Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112217 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Καλημέρα celestial_penso
Πρώτον μέσα στο κρυφό μενού έχει οριστεί διαχειριστεί καυσαερίων 220 βαθμούς
KAI ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ 20 C
Δεύτερον όταν γυρνάς τον πίνακα σε ξύλο έχει μέσα στο πρόγραμμα προεγκατεστημενο
το πόσο θα είναι τα καυσαέρια το ανώτερο και πόσο το κατώτερο
Σε εμένα είναι 150 το κατώτερο και 280 το ανώτερο

Δεν μπορώ να μπω στο κρυφό μενού όμως, έχεις τα κουμπιά;
280 πολύ δεν είναι ρε σύ;
Και εάν φτάσει 280 φαντάζομαι ορίζει και το ποσοστό το αέρα έτσι;

Τελικά επιβραδυντές και τους στροβιλιστές καυσαερίων, αξίζει ή τσάμπα κόπος και λεφτά;
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112260 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Ενδιαφέρον αν και ίσως έχεις άλλη συνδεσμολογία στον κυκλοφορητή σου. Σε off δεν νομίζω πως θα ξεκινήσει ο δικός μου, αλλά θα το δώ.

Νομίζω ότι για λογούς ασφάλειας ναι πρεπει να ξεκινάει ο κυκλοφορητής και σε OFF κατάσταση.. Μονο αν τον κλείσεις τελείως απο το ρευμα δεν θα παίξει για αυτό παλιά λεγαμε και κατι περι UPS για λογούς ασφάλειας απο την υπερθέρμανση!, Και αυτο ειναι βασικό γιατι πχ το βράδυ αν καις ξύλα και γινει διακοπή ρεύματος και εχεις και ανοιχτή την κατω πόρτα τοτε σίγουρα θα εχεις υπερθέρμανση!!! Και αν δεν εχεις βάλει τα 2 ασφαλιστικά καλομελετά και έρχεται το... ΜΠΑΜ! Ισως τελικά αυτό το κόλπο με την ανοιχτή πόρτα να ειναι και δίκοπο μαχαίρι γιατι δεν εχεις έλεγχο της καύσης σε περίπτωση διακοπής ρεύματος!! ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ τι κάνετε για να μην τρέχετε και δεν ΦΤΑΝΕΤΕ!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112268 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

Καλογιάννης έγραψε: Ενδιαφέρον αν και ίσως έχεις άλλη συνδεσμολογία στον κυκλοφορητή σου. Σε off δεν νομίζω πως θα ξεκινήσει ο δικός μου, αλλά θα το δώ.

Νομίζω ότι για λογούς ασφάλειας ναι πρεπει να ξεκινάει ο κυκλοφορητής και σε OFF κατάσταση.. Μονο αν τον κλείσεις τελείως απο το ρευμα δεν θα παίξει για αυτό παλιά λεγαμε και κατι περι UPS για λογούς ασφάλειας απο την υπερθέρμανση!, Και αυτο ειναι βασικό γιατι πχ το βράδυ αν καις ξύλα και γινει διακοπή ρεύματος και εχεις και ανοιχτή την κατω πόρτα τοτε σίγουρα θα εχεις υπερθέρμανση!!! Και αν δεν εχεις βάλει τα 2 ασφαλιστικά καλομελετά και έρχεται το... ΜΠΑΜ! Ισως τελικά αυτό το κόλπο με την ανοιχτή πόρτα να ειναι και δίκοπο μαχαίρι γιατι δεν εχεις έλεγχο της καύσης σε περίπτωση διακοπής ρεύματος!! ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ τι κάνετε για να μην τρέχετε και δεν ΦΤΑΝΕΤΕ!

Έχεις δίκιο για την διακοπή, για μπαμ δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος να έχει βάλει ακόμη και καλοριφέρ πετρελαίου δίχως ασφάλεια.
Εμένα πάντως μία φορά που ένας παπάρας ηλεκτρολόγος που ήρθε έκλεισε την βάνα του κυκλώματος για να ανεβάσουν γρήγορα τα νερά θερμοκρασία και ξέχασε να την ανοίξει, με ξύπνησε το ασφαλιστικό που βαραγε σε όλα τα καλοριφέρ...απλά έχασα καμία 10αριά λίτρα νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112411 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Τα off topic μυνήματα περί ετήσιου ελέγχου δοχείου διαστολής μεταφέρθηκαν εδώ:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57995&Itemid=384

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112421 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Παιδια στο ετησιο σερβις απο τον εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο τι πρεπει να περιλαμβανεται? εμενα μου ειπαν τιμη 50 ευρω ,εσεις τι εμπειρια εχετε πανω στο θεμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112570 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Αν πιανουν τα χερια σου και δεν φοβασαι να λερωθείς μπορεις να το κανεις μονος σου το σερβισε καθως ειναι μονο καθαρισμος, μην ξεχασεις την σιλικόνη υψηλής θερμοκρασιας (εστω να ελενξεις) γυρω και πισω απο τον σωληνα του κοχλια προς την εστια..

Έχουμε γράψει παρα-πολλά στις προηγούμενες σελίδες ειδικά για αυτον τον λέβητα.. Εγω προσωπικά μονος μου εκανα τον καθαρισμό και απλα θα πληρωσω μια επισκεψη στον καυστηρατζη μου για να μου μετρήσει τα καυσαέρια (οταν θα κανω εναυση) και να μου δωσει και το φυλό ελεγχου οπως ορίζει ο νόμος, πρέπει να εχεις καθε χρονο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ