήμιση τους.......................................................................


Συμφωνώ φίλε μου. Δε ξέρω βέβαια αν κάποιοι είναι έμποροι. Καλώς λένε τη γνώμη τους μιας και το θέμα αφορά και σε εν δυνάμει αγοραστές, αλλά νομίζω εν τέλει αν κάποιος διαβάσει τα προβλήματα που έχουμε και πως τα λύνουμε μπορεί να κρίνει αν του κάνει ο λέβητας. Κατά τα άλλα και εγώ ενδιαφέρομαι για ρυθμίσεις, λύσεις κτλ όπως λες και δυσκολέυομαι να βρώ/πάρω απαντήσεις όταν ξεφεύγουμε πολύ. Ας προσπαθήσουμε όλοι να κρατάμε τις απαντήσεις όσο πιο ουσιαστικές γίνεται θα έλεγα. Κατά τα άλλα καλό είναι ενίοτε η συζήτηση εδώ να μπολιάζεται και από εμπειρίες/παραδείγματα άλλων λεβητών.

Εγώ ρε παιδιά έχω την εξής ερωτήσεις και απάντηση δεν πήρα. Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθούν επιβραδυντές καυσίμων ή ντάμπερ ή κλαπέτο σε αυτό το λέβητα; Οι θερμοκρασίες καυσαερίων πόσο πρέπει να είναι και υπάρχουν τρόποι να τις ρίξουμε στο μικρότερο δυνατό για να κερδίσουμε σε απόδοση; Γενικά έχει κανείς προτάσεις/ιδέες για βελτίωση της κατανάλωσης στο συγκεκριμένο λέβητα; Τέλος εκτός από πρήνα πέλλετ και ξέλα έχει κάψει κανείς κουκούτσια ροδακίνου ή έλιάς ολόκληρα; Για την ελιά ξέρω πως έχει φοβερή θερμογόνο δύναμη όταν είναι ολόκληρο το κουκούτσι, για τα δε ροδάκινα από όσο ξέρω έχουν πολύ λίγη στάχτη. Έχει κανείς εμπειρίες;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91876 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45
[quote="giorgos m 35" Αυτοί που βγαίνουν εδώ και κατηγορούν με τόση άνεση και παινεύουν τους δικούς τους λέβητες η διαφημίζουν κάποιους άλλους το λιγότερο που θα μπορούσα να πω ότι είναι έμποροι και μπαίνουν σε λάθος θέμα για να κάνουν την διαφήμιση τους.......................................................................[/quote]

Αγαπητε το να ειναι απλα η πραγματικοτητα το εχεις σκεφτει;;;
Ολοι γραφουμε ελευθερα και κρινομαστε γι αυτα...ελευθερο forum ειναι.
Κατηγορησε αν θελεις τον λεβητα του Χουμεριανου οτι δεν εχει καν κοχλια...οτι εχει φ400 καμιναδα και τιμη αγορας 4000χιλιαρικα.
Επισης οτι εβγαλε τον πρωτο της λεβητα φετος, και ολοι καπνιζουν απο το σιλο.
Θα κρινω και θα σχολιασω αν εχεις δικιο με επιχειρηματα.
Η ελλειψη επιχειρηματων συνηθως φερνει αοριστες συκοφαντιες...αυτο κανεις εσυ.
Καποιους τους ενδιαφερουν και τα καλα... και τα κακα ενος λεβητα...εχοντας τοποθετησει εκατονταδες σαν υδραυλικος απλα τα αναφερω και θα συνεχισω να το κανω για οσους λεβητες ξερω.
Αλλωστε εχω σχολιασει τα καλα η τα κακα πολλων λεβητων εδω και 1,5 χρονο βοηθωντας καποιους να αποφυγουν τις κακοτοπιες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91888 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45
χρηστος 8 Α Το να είναι η πραγματικότητα το απορρίπτω απο την στιγμή που και εγω εχω αυτών τον λέβητα και δεν καπνίζει καθόλου απο το σιλό (όποιος θέλει μπορεί να τον δει όποια στιγμή θέλει)Για πέντε λεβητες που εχουν βγάλει κάποιο πρόβλημα δεν μπορεί να τους περνει όλους η μπάλα Β δεν εχω πρόθεση να κατηγορήσω κανένα λέβητα ,εχω διαβάσει για κάποιους σε τι υστερούν( κατανάλωση , απόδοση κ.τ.λ) αλλά δεν θα είμαι εγω αυτός που θα τους κατηγορήσω .Γ Το να αναφέρεις κάποιο πρόβλημα που σου έτυχε σε κάποιο λέβητα δεν ειναι κακό άλλωστε αυτό το κάνουμε και εμείς που έχουμε τον λέβητα, το να γενικεύεις όμως του τύπου ολοι καπνίζουν απο το σιλό δεν το βλέπω σωστό απο τη στιγμή που δεν ισχύει(το να κανείς εσυ κατι λάθος με την τοποθέτηση του συγκεκριμένου λέβητα το έχεις ψάξει?) Δ Ο primus αποκλείεται να έχει βγει για πρώτη χρονιά φέτος απο τη στιγμή που τον είδα σε περσινή έκθεση και πολλοί εδω μέσα τον έχουν για δεύτερο χρόνο. Τελος δεν μπορούμε να συγκρίνουμε καταναλώσεις και αυτό δεν το λέω για σένα αλλά γενικότερα λέβητα που δουλεύει στην κριτη με λεβητα που δουλεύει στην μακεδονια,σε μονωμένο σπίτι και αμονωτο,σε μποιλερ που ειναι κοντά στο λεβητα με ηλιακό 3πλης που είναι στην ταράτσα κ.τ.λ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91924 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45
@ giorgos m 35


Θεωρησε οτι θελεις για τον λεβητα, δικαιωμα σου ειναι.

Σε οτι με αφορα ομως, περι εμπορων και διαφημισης δεν αναφερθηκες εντεχνως.

Περι αυτου αν ξερεις κατι για μενα ειμαι ολος αυτια...αν δεν ξερεις και απλα συκοφαντεις, οφειλεις να ανασκευασεις αναφεροντας ποιους εννοεις.

Το ποιος ειμαι το γνωριζουν αρκετα μελη του forum, απο την πρωτη μερα λειτουργιας του.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ