Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92110 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

Αγαπητέ φίλε electron έχεις απόλυτο δίκιο για την ευκολία& καθαριότητα όσον αφορά το πελετ αλλά εγώ το πυρηνοξυλο το πήρα στα 100€ επομένως είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή κ ας γίνομαι αραπης όταν καθαρίζω,τώρα ξεμεινα από υλικό κ πήρα κουκούτσι ελιάς ολόκληρο να δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις


Νομίζω πως είναι από τα πιο "δυνατά" καύσιμα. Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται και περιοχή σου;

Electron σε ευχαριστώ. Πάντως 248 θερμοκρασία καυσαερίων είναι πολύ υψηλή νομίζω. Όπως επίσης και η μέτρηση του CO σου (1673 ppm) είναι πολύ υψηλή αλλά και της περίσσειας του οξυγόνου. Άλλωστε ναφέρεις και τις τιμές κάτω από τις οποίες πρέπει να είσαι (δε ξέρω αν αυτές είναι για καυστήρα πέλλετ βέβαια). Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το είδος του πέλλετ. Κάνατε άλλες μετρήσεις ή μήπως σου έδωσε κάποια συμβουλ/εξήγηση ο τεχνικός που ήρθε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92117 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45

χρηστος8 έγραψε: @ giorgos m 35


Θεωρησε οτι θελεις για τον λεβητα, δικαιωμα σου ειναι.

Σε οτι με αφορα ομως, περι εμπορων και διαφημισης δεν αναφερθηκες εντεχνως.

Περι αυτου αν ξερεις κατι για μενα ειμαι ολος αυτια...αν δεν ξερεις και απλα συκοφαντεις, οφειλεις να ανασκευασεις αναφεροντας ποιους εννοεις.

Το ποιος ειμαι το γνωριζουν αρκετα μελη του forum, απο την πρωτη μερα λειτουργιας του.

Για να λύσω την παρεξήγηση δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα,σε εσένα απάντησα γιατί εσύ μου έγραψες. Εχω παρακολούθησή αυτά που γράφεις παλιότερα και κατά βάση δεν διαφωνώ. Εξάλλου αν δεις αρκετά ποιο πίσω ειμαι ο πρώτος που έγραψα τα κατά τις mavil και ο πρώτος που γύρισα το λέβητα πίσω. Εχω γράψει οτι ο πρώτος λεβητας που μου στείλανε ήταν μετατροπή ξιλολεβητα και αυτο το πιστεύω ακόμη. Πιστεύω οτι αυτά τα μηχανήματα που βγάλαν με αυτο το τρόπο σΤην αγορά έχουν και τα περισσότερα προβλήματα. Αυτο που με πείραξε και έγραψα ολλα αυτα ειναι οι γενικεύσεις,ο ιρονικος τροπος που γραφουν ορισμένοι που δείχνουν ασέβεια στα πρόσωπα αυτών που έχουν τα προβλήματα. Όσο για το έμποροι σίγουρα δεν ενοουσα εσένα αφού παλιότερα μας έχεις πει ότι τοποθετείς λέβητες και δεν εμπορεύεσαι Αν θες χαρακτήρισε το ως άτοπο... Πάντως όταν αγόρασα τον λέβητα έμαθα οτι ο τουρκος δίνει 17% μεγαλύτερο κέρδος στους εμπόρους και αυτο το λεω με αποδείξεις. Εδω θα ήθελα να το τελειώσω αυτό και να ασχοληθούμε με θέματα όπως οι ερωτήσεις του κου Καλογιάννη που τις βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες και εχω την απορία και εγω......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92125 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ :

CO: ≤ 90PPM 1673 PPM
ΟΞΥΓΟΝΟ 02: ≤7 14,53
ΔΕΙΚΤΗΣ ΑΙΘΑΛΗΣ (ΚΑΤΑ BACHARACH (Rz)) : 0-1
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ : 248
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ 14 (οC)

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ :
Nox :≤ 150PPM 79PPM
ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ (%): 27,4
ΔΤ=(Τ2-Τ1) (οC): 234
ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (%): 72,6

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ :
ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΕΛΛΕΤ ΤΗΣ BIOENERGY POINT / DIN 51731 (100% ΟΞΥΑ)

Μοντέλο: Mavil primus 25
αναμονή 50''
τάισμα 2''
αέρας 50%
κυκλοφορητής 40
νερά 60





Με αυτες τις ρυθμισεις ποσα kw σου δινει ο λεβητας ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92141 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45
@ Καλογιαννης

Κωστα σχετικα με τους επιβραδυντες εχω κι εγω το ιδιο ερωτημα...γιατι δεν βαζει στανταρ η Μαβιλ σε καθε λεβητα;;;
Στον λεβητα του γειτονα μου...45αρη του προτεινα να του βαλω με δικη μου ευθυνη και να το δουμε πως θα παει οσον αφορα θερμοκρασιες καυσαεριων-αποδοση κτλ...σιγουρα θα μειωθουν...ποσο ομως;;;

Οσον αφορα την οικονομια του καυστηρα το εχω ξαναπει κι αλλες φορες.
Ενας λεβητας σαν τον Μαβιλ δεν κανει διαμορφωση ισχυος (modulation) και καιει σταθερα απο τη στιγμη που αναβει, μεχρι τη στιγμη που σβηνει τα Χ πελλετ που τον εχουμε ρυθμισει.
Δηλαδη ενας καυστηρας 30kw χωρις διαμορφωση... δουλευοντας 5 ωρες θα καψει 30 κιλα πελλετ για να μας δωσει αυτα τα 30kw.
Αυτη ειναι η λειτουργια των περισσοτερων καυστηρων της αγορας...σε συνδιασμο με τις θερμοκρασιες καυσαεριων και τις θερμαινομενες επιφανειες βγαινει ο βαθμος αποδοσης του λεβητα.
Οι εξελιγμενοι καυστηρες που δουλευουν με διαμορφωση ισχυος υπερτερουν σαφως και καινε λιγοτερο.
Πως;;; επεξεργαζονται δεδομενα (θερμοκρασια καυσαεριων-νερων κτλ) και αυξανουν οταν πρεπει την ισχυ τους, η την μειωνουν με την ελαχιστη δυνατη καταναλωση συντηρωντας την ζητουμενη θερμοκρασια νερων του λεβητα.
Αν δηλαδη ο 30kw καυστηρας δουλευει στο 5% της ισχυς του υπολογιστε ποσο καιει...αντιστοιχα οταν δουλευει στο 50% της ισχυς του η στο 70% κτλ...ετσι βγαινει ενας μεσος ορος καταναλωσης ο οποιος ειναι κυμαινομενος παντα...οχι σταθερος και εδω ειναι η μεγαλη διαφορα... αν δουλεψει 5 ωρες ο καυστηρας δεν θα εχει καταναλωση και 30 κιλα πελλετ για τα 30kw οπως ο Μαβιλ ας πουμε.
Με αυτο τον τροπο ενας τετοιος καυστηρας καιει οσο το δυνατον λιγοτερο...αν δε το λογισμικο του σηκωνει και αντισταθμιση ειναι το ιδανικο...μπαινει και μια τριοδη με μοτερ + εξωτερικο αισθητηριο θερμοκρασιας και μεταφεροντας τα δεδομενα στο λογισμικο του καυστηρα, ρυθμιζει και την θερμοκρασια των νερων ανεξαρτητα απο την διαμορφωση του καυστηρα.
Ενας τετοιος καυστηρας ειναι της opop που καιει ομως τις αντιστασεις :lol:...η ακομη καλυτερα ο Αυστριακος ο Windhager.
Με αναλογο καυστηρα καποιος, μπορει να καψει πελλετ σε αντιστοιχια με το πετρελαιο λιγοτερο απο 1 προς 2 με ανεση.
Εδω βγαινει το 1 προς 2,2 σε μενα με Ferroli ;)

@ giorgos m 35
Χαιρομαι που το ξεκαθαρισες οτι δεν αναφεροσουν σε μενα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92168 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

χρηστος8 έγραψε: @ Καλογιαννης

Κωστα σχετικα με τους επιβραδυντες εχω κι εγω το ιδιο ερωτημα...γιατι δεν βαζει στανταρ η Μαβιλ σε καθε λεβητα;;;
Στον λεβητα του γειτονα μου...45αρη του προτεινα να του βαλω με δικη μου ευθυνη και να το δουμε πως θα παει οσον αφορα θερμοκρασιες καυσαεριων-αποδοση κτλ...σιγουρα θα μειωθουν...ποσο ομως;;;

Οσον αφορα την οικονομια του καυστηρα το εχω ξαναπει κι αλλες φορες.
Ενας λεβητας σαν τον Μαβιλ δεν κανει διαμορφωση ισχυος (modulation) και καιει σταθερα απο τη στιγμη που αναβει, μεχρι τη στιγμη που σβηνει τα Χ πελλετ που τον εχουμε ρυθμισει.
Δηλαδη ενας καυστηρας 30kw χωρις διαμορφωση... δουλευοντας 5 ωρες θα καψει 30 κιλα πελλετ για να μας δωσει αυτα τα 30kw.
Αυτη ειναι η λειτουργια των περισσοτερων καυστηρων της αγορας...σε συνδιασμο με τις θερμοκρασιες καυσαεριων και τις θερμαινομενες επιφανειες βγαινει ο βαθμος αποδοσης του λεβητα.
Οι εξελιγμενοι καυστηρες που δουλευουν με διαμορφωση ισχυος υπερτερουν σαφως και καινε λιγοτερο.
Πως;;; επεξεργαζονται δεδομενα (θερμοκρασια καυσαεριων-νερων κτλ) και αυξανουν οταν πρεπει την ισχυ τους, η την μειωνουν με την ελαχιστη δυνατη καταναλωση συντηρωντας την ζητουμενη θερμοκρασια νερων του λεβητα.
Αν δηλαδη ο 30kw καυστηρας δουλευει στο 5% της ισχυς του υπολογιστε ποσο καιει...αντιστοιχα οταν δουλευει στο 50% της ισχυς του η στο 70% κτλ...ετσι βγαινει ενας μεσος ορος καταναλωσης ο οποιος ειναι κυμαινομενος παντα...οχι σταθερος και εδω ειναι η μεγαλη διαφορα... αν δουλεψει 5 ωρες ο καυστηρας δεν θα εχει καταναλωση και 30 κιλα πελλετ για τα 30kw οπως ο Μαβιλ ας πουμε.
Με αυτο τον τροπο ενας τετοιος καυστηρας καιει οσο το δυνατον λιγοτερο...αν δε το λογισμικο του σηκωνει και αντισταθμιση ειναι το ιδανικο...μπαινει και μια τριοδη με μοτερ + εξωτερικο αισθητηριο θερμοκρασιας και μεταφεροντας τα δεδομενα στο λογισμικο του καυστηρα, ρυθμιζει και την θερμοκρασια των νερων ανεξαρτητα απο την διαμορφωση του καυστηρα.
Ενας τετοιος καυστηρας ειναι της opop που καιει ομως τις αντιστασεις :lol:...η ακομη καλυτερα ο Αυστριακος ο Windhager.
Με αναλογο καυστηρα καποιος, μπορει να καψει πελλετ σε αντιστοιχια με το πετρελαιο λιγοτερο απο 1 προς 2 με ανεση.
Εδω βγαινει το 1 προς 2,2 σε μενα με Ferroli ;)

@ giorgos m 35
Χαιρομαι που το ξεκαθαρισες οτι δεν αναφεροσουν σε μενα.


Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου. Για να συμπληρώσω τα λεγόμενά σου αν μου επιτρέπεις θα αντιστοιχούσα το λέβητα με modulation με το inverter στα κλιματιστικά και τους υπόλοιπους με τα απλά air condition. Εκει ουσιαστικά αυτό που κάνει το inverter είναι όσο πλησιάζει την επιθυμητή θερμοκρασία να ρίχνει τις στροφές του συμπιεστή και να δουλεύει σε ένα ποσοστό της μέγιστης ισχύος του. Τα air condition αντίθετα, δίνουν μέγιστη ισχύ μέχρι να φτάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά κλείνουν. Στην αρχή που ξεκίνησε να πωλείται περισσότερο η τεχνολογία inverter ο κόσμος νόμιζε πως δε δουλεύουν σωστά και διαμαρτυρόταν γιατί τα συγκρίναν με τα παραδοσιακά κλιματιστικά που παγώναν το χώρο άμεσα αλλά συνολικά αναποτελεσματικά. Αυτό όμως ούτε καλό ήταν ούτε οικονομικό. Φυσικά να θυμίσω και τη διαφορά τιμής. Κλείνω την παρένθεση εδώ για να μη πλατιάζω.

Κατά τα άλλα ερώτησή μου προς τους έμπειρους εγκαταστάτες, ακόμη και χειριστές είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε ένα τέτοιο απλό λέβητα. Διαβάζω εδώ για θερμοκρασίες καυσαερίων μέχρι και 300 στη καύση ξύλου. Πριν ο bavel ανέφερε θερμοκρασίες 240+ με πέλλετ. Ειδκός δεν είμαι για αυτό ρωτάω, δεν είναι υψηλές αυτές οι θερμοκρασίες; Μιλάμε πιθανώς για πολύ χαμένη ενέργεια. Θα συμφωνήσω πως ο λέβητας μου φαίνεται κατά βάση λέβητας ξύλου που μετατράπηκε για να καίει πέλλετ καθώς και πολλά άλλα πράματα. Επιβραδυντές στο εμπόριο υπάρχουν που να μπορούμε να τοποθετήσουμε για δοκιμή; Είναι ακριβοί; Μήπως αξίζει το κόπο να ρωτήσουμε τη Μαβίλ αν πρόκειται να κάνει κάτι για αυτό; Εσύ Χρήστο ξέρεις από κόστος αγοράς επιβραδυντών καθώς και αν αξίζει τον κόπο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92172 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας αλλά έχω την εντύπωση ότι αν εγκαταστήσεις τώρα στον primus επιβραδυντές καυσαερίων με Φ150 καμινάδα και ήδη να υπάρχει ένα θεματάκι με την απαγωγή των καυσαερίων ίσως να μην δουλέψει σωστά.. Αλλά καλύτερα να μας πουν κάποιοι πιο καταρτισμένοι με το θέμα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.271 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ