Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110813 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Επίσης Νικο, καλο χειμώνα σε ολους!!

Οι κάτοχοι του primus καλο ειναι να βαλουν κάλου κακού και λίγο "φρέσκια" σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας γύρω απο την σωλήνα του κοχλία (καθως και απο πισω) ειναι λίγο δύσκολο να μπει το χέρι εκεί (απο την θυρίδα καθαρισμού της εστίας πάνω από το σταχτοδοχείο). Εγω αν και δεν ειχε μεγάλες φθορές η παλια σιλικόνη εβαλα λίγο πιο προσεχτικά αυτη την φορα καθώς τον χειμώνα είχα βάλει άρπα κόλα για να προλάβω να μην μου παγώσει το σπίτι



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110865 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Καλο χειμωνα σε ολους!Παντως για μενα δεν ξεκινησε και τοσο καλα η φετινη σεζον.Πηγα να αναψω το λεβητα αλλα με προδωσε ο κοχλιαςΕκανε κανονικα εναυση και μετα ακουσα ενα βομβο την ωρα που ηταν να δωσει ο κοχλιας και μετα τιποτα.Σημερα που καθαρισα το σιλο ειδα πισσα χαμηλα στα πλαινα στη λαμαρινα υπηρχαν και αρκετα πελλετ μαυρισμενα απο την πισσα,αλλα το πελλετ στον κοχλια δεν ηταν κολλημενο δεν υπηρχε κατι που να δειχνει προβλημα.Το προβλημα υπηρχε στην αρχη του κοχλια εκει που βγαινει στην εστια καυσης.Εκει υπηρχε πελλετ καθαρο χωρις πισσα,αλλα με μπολικη σκονη και ειχε γινει σαν τσιμεντο
Αν ειχε πισσα θα το καταλαβαινα,αλλα αυτο σεν μορω να καταλαβω πως εγινε.Υπαρχει περιπτωση να εκαψε απλα την ασφαλεια απο το ζορισμα η θα εχω τρεχαματα?

Νομιζω ο dimosmav ειχε παρομοιο προβλημα δεν θυμαμαι ομως πως αντιμετωπισαν το θεμα απο την MAVIL.Πρεπει να ψαξω να βρω τι ειχε γραψει τοτε.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν υπαρχουν ημερομηνιες στα διαφορα μηνυματα ετσι θα ξεπατωθω στο ψαξομο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110874 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Καλο χειμωνα σε ολους!Παντως για μενα δεν ξεκινησε και τοσο καλα η φετινη σεζον.Πηγα να αναψω το λεβητα αλλα με προδωσε ο κοχλιαςΕκανε κανονικα εναυση και μετα ακουσα ενα βομβο την ωρα που ηταν να δωσει ο κοχλιας και μετα τιποτα.Σημερα που καθαρισα το σιλο ειδα πισσα χαμηλα στα πλαινα στη λαμαρινα υπηρχαν και αρκετα πελλετ μαυρισμενα απο την πισσα,αλλα το πελλετ στον κοχλια δεν ηταν κολλημενο δεν υπηρχε κατι που να δειχνει προβλημα.Το προβλημα υπηρχε στην αρχη του κοχλια εκει που βγαινει στην εστια καυσης.Εκει υπηρχε πελλετ καθαρο χωρις πισσα,αλλα με μπολικη σκονη και ειχε γινει σαν τσιμεντο
Αν ειχε πισσα θα το καταλαβαινα,αλλα αυτο σεν μορω να καταλαβω πως εγινε.Υπαρχει περιπτωση να εκαψε απλα την ασφαλεια απο το ζορισμα η θα εχω τρεχαματα?

Νομιζω ο dimosmav ειχε παρομοιο προβλημα δεν θυμαμαι ομως πως αντιμετωπισαν το θεμα απο την MAVIL.Πρεπει να ψαξω να βρω τι ειχε γραψει τοτε.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν υπαρχουν ημερομηνιες στα διαφορα μηνυματα ετσι θα ξεπατωθω στο ψαξομο.

Καλησπέρα ΠΑΠΑΣ
Την ασφάλεια σου την έκαψε γιατί κάπου ζορίστηκε ο κοχλίας,
καλό θα είναι να τον βγάλεις τώρα προτού πιάσουν τα κρύα
και να καθαρίσεις ότι υπάρχει μέσα στην διαδρομή του κοχλία
Ο κοχλίας δεν δουλεύει έβγαλε μυρωδιά - καπνό ????????


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110875 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Οπως εγραψα στην αρχη εκει που βγαινει ο κοχλιας στην εστια υπηρχε πελλετ καυ κυριως πολυ σκονη που ειχαν γινει σαν τσιμεντο τα εξυσα με το κατσαβιδι και εφυγαν.Τα υπολοιποα τα τραβηξε η σκουπα αρα δεν ηταν κολλημενα.Μυρωδια δεν καταλαβα.Απλα απορω πως εγινε το πελλετ ετσι σαν τσιμεντο.
Ηταν καθαρο πελλετ στο σημειο εκεινο.Δεν κολλησε απο την πισσα οπως του φιλου dinosmav.
Ευχαριστω για την απαντηση μακαρι να ειναι η ασφαλεια.Μιλαμε για μεγαλη απογοητευση.Εχω τον πετρελαιου τον ιταλικο της πλακας και σε 17 χρονια δεν μου παρουσιασε τιποτα.Ολοι αυτοι μετα πελλετ δεν βλεπω να βγαζουν 5ετια

Καλο χειμωνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110876 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Αν και δεν έχω τον primus, θα πρέπει κάθε έτος όπωσδήποτε να βγαίνει και να καθαρίζετε ο κοχλίας και ο πυρηνοκαυστήρας εντός από τυχόν υαλοποιήσεις σε όλους τους λέβητες που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο ανεξαρτήτου κατασκευαστή (ειδικά αν έχετε κάψει έστω και ένα μήνα πυρηνόξυλο). Προσωπικά προχθές τον δικό μου τον έκανα βίδες και καθάρισα και κοχλία και πυρηνοκαυστήρα απο υαλοποιήσεις καθώς και τις τρύπες του αέρα. Για τον κοχλία εννοείται ότι πρόβλημα θα βρείτε στις 2-3 πρώτες σπείρες από την μεριά του πυρηνοκαυστήρα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110877 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Οπως εγραψα στην αρχη εκει που βγαινει ο κοχλιας στην εστια υπηρχε πελλετ καυ κυριως πολυ σκονη που ειχαν γινει σαν τσιμεντο τα εξυσα με το κατσαβιδι και εφυγαν.Τα υπολοιποα τα τραβηξε η σκουπα αρα δεν ηταν κολλημενα.Μυρωδια δεν καταλαβα.Απλα απορω πως εγινε το πελλετ ετσι σαν τσιμεντο.
Ηταν καθαρο πελλετ στο σημειο εκεινο.Δεν κολλησε απο την πισσα οπως του φιλου dinosmav.
Ευχαριστω για την απαντηση μακαρι να ειναι η ασφαλεια.Μιλαμε για μεγαλη απογοητευση.Εχω τον πετρελαιου τον ιταλικο της πλακας και σε 17 χρονια δεν μου παρουσιασε τιποτα.Ολοι αυτοι μετα πελλετ δεν βλεπω να βγαζουν 5ετια

Καλο χειμωνα!


Θελουν περισσότερο συντήρηση κάθε έτος:
- Καθαρισμός εσωτερικών επιφανειών
- Καθαρισμός πυρηνοκαυστήρα (κάθε έτος)
- Καθαρισμός κοχλία (κάθε έτος)
- Καθαρισμός εξόδου καυσαερίων (καπνοσυλλέκτης ο οποίος πρέπει να αφαιρείται για καθαρισμό κάθε έτος)
- Καμινάδα (κανονικά θέλει 2 φορές/έτος)

Στους πετρελαίου είναι πιο εύκολη η συντήρηση...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.243 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ