Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113735 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Ηρεμείστε ρε παιδια! Έχω ασφαλιστικά (βαλβιδα ασφαλειας, αυτόματο εξαεριστικό, Θερμοβαλβίδα ασφαλείας). Μόνο θερμοβαλβίδα προστασίας από υπερθέρμανση δεν έχω, από αυτά που δείχνει το manual της mavil για τον primus. Αυτό που είπα χθες ειναι ότι δεν εχω κάτι σοβαρό, όπως πχ δοχείο αδράνειας, ή boiler αποθερμανσης ή βαλβιδα διαφορικής πίεσης κλπ. Όσο για το γεγονός ότι δεν είναι απαραίτητα αυτά, κι εγώ το ίδιο νόμιζα πέρισυ - δυο μήνες με ξύλα, φέτος όμως έπαθα υπερθέρμανση κι αν τελικά ξαναδουλέψει ο λέβητας (όταν αποκαταστασθεί από πλακετα ή θερμοστοιχείο, ότι χρειάζεται τελοσπάντων)δε ξέρω αν θα ξανατολμήσω να βάλω ξύλα, στην αρχή τουλάχιστον. Όταν πιανει τη θερμοκρασια ο θερμοστάτης χώρου σβήνει τελείως ο λέβητας με αποτέλεσμα να κλείνουν αμέσως οι ηλεκτροβάνες και ο κυκλοφορητής, συνεπώς, αν υπάρχει πολύ ζεστό νερό να μην μπορεί να κυκλοφορήσει, ούτε καν τη θερμότητα να μπορεί να μεταδώσει αφού κλείνουν οι ηλεκτροβάνες αυτονομίας. Τώρα, αν έχω κάποιο επιπλεον προβλημα, πχ αν χανει στροφες ο κυκλοφορητης ή αν το θερμοστοιχείο του λέβητα δείχνει λάθος θ αυτά θα τα ψάξω όταν ξαναδουλέψει. Όσο για την πλακέτα, επικοινώνησα σήμερα με την εταιρεία, τα ιδια μου λένε κι αυτοί, ότι πρεπει να αλλάξω θερμοστοιχεία, αυτο θα κάνω, αλλά έχω επιφυλάξεις. Τα θερμοστοιχεία βγάζουν τάση όταν τα θερμάνεις, πχ με έναν αναπτηρα, και μετά επανέρχονται, μειώνεται δηλαδη η τάση (στο πολύμετρο) όταν κρυώνουν. Αυτό σημαίνει κατά τη γνωμη μου ότι δουλεύουν καλά, δεν είναι κατεστραμένα και ότι ενδεχομένως, λόγω υγρασίας πχ ότι δεν τα διαβάζει η πλακέτα. Εν πάσει περιπτώσει θα το μάθω σε καναδυο μέρες, όταν μου στείλουν τα καινουρια θερμοστοιχεία (αισθητήρια θ αυσαεριων και λέβητα). Τα ξαναλέμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113851 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Κράτα μας ενήμερους για το θέμα σου καθώς και για πως το χειρίστηκε η εταιρεία σε επίπεδο εξυπηρέτησης. Κι εγώ σκοπεύω να κάψω φέτος και ξύλα στον Μαβίλ. Πάντως όπως το περιγράφεις είναι και θέμα συνδεσμολογίας στον πίνακα σου. Δηλαδή πότε κλείνει τι αναλόγως με το αν φτάσεουν θερμοκρασία οι θερμοστάτες του χώρου. Προσπαθώ να θυμηθώ πως δουλεύει ο δικός μου αλλά δε μπορώ. Πάντως πιθανώς ο κυκλοφορητής να μη πρέπει να σταματήσει μέχρι η θερμοκρασία των ζεστών νερών να πέσει κάτω από το όριο που έχεις θέσει, πχ 50 βαθμοί. Αν έχεις συνδεδεμένο και ένα μπόιλερ μπορεί αυτό να λειτουργεί για εκτόνωση και σα μίνι δοχείο αδράνειας. Ας περιγράψουν εδώ οι άλλοι χρήστες πως λειτουργεί η δική τους συνδεσμολογία γιατί νομίζω πως η δική σου είναι λάθος από πλευράς ασφάλειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #115418 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Γεια σας και πάλι από Κώστα Koskoz. Μετά από σχετική ταλαιπωρία δύο εβδομάδων δουλεύει πάλι ο primus 45 μου, αυτή τη φορά με pellet. Στην αρχή από τη Mavil μου στείλανε καινούρια αισθητήρια καυσαερίων και νερού λέβητα. Τα έβαλα, αλλά η πλακέτα μου έβγαζε πάλι σφάλμα 503, όπως και πριν (Αμέσως μετά από την τελευταία υπερθέρμανση που είχα, μετά από τρεις απανωτές υπερθερμάνσεις δουλεύοντας με ξύλα, μου είχε βγάλει σφάλμα 502, ενώ όταν κρύωσε, το άλλαξε σε 503, όπου και έμεινε). Έβαλα πρώτα το αισθητήριο καυσαερίων το καινούριο, δοκίμασα την πλακέτα μπας και μου βγάλει σφάλμα 502, εφόσον έβαλα το καυσαερίων, τίποτα όμως. Το 503 επέμενε. Έβαλα και το αισθητήριο των νερών του λέβητα, πάλι τίποτε η πλακέτα, ίδιο σφάλμα. Τελικά την έβγαλα, την έστειλα στις Σέρρες και αφού την είδαν στο διαγνωστικό, μου είπαν ότι έφταιγε μια ψυχρή κόλληση. Μου στείλαν άλλη πλακέτα, την έβαλα με τα καινούρια αισθητήρια, οκ! Δουλεύει! Από ψες το βράδυ που την έβαλα, έκανα και το σταυρό μου μήπως πάθω υπερθέρμανση, αλλά δουλεύει μια χαρά. Τώρα μένει να κάτσω και να βρω τι έφταιξε για τις υπερθερμάνσεις και τι βελτιώσεις ή αλλαγές να κάνω πριν να το ξαναγυρίσω στα ξύλα, για μεγαλύτερη οικονομία. Την πλακέτα μου τη έστειλαν δωρεάν λόγω εγγύησης (τα αισθητήρια τα πλήρωσα), δεν έχω παράπονο από τη Mavil, απλά δε με ακούγανε όταν τους έλεγα ότι νομίζω πως δε φταίνε τα αισθητήρια και δε μ΄αφήσανε να τους στείλω από την αρχή την πλακέτα για εξέταση. Τέλος πάντων ευτυχώς ο καιρός ήταν καλός και δεν κρύωσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #115491 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #115511 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Δες πόσους τουμποσωληνες εχει, και αν εχει κενο απο πισω τους ή αν ο πατος τους ειναι απο μπροστά μεχρι πισω.. Δεν ξερω αν με κατάλαβες απλα στα παλαιά μοντέλα ο πάτος (το σημειο που γλύφει η φλογα) είναι ανοιχτός απο την πίσω (πισω μερια των τουμποσωληνων)ενω στα νεα οχι. Επίσης δες αν εχει στάθμη καύσιμου στο σιλο και διακόπτη ασφάλειας στο σιλο.. Παντως περα απο αυτες τις διαφορες σαν πλακέτα και λειτουργία ειναι τα ίδια. Στα 2400 είναι καλη τιμή εγω τον πήρα πέρυσι τον 25αρη στα 2450


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #115538 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Σαν απόδοση όμως?Απο προβλήματα?Γιάτι όπως διάβασα παραπάνω οι παλιοί είχαν κάποια ζητήματα.Θα τον χρισιμοποιώ με πελλετ και ξυλοκάρβουνο κυρίως στην περιοχή της Κοζάνης σε 100m2 οικία με καλή μόνωση και σε συνεργασία με τζάκι ενεργειακό καλοριφέρ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ