Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116062 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε: Δεν εχει το τζαμακι στο σιλο και το διακοπτακι ασφαλειας

Καλημέρα,
Πριν ενα χρονο πηρα εγω τον 25αρη και ενας φιλος μου τον 34αρη. Στου φιλου μου αν και νεο μοντελο δεν ειχε τζαμακι και διακοπτακι το σιλο του..
Αν διαβάσεις τις 108 προηγουμενες σελιδες θα δεις ότι γεννικα καποια μικροπροβληματα που εχει ο λεβητας(και φυσικα όχι σε ολους) μπορούν να ξεπεραστούν εύκολα αρκεί να “πιάνει” και λίγο το χέρι σου. Αν εισαι τύπος που δεν θέλει να λερώνεται θα σου έλεγα να το αφήσεις το θέμα (και εννοώ γενικά για τους λέβητες πελλετ-βιομάζας). Εγω σαν και εσένα πέρσι τετοια εποχη ειχα μεγαλους ενδυασμους για το αν πηρα τελικα καλο μηχανημα η όχι. Σημερα και έναν χρονο μετα μετα προς το παρον ειμαι ευχαρηστημενος με το μηχανημα και σαφως με την επιλογη μου. Για εμενα παιζει και μεγαλο ρολο το ότι είναι από Ελληνική εταιρία και επίσης οσες φορες τους χρειάστηκα εκείνοι ήταν διπλά μου.

Δεν θελω όμως να σε επηρεασω, οσο για το θεμα του λεβητα που εχεις δει, βγαλτον μερικες φωτογραφίες και ανεβασε τες εδώ να τον δουμε. Η επιλογη δίκια σου.
Επίσης αν είσαι Αθήνα έλα να δεις από κοντά τον δικό μου. Λόγο καιρού δεν τον εχω ξεκινήσει ακόμα, αλλα μεχρι το τελος του μηνα πιστευω ότι θα τον εχω αναψει.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116085 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Αν τον πάρεις φρόντισε στην τιμή των 2400 που λες να περιλαμβάνεται και η σχάρα για καύση ξύλων που χρεώνεται 100 ευρώ καθώς και βούρτσα για καθάρισμα των τουμποσωλήνων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116088 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Και κάτι ακόμη όσον αφορά στις υπερθερμάνσεις που ανέφερε ένας φίλος. Ειδικά με ξύλα επειδή θέλει προσοχή πιθανώς να είνια καλύτερα να θέτουμε το νερό χαμηλότερα πχ στους 60 αντί για 65-70. Επίσης στραγγαλίζοντας την είσοδο αέρα μπορούμε να δίνουμε ακόμη λιγότερο αέρα. Τέλος, τόσο για καυστήρες ξύλου όσο και για ενεργειακά τζάκια, προτιμότερα είναι τα βραδύκαυστα ξύλα όπως ελιά σε σχέση με αυτά που καίγονται γρήγορα και αποδίδουν απότομα και ανεξέλεγκτα τη θερμότητά τους, όπως είναι το πεύκο. Ειδικά επειδήεχω ελιά και καίω, μπορώ να σας πω πως το ξύλο αυτό καίγεται πάρα πολύ αργά, μερικές φορές σου δίνει την εντύπωση πως θα σβήσει. Αλλά αυτό θέλουμε, αργή, ελεγχόμενη καύση. Και καλύτερη απόδοση και λιγότερα γεμίσματα. Άντε και καλό μας χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116096 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Πολυ σωστα και απλα συμπληρώνω οτι εχουμε υπ'οψη μας να έχουμε και ασφαλιστικά (και τα 2 που λέει στο manual) γιατί ειδικά κατα την καύση ξύλου μπορει να εχουμε υπερθέρμανση ειδικά αν έχουμε διακοπή ρεύματος και σταματήσει ο κυκλοφορητής..
Φέτος λέω και εγω να το δοκιμάσω με ξύλο μιας και εχω την σχάρα, σκέπτομαι να παω να κόψω μια στρογγυλή 3mm ή 5mm λαμαρίνα Φ145 περίπου για να την βάλω πάνω στην τρυπά της εστίας καύσης (εκει που βγαίνει το καύσιμο απο τον κοχλία) ωστε να μην πέφτουν μεσα στάχτες και κάρβουνα.

Καλο χειμώνα και καλες καύσεις! ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116149 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Γεια σας, μετα απο αρκετες εβδομαδες.
Ολα καλα με το λεβητα.Ηταν το θερμικο τελικα.Σχετικα με τους κυκλοφορητες που εγραψε καποιος φιλος, εμενα κα κλειστος (off) να ειναι ο λεβητας οι κυκλοφορητες δουλευουν κανονικα.Επιπλεον εχω και την εκτονωση την οποια εχω περιπου στους 80c.Εβαλα πετροβαμβακα στο "κουτι" πισω απο το λεβητα που μαζευεται η σταχτη για να εχω καλυτερα καυσαερια.Οπως ειπε και ο φιλος ο Καλογιαννης απο την πορτα μπροστα χανει παρα πολυ,αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι εκτος και αν καλυφθει καπως εξωτερικα.Αν μπει (πετροβαμβακας) απο μεσα πανω απο τον κοφτη θα επηρεαζει την ροη των καυασεριων πιστευω.
Φυσικα εβαλα και την πολυσυζητημενη σιλικονη τη θαυματουργη!Μετα απο 15-16 ωρες χωρις τους μαγνητες ο λεβητας κραταει θρακα και αναβει.Καπως περιεργα ,αλλα αναβει.
Το χειμωνα πριν βαλω τους μαγνητες μετα απο 7-8 ωρες ο λεβητας αλλες φορες αναβε με τη θρακα και αλλες εκανε εναυση απο την αρχη.Με τους μαγνητες η θρακα χαμηλωνε μεχρι το πανω μερος του σωληνα του κοχλια και υπηρχαν λιγα καρβουνακια.Σε 1 λεπτο αρπαζε η θρακα η φλογα εκαιγε χαμηλα στον κοχλια και καθε φορα που εδινε ανεβαινε σιγα σιγα προς τα πανω.Μεχρι και 29 ωρες μετα αναβε κανονικα ο λεβητας.Τωρα μετα που εβαλα τη σιλικονη απλα η θρακα ειναι ζεστη και σχεδον ανεπαφη. δεν υπαρχουν καρβουνακια.Μολις γυρισω το θερμοστατη φυσαει στο φουλ για 4 λεπτα και μετα παει να κανει εναυση απο την αρχη μολιε ομως δωσει ο κοχλιας την πρωτη φορα για 10 δευτερολεπτα αρπαζει και ξεκιναει κανονικα.Αυτο το κανει αν τον αναψω μετα απο πολλες ωρες.Πανω απο 12-15 ωρες.Το κακαο ειναι οτι στο κεντρο υπαρχει ακαυτο πελλετ που καπνιζει για παρα πολλες ωρες επειδη μαλλον δεν περναει καθολου αερας λογω σιλικονης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116166 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Γεια σας, μετα απο αρκετες εβδομαδες.
Ολα καλα με το λεβητα.Ηταν το θερμικο τελικα.Σχετικα με τους κυκλοφορητες που εγραψε καποιος φιλος, εμενα κα κλειστος (off) να ειναι ο λεβητας οι κυκλοφορητες δουλευουν κανονικα.Επιπλεον εχω και την εκτονωση την οποια εχω περιπου στους 80c.Εβαλα πετροβαμβακα στο "κουτι" πισω απο το λεβητα που μαζευεται η σταχτη για να εχω καλυτερα καυσαερια.Οπως ειπε και ο φιλος ο Καλογιαννης απο την πορτα μπροστα χανει παρα πολυ,αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι εκτος και αν καλυφθει καπως εξωτερικα.Αν μπει (πετροβαμβακας) απο μεσα πανω απο τον κοφτη θα επηρεαζει την ροη των καυασεριων πιστευω.
Φυσικα εβαλα και την πολυσυζητημενη σιλικονη τη θαυματουργη!Μετα απο 15-16 ωρες χωρις τους μαγνητες ο λεβητας κραταει θρακα και αναβει.Καπως περιεργα ,αλλα αναβει.
Το χειμωνα πριν βαλω τους μαγνητες μετα απο 7-8 ωρες ο λεβητας αλλες φορες αναβε με τη θρακα και αλλες εκανε εναυση απο την αρχη.Με τους μαγνητες η θρακα χαμηλωνε μεχρι το πανω μερος του σωληνα του κοχλια και υπηρχαν λιγα καρβουνακια.Σε 1 λεπτο αρπαζε η θρακα η φλογα εκαιγε χαμηλα στον κοχλια και καθε φορα που εδινε ανεβαινε σιγα σιγα προς τα πανω.Μεχρι και 29 ωρες μετα αναβε κανονικα ο λεβητας.Τωρα μετα που εβαλα τη σιλικονη απλα η θρακα ειναι ζεστη και σχεδον ανεπαφη. δεν υπαρχουν καρβουνακια.Μολις γυρισω το θερμοστατη φυσαει στο φουλ για 4 λεπτα και μετα παει να κανει εναυση απο την αρχη μολιε ομως δωσει ο κοχλιας την πρωτη φορα για 10 δευτερολεπτα αρπαζει και ξεκιναει κανονικα.Αυτο το κανει αν τον αναψω μετα απο πολλες ωρες.Πανω απο 12-15 ωρες.Το κακαο ειναι οτι στο κεντρο υπαρχει ακαυτο πελλετ που καπνιζει για παρα πολλες ωρες επειδη μαλλον δεν περναει καθολου αερας λογω σιλικονης.


Αυτό ακριβώς σχεδιάζω να κάνω και εγώ, πετροβάμβακα από έξω στο κουτί και εσωτερικά στην πόρτα. Το βάθος στην πόρτα είναι 10 πόντοι οπότε θεωρώ πως με 5 πόντους μόνωση δε θα δημιουργηθούν προβλήματα αν και έχω και εγώ απορία να δω τι θα κάνει. Σκέφτηκα να κολλήσω πετροβάμβακας πάχους 5 πόντων με αυτή την σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών. Αν όχι 5 πόντους, έστω και δύο πόντους γιατί τα καυσαέρια εκεί έχουν υψηλή θερμοκρασία και μεταδίδουν τη θερμότητα στην πόρτα και από εκεί στο χώρο. Επίσης σχεδιάζω να μονώσω και το μεταλλικό σύνδεσμο μεταξύ της εξόδου του λέβητα και της καμινάδας μου. Τουλάχιστον να διασφαλίσω υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων για να αποφύγω συμπυκνώσεις. Το λεβητοστάσιο αν και έχει μόνιμο ανοιχτό παράθυρο είναι το πιο ζεστό δωμάτιο. Κανονικά αυτές οι απώλειες πρέπει να είναι ελάχστες. Εδώ να συμπληρώσω πως υπάρχει και πετροβάμβακας που στη μία του πλευρά έχει φύλλο αλουμινίου, βοηθάει στο να μην κάθονται σκόνες και καρβουνιές πάνω στη μόνωση, καθαρίχεται και πιο εύκολα.

Πάντως σε αυτό που λες για το πέλλετ που καπνίζει έχεις δίκιο. Το σιγοκαίει, ουσιαστικά το πυρολύει και αυτό είναι ότι χειρότερο και για το λέβητα και για την καμινάδα. Όλο αυτό το υλικό που σιγοκαίγεται φοβάμαι πως γίνεται επικαθίσεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να το γλιτώσουμε. Η αλήθεια είναι πως υπάρχει λόγος που δε προτιμούν το σύστημα τροφοδοσίας με το ποτηράκι απο κάτω. Εμένα πάντως ακόμη και με μαγνητάκι το φτάνει μέχρι τον πάτο. Δεν έχω κάτσει ακόμη να τον δουλέψω συνεχόμενα οπότε δεν ξέρω αν μετά από τόσες ώρες που λες θα πάρει μόνος του. Αν όχι τότε είναι προτιμότερο να μην έχω το μαγνητάκι και να το κάψει το υλικό με αρκετό αέρα για να μην καπνίζει. Φοβάμαι πως αυτό το καπνισμα θα μας βγει σε κακό.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ