Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112572 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

electron έγραψε: Έβαλα και εγώ σιλικόνη χτες στην εβδομαδιαία συντήρηση που κάνω,
και την άφησα περίπου 8 ώρες. Επίσης έβαλα και από το πίσω μέρος, μέσω της θυρίδας της αντίστασης. Με ανοιχτό καπάκι και στάθμη κάτω από το τζαμακι του σιλό δεν έχω καθόλου καπνό/σκόνη



Uploaded with iPhone 4

demis78 έγραψε: Καλησπερα παιδια.Με πηραν απο τον Μαιο για συντηρηση καυστηρα στα 50 ευρω.Αξίζει η απλα θα καθαρισει λιγο και αντε γεια.Α! και για να επανελθω στο προβλημα με τον καπνό.Πριν απο καποιους μηνες ενας χρηστης ειχε δημοσιευσει φωτο απο το σημειο που εβαλε θερμοανθεκτικη κολλα.Ηταν εκει που ο σωληνας παροχης εφτανε στην εστια και φαινονταν 2 σωληνες ο ενας μεσα στον αλλο.Λογικα εβγαλε την εστια.Εγω δε μπορω να ξεσφιξω ενα παξιμαδι απο αυτα που εχει.Κανω κατι λαθος ή εστια δε μπορει να βγει;


@ Demis78 Αν εννοείς στον primus δεν χρειάζεται να βγαλεις την εστία απλα βάλε σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας και ανοιξε και το καπάκι απο κατω και βαλε και απο πισω. Δεν θα εχεις ξανά πρόβλημα με καπνο στο σιλο (εγω το αφηνα και ανοιχτο). Επισης συντηρηση κανεις και μονος σου δεν χρειαζετε να δωσεις τα 50 αν και καλο θα ηταν να σου δώσουν ένα φύλλο συντήρησης που να εχει και μετρήσεις. Εγω πχ λιγο πριν τον ξεκινησω για χειμωνα θα φερω τον καυστηρατζη να μου κανει μια μετρηση.



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112856 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Καλο χειμωνα σε ολους!Παντως για μενα δεν ξεκινησε και τοσο καλα η φετινη σεζον.Πηγα να αναψω το λεβητα αλλα με προδωσε ο κοχλιαςΕκανε κανονικα εναυση και μετα ακουσα ενα βομβο την ωρα που ηταν να δωσει ο κοχλιας και μετα τιποτα.Σημερα που καθαρισα το σιλο ειδα πισσα χαμηλα στα πλαινα στη λαμαρινα υπηρχαν και αρκετα πελλετ μαυρισμενα απο την πισσα,αλλα το πελλετ στον κοχλια δεν ηταν κολλημενο δεν υπηρχε κατι που να δειχνει προβλημα.Το προβλημα υπηρχε στην αρχη του κοχλια εκει που βγαινει στην εστια καυσης.Εκει υπηρχε πελλετ καθαρο χωρις πισσα,αλλα με μπολικη σκονη και ειχε γινει σαν τσιμεντο
Αν ειχε πισσα θα το καταλαβαινα,αλλα αυτο σεν μορω να καταλαβω πως εγινε.Υπαρχει περιπτωση να εκαψε απλα την ασφαλεια απο το ζορισμα η θα εχω τρεχαματα?

Νομιζω ο dimosmav ειχε παρομοιο προβλημα δεν θυμαμαι ομως πως αντιμετωπισαν το θεμα απο την MAVIL.Πρεπει να ψαξω να βρω τι ειχε γραψει τοτε.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν υπαρχουν ημερομηνιες στα διαφορα μηνυματα ετσι θα ξεπατωθω στο ψαξομο.



Τελικα τι εγινε???????????? την εφτιαξες την βλαβη με τον κοχλια ????


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113534 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
:( Παιδιά εχω τον primus 45, από περισυ. Χαζεύω το forum και τωρα κατάφερα να συνδεθω. Μου έχει κάψει πλακέτα και σκέφτομαι αυριο να επικοινωνήσω με την εταιρεία και να τη στείλω. Μου την έκαψε λόγω υπερθέρμανσης κι οχι λόγω ζορίσματος από τον κοχλία. Έκαιγα ξύλα, χωρίς να έχω δοχείο αδράνειας ή κάτι άλλο σοβαρό για ασφάλεια. Επειδή όμως πέρισυ δεν είχα προβλήματα, φοβάμαι ότι κάποιο θερμοσοιχείο (μ'αλλον των νερών του λέβητα) δε δουλεύει σωστά. Μου βγάζει σφάλμα 502 χωρίς να επανέρχεται ο λέβητας. Έχει κανείς σχεδιο της πλακέτας ώστε να μην αναγκαστώ να τη στειλω στην εταιρεία και την πληρώσω για καινούρια, αλλά να προσπαθήσω να τη διορθώσω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113551 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα koskoz
Κανε μια επικοινωνία με την εταιρία και μετά θα δεις τι θα κάνεις!!!
Μου την έκαψε λόγω υπερθέρμανσης κι όχι λόγω ζορίσματος από τον κοχλία. Έκαιγα ξύλα,
χωρίς να έχω δοχείο αδράνειας ή κάτι άλλο σοβαρό για ασφάλεια.

Και???????????????????
Ούτε εγώ έχω δοχείο αδράνειας άλλα καίω και ξύλα!!!!!!!
Μου βγάζει σφάλμα 502 χωρίς να επανέρχεται ο λέβητας.
Εαν δεις το manual το 502 λέει:
1. Υψηλή θερμοκρασία νερού του λέβητα >90c
2. Χαλασμένο αισθητήριο θερμοκρασίας
Άρα το αισθητήριο θερμοκρασίας νερού είναι χαλασμένο
ένα αισθητήριο θερμοκρασίας νερού και είσαι έτοιμος!!!!!! :whistle:
ΤΙ σχέδια για πίνακες και.......... :kiss:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113597 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Primus 45
Τσεκαρε για αρχη αν το αισθητηριο ειναι στην θεση του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113650 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: ΤΙ σχέδια για πίνακες και.......... :kiss:


+1 και το σχέδιο να είχε, πρέπει να εχει γνώσεις ηλεκτρονικών για να προέβη στην οποιαδήποτε επισκευή.. Πάντως αυτό που κρατάω απο τα γραφόμενα του ειναι οτι ειπε οτι δεν εχει ασφαλιστικά! Για έμενα αυτο ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!. Καλα ο υδραυλικός του δεν του είπε τιποτα? Μια βαλβίδα ασφαλειας εχει 120,00€ αχρείαστη μεν αλλά μια φορα θα σε σωσει!. Αφου δεν έπαθε τιποτα χειρότερο παλι καλα να λεει.. μαζι με την πλακέτα ας βάλει και κανένα ασφαλιστικό!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ