Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117531 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Άρχισαν τα χιόνια στα Γιάννενα !!!
Και ποιο συγκεκριμένα γύρω γύρω στα βουνα!!!
Καλώς τα και ας αργησαν :woohoo:

Αυτα ειναι.. μπουμπουνατο καλα το εργαλειο τωρα.. :)
Εμεις εδω εχουμε 17 βαθμους την ημερα.. Απο Τεταρτη-Πεμπτη βλεπω πτωση


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117546 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Πάντως εγώ που έκαψα ξύλα πριν από μερικές μέρες (ξερά ξύλα ελιάς), έγινε το έλα να δεις από πίσσα. Αν υπάρχουν δύο σοβαρά προβλήματα με το λέβητα αυτά είναι πρώτον δεν έχει καλή μόνωση και δεύτερον δεν έχει δευτερογενή καύση. Από μόνωση κάτι θα κάνουμε τόσο στην μπροστινή πόρτα όσο και από πίσω στην έξοδο των καυσαερίων με πετροβάμβακα. Αλλά με τον αέρα δε γίνεται κάτι. Δυστυχώς μπαίνει όλος ο αέρας από κάτω και κάνει ατελή καύση εκτός αν του δώσεις πολύ αέρα οπότε και αυξάνεις σημαντικά την κατανάλωση. Πάντως ευελπιστώ η προσθήκη μόνωσης να βελτιώσει και την κάυση γιατί ειδικά το ξύλο για να καεί καλά θέλει υψηλές θερμοκρασίες στο χώρο κάυσης. Είδωμεν.

Electron ωραίες φώτο και ψαγμένες πάντα οι παρατηρήσεις σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117547 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Πάντως εγώ που έκαψα ξύλα πριν από μερικές μέρες (ξερά ξύλα ελιάς), έγινε το έλα να δεις από πίσσα. Αν υπάρχουν δύο σοβαρά προβλήματα με το λέβητα αυτά είναι πρώτον δεν έχει καλή μόνωση και δεύτερον δεν έχει δευτερογενή καύση. Από μόνωση κάτι θα κάνουμε τόσο στην μπροστινή πόρτα όσο και από πίσω στην έξοδο των καυσαερίων με πετροβάμβακα. Αλλά με τον αέρα δε γίνεται κάτι. Δυστυχώς μπαίνει όλος ο αέρας από κάτω και κάνει ατελή καύση εκτός αν του δώσεις πολύ αέρα οπότε και αυξάνεις σημαντικά την κατανάλωση. Πάντως ευελπιστώ η προσθήκη μόνωσης να βελτιώσει και την κάυση γιατί ειδικά το ξύλο για να καεί καλά θέλει υψηλές θερμοκρασίες στο χώρο κάυσης. Είδωμεν.

Electron ωραίες φώτο και ψαγμένες πάντα οι παρατηρήσεις σου.

Καλησπέρα δηλ δεν κάνει διαχειρισει του αέρα ανάλογα τα καυσαέρια που έχεις?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117555 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα. όχι δεν εννοούσα πως δεν κάνει διαχείριση καυσαερίων. Δεν έφτασα τόσο ψηλά στα καυσαέρια. Μέγιστο 130-160 βαθμούς ήμουν. Απλά επειδή εισάγει όλο τον αέρα από κάτω, δε κάνει πλήρη κάυση και καπνίζει πολύ με αποτέλεσμα τη δημιουργία πίσσας. Τον συγκρίνω με το τζάκι μου που είναι ενεργειακό και έχει εισαγωγή αέρα σε 3 σημεία. Αρχικά από κάτω, μετά από πίσω στην πλάτη του τζακιού και τέλος από την αεροκουρτίνα. Εκεί τα ίδια ξύλα δεν καπνίζουν καθόλου. Άμα μπορούσαμε να εισάγουμε αέρα πάνω στο πάνω μέρος της φλόγας, κατά προτίμηση προθερμασμένο από την ίδια τη φλόγα θα βελτιωνόταν πολύ η συμπεριφορά του καυστήρα. Θα δούμε, έχουμε ολόκληρο χειμώνα για δοκιμές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117558 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Καλησπέρα. όχι δεν εννοούσα πως δεν κάνει διαχείριση καυσαερίων. Δεν έφτασα τόσο ψηλά στα καυσαέρια. Μέγιστο 130-160 βαθμούς ήμουν. Απλά επειδή εισάγει όλο τον αέρα από κάτω, δε κάνει πλήρη κάυση και καπνίζει πολύ με αποτέλεσμα τη δημιουργία πίσσας. Τον συγκρίνω με το τζάκι μου που είναι ενεργειακό και έχει εισαγωγή αέρα σε 3 σημεία. Αρχικά από κάτω, μετά από πίσω στην πλάτη του τζακιού και τέλος από την αεροκουρτίνα. Εκεί τα ίδια ξύλα δεν καπνίζουν καθόλου. Άμα μπορούσαμε να εισάγουμε αέρα πάνω στο πάνω μέρος της φλόγας, κατά προτίμηση προθερμασμένο από την ίδια τη φλόγα θα βελτιωνόταν πολύ η συμπεριφορά του καυστήρα. Θα δούμε, έχουμε ολόκληρο χειμώνα για δοκιμές.

Το έχω γράψει πάλι ο λέβητας για να δουλέψει καλά με τα ξύλα που βάζουμε
πρέπει να περάσει τους 220 βαθμούς καυσαερίων για να περάσει
στην διαχείριση καυσαερίων και να ανέβω κατεβάζει τον ανεμιστήρα.
Πάντα ο ανεμιστήρας στο 40% η στα καινούργια στο 30 %


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118210 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Όπως έχω τη συνδεσμολογία μου τώρα, μετά από απανωτες υπερθερμάσεις που μου βάλανε μυαλό: Έχω δύο θερμοστάτες που δίνουν σήμα στις δύο ηλεκτροβάνες αυτονομίας να κλείσουν-ανοίξουν. Ο λέβητας έχει πάντα ρεύμα και ο κυκλοφορητής παίρνει ρεύμα και εντολή από την πλακέτα του καυστήρα. Το σύστημα δεν έχει λογική να κρατά τα νερά ζεστά, αλλά να ξεκινά τον καυστήρα (τον κοχλία δηλαδή) μόνο αφού ζητήσουν οι θερμοστάτες (ηλεκτροβάνες). Έτσι βέβαια προκύπτει το εξής πρόβλημα: Όταν η πλακέτα δώσει εντολή στον κυκλοφορητή να δουλέψει (γιατί πχ η θ νερών λέβητα είναι 65 Κελσίου) που τα πάει τα νερά αν τύχει να είναι κλειστές οι ηλεκτροβάνες; Άλλοι τα πάνε σε παράκαμψη, σε ηλιακό ή σε boiler. Εγώ δεν έχω τίποτε. Οπότε, μέσω συνδυασμού δυο ρελέ μανδαλωμένων μεταξύ τους και προσθήκης και ενός υδροστάτη στον κυκλοφορητή ρυθμισμένου στους 80 Κελσίου, γίνεται το εξής τελικά: Όταν η θερμοκρασία νερών είναι κάτω από τους 80 και οι ηλεκτροβάνες – θερμοστάτες κλειστοί, παρόλο που η πλακέτα στέλνει σήμα στον κυκλοφορητή να δουλέψει, εγώ κόβω το σήμα και ο κυκλοφορητής δε δουλεύει. Εννοείται πως αν ανοίξει κάποιος θερμοστάτης, το σήμα της πλακέτας προς τον κυκλοφορητή δεν εμποδίζεται και ο κυκλοφορητής δουλεύει. Όταν πάλι η θ νερών φτάσει τους 80 τότε ανοίγει με το ζόρι ο θερμοστάτης, οπότε η πλακέτα δίνει εντολή στον κοχλία να μη δουλεύει και στον κυκλοφορητή να δουλεύει και γίνεται αποθέρμανση. Με αυτόν τον τρόπο δεν παθαίνω υπερθέρμανση με τα ξύλα (εκτός αν μου κοπεί το ρεύμα στην κακιά στιγμή). Έτσι και το γύρισα πάλι στα ξύλα για καμμιά βδομάδα. Η πίσσα που μου ήρθε μου βούλωσε τα τούμπα τελείως, κι έτσι πάλι στο pellet κατέληξα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.222 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ