Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112066 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Μόνο στους καινούριους πίνακες ανεβοκατεβάζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια ή και στους παλιούς;

και στους παλαιούς.. Να ρωτησω κάτι?, όταν ανοίγεις την πανω πορτα για να βάλεις ξυλα δεν ντουμανιαζεις?,Επισης αν εχεις κλειστό τον λεβητα πως θα δώσει εντολή να ξεκινήσει ο κυκλοφορητής? (εφόσον ελέγχετε απο τον λεβητα?) Αν δοκιμάσεις επίσης να κρατήσεις το πορτάκι του μοτέρ αέρα με κάτι ανοιχτό ίσως να μην πρέπει να εχεις την κάτω πόρτα ανοιχτή.. Αν μάλλον δεν θα παίξει γιατί θα κλείσουν οι τρύπες από την στάχτη και θα σβήσουν τα ξυλα, τελος παντων δες και πες μας!

παντως λεω να το δοκιμάσω και εγω φετος με ξυλο μιας και εχω την σχαρα απο περισυ και δεν το εχω δοκιμασει ακομα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112073 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: και στους παλαιούς.. Να ρωτήσω κάτι?, όταν ανοίγεις την πάνω πόρτα για να βάλεις ξύλα δεν ντουμανιαζεις?
Επίσης αν έχεις κλειστό τον λέβητα πως θα δώσει εντολή να ξεκινήσει ο κυκλοφορητής? (εφόσον ελέγχετε από τον λέβητα?) Αν δοκιμάσεις επίσης να κρατήσεις το πορτάκι του μοτέρ αέρα με κάτι ανοιχτό ίσως να μην πρέπει να έχεις την κάτω πόρτα ανοιχτή.. Αν μάλλον δεν θα παίξει γιατί θα κλείσουν οι τρύπες από την στάχτη και θα σβήσουν τα ξύλα, τέλος πάντων δες και πες μας!
πάντως λέω να το δοκιμάσω και εγώ φέτος με ξύλο μιας και έχω την σχάρα από πέρυσι και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

Ανοίγεις την πόρτα όταν έχουν μείνει πλέον κάρβουνα, στην δικιά μου περίπτωση που έχει και τέλειο ελκυσμό δεν μου καπνίζει καθόλου, ρίχνω γρήγορα τα ξύλα απο πάνω και κλείνω.
Ξυλόλέβητας χωρίς καθόλου καπνό δεν υπάρχει πάντως.
Το πορτάκι που λές ισχύει και όντως κλείνει από τις στάχτες και τα κάρβουνα, αλλά γενικά δεν δίνει πολύ αέρα απο το πορτάκι, δεν του φτάνει.
Ο κυκλοφορητής ξεκινάει όταν πιάσει θερμοκρασία το νερό, όταν πιάσει κυκλοφορεί ή στα ανοιχτά διαμερίσματα ή στο bypass που το στέλνει στους ηλιακούς μου.
Δοκίμασε το μόνο εάν έχει καλό ελκυσμό, εγώ π.χ. όταν καθαρίζω με το βουρτσάκι τα τουμπό τις καρβούνες που αιωρούνται τις τραβάει η καμινάδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112078 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Αλλα και πάλι εάν βάλεις τον πίνακα σε καύση ξύλου και τον αέρα στο 40 η
στο 30 στους καινούργιους πίνακες ξεκινάει από το 30,αυτό ανεβοκατεβαζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια!!!!

Καλημέρα Αδερφέ, έχω την εντύπωση πως με φυσική ανέλκυση τραβάει πολύ λιγότερο από 30%, σκέφτομαι να βάλω συρταρωτό πορτάκι στην κάτω πόρτα(μόλις τελειώσει η εγγύηση).
Τελικά επιβραδυντές και τους στροβιλιστές καυσαερίων, αξίζει ή τσάμπα κόπος και λεφτά;
Μόνο στους καινούριους πίνακες ανεβοκατεβάζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια ή και στους παλιούς;

Και στους παλιούς πίνακες το κάνει αυτο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112081 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

celestial_penso έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Αλλα και πάλι εάν βάλεις τον πίνακα σε καύση ξύλου και τον αέρα στο 40 η
στο 30 στους καινούργιους πίνακες ξεκινάει από το 30,αυτό ανεβοκατεβαζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια!!!!

Καλημέρα Αδερφέ, έχω την εντύπωση πως με φυσική ανέλκυση τραβάει πολύ λιγότερο από 30%, σκέφτομαι να βάλω συρταρωτό πορτάκι στην κάτω πόρτα(μόλις τελειώσει η εγγύηση).
Τελικά επιβραδυντές και τους στροβιλιστές καυσαερίων, αξίζει ή τσάμπα κόπος και λεφτά;
Μόνο στους καινούριους πίνακες ανεβοκατεβάζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια ή και στους παλιούς;

Και στους παλιούς πίνακες το κάνει αυτο

Και πού δίνεις στην πόση θερμοκρασία καυσαερίων να χαμηλώνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112190 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Ανοίγεις την πόρτα όταν έχουν μείνει πλέον κάρβουνα, στην δικιά μου περίπτωση που έχει και τέλειο ελκυσμό δεν μου καπνίζει καθόλου, ρίχνω γρήγορα τα ξύλα απο πάνω και κλείνω.
Ξυλόλέβητας χωρίς καθόλου καπνό δεν υπάρχει πάντως.
Το πορτάκι που λές ισχύει και όντως κλείνει από τις στάχτες και τα κάρβουνα, αλλά γενικά δεν δίνει πολύ αέρα απο το πορτάκι, δεν του φτάνει.
Ο κυκλοφορητής ξεκινάει όταν πιάσει θερμοκρασία το νερό, όταν πιάσει κυκλοφορεί ή στα ανοιχτά διαμερίσματα ή στο bypass που το στέλνει στους ηλιακούς μου.
Δοκίμασε το μόνο εάν έχει καλό ελκυσμό, εγώ π.χ. όταν καθαρίζω με το βουρτσάκι τα τουμπό τις καρβούνες που αιωρούνται τις τραβάει η καμινάδα!


Ενδιαφέρον αν και ίσως έχεις άλλη συνδεσμολογία στον κυκλοφορητή σου. Σε off δεν νομίζω πως θα ξεκινήσει ο δικός μου, αλλά θα το δώ. Φαντάζομαι αυτό που κερδίζεις πάντως με φυσική ροή είναι πως τα ξύλα καίγονται πιο αργά, τα καυσαέρια έχουν μικρότερη ταχύτητα άρα αυξημένο χρόνο παραμονής στα τούμπα και επομένως αποδίδουν μεγαλύτερο μέρος της θερμότητάς τους που είναι και το ζητούμενο. Αυτό που έκανα εγώ κατά αντοιστιχία ήταν να στραγγαλίσω εν μέρει το πορτάκι της εισαγωγής του αέρα με πχ κάποιο αυτοκόλλητο χαρτί. Έτσι το 40% που είναι το ελάχιστο όριο αντστοιχούσε στην πραγματικότητα σε μικρότερη ροή αέρα, κάτι που ίσως είναι χρήσιμο και όταν καις πέλλετ. Εγώ φέτος θα τον κάψω ουσιαστικά πρώτη φορά και σκέφτομαι να βελτιώσω λίγο τη μόνωσή του. Συγκεκριμένα λέω να βάλω στο εσωτερικό μέρος της πόρτας πετροβάμβακα μιας και αυτή είναι συνεχώς ζεστή όταν καιεί που συνεπάγεται απώλειες. Τα άλλα μέρη, κυρίως το πίσω μέρος και την κατάληξη προς την καμινάδα λέω να τα μονώσω εξωτερικά. Έτσι και θα μειώσω απώλειες και θα βελτιώσω ελκυσμό που βέβαια έχω ήδη καλό. Ιδέες/σκέψεις για καλύτερη μόνωση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112192 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

celestial_penso έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Αλλα και πάλι εάν βάλεις τον πίνακα σε καύση ξύλου και τον αέρα στο 40 η
στο 30 στους καινούργιους πίνακες ξεκινάει από το 30,αυτό ανεβοκατεβαζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια!!!!

Καλημέρα Αδερφέ, έχω την εντύπωση πως με φυσική ανέλκυση τραβάει πολύ λιγότερο από 30%, σκέφτομαι να βάλω συρταρωτό πορτάκι στην κάτω πόρτα(μόλις τελειώσει η εγγύηση).
Τελικά επιβραδυντές και τους στροβιλιστές καυσαερίων, αξίζει ή τσάμπα κόπος και λεφτά;
Μόνο στους καινούριους πίνακες ανεβοκατεβάζει τον αέρα ανάλογα τα καυσαέρια ή και στους παλιούς;

Και στους παλιούς πίνακες το κάνει αυτο

Και πού δίνεις στην πόση θερμοκρασία καυσαερίων να χαμηλώνει;

Καλημέρα celestial_penso
Πρώτον μέσα στο κρυφό μενού έχει οριστεί διαχειριστεί καυσαερίων 220 βαθμούς
KAI ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ 20 C
Δεύτερον όταν γυρνάς τον πίνακα σε ξύλο έχει μέσα στο πρόγραμμα προεγκατεστημενο
το πόσο θα είναι τα καυσαέρια το ανώτερο και πόσο το κατώτερο
Σε εμένα είναι 150 το κατώτερο και 280 το ανώτερο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.288 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ