Primus 45

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149627 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καλές καύσεις και από μένα αν και ο χειμώνας αργεί προς το παρόν(καλό είναι αυτό). 4ος χρόνος με τον primus 34 και φέτος άλλαξα ρελέ τροφοδότη(κόλλησε και ευτυχώς ήμουν κοντά και τον σταμάτησα).ΠΡΟΣΟΧΗ θέλει αλλαγή εξαιτίας φθοράς μετά από τόσα ανοιγοκλεισίματα (κόστος 2.60Ε+μεταφορικά+αντικαταβολή ... 11Ε :evil: ). Επίσης άλλαξα τον αισθητήρα καυσαερίων λόγω αστοχίας...τεχνικού :blink: (τον είχε τοποθετήσει πιο μέσα στον σωλήνα με αποτέλεσμα να καούν τα εσωτερικά του καλώδια και να δείχνει τρελές θερμοκρασίες οπότε έβγαζε κωδικό 503). Μετά την αλλαγή όλα οκ(κόστος 38Ε). Φέτος καίω και πάλι το Α2 της Alfawood για 3η χρονιά με τιμή αγοράς 245Ε την παλέτα (λίγο πιο χαμηλά από πέρυσι). Αυτά τα λίγα προς ενημέρωση για τα αναλώσιμα του λέβητα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149655 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα σε όλους στο forum. ILIASPOT ξεκίνησα με πέλετ στην αρχή-αρχή, αλλά πριν πιάσουν τα κρύα που είχε καμιά 15 μέρες πριν (για λίγο βέβαια) το γύρισα στα ξύλα. Όταν καίω πέλετ έχω σημαντική κατανάλωση και θεωρώ ότι δε συμφέρει. Όπως δούλευα και πέρισυ, έτσι και φέτος καίω ταυτόχρονα πέλετ και ξύλα μαζί. Έφτιαξα σε μηχανουργείο 50 € και δεύτερη σχάρα ξύλων γιατί η μανίσια διαβρώθηκε-κάηκε (Σιδερένια). Δουλεύω πρόγραμμα πέλετ (αναμονή νομίζω 120 sec τροφοδοσία 1 sec) και ξύλα πάνω στη σχάρα (τοποθετημένη σε τρίποδα, ώστε το πέλετ από κάτω που συντηρεί τη φλόγα να μη στουμπώνει, αλλά να φεύγει από τα πλάγια ελεύθερα). Επίσης, έχω βάλει ρεύμα στον κινητήρα του κοχλία εξωτερικά, για να μη μου μπλοκάρει το λέβητα, αν υπάρξει σφάλμα, αλλά να σταματήσει απλώς (ρίχνοντας εξωτερική ασφάλεια) και να συνεχίσουν τα ξύλα (ο φυσητήρας), χωρίς τον κοχλία. Βέβαια το ρελέ τροφοδότη που αναφέρει ο DIMOSMAV δουλεύει κανονικά (ανοιγοκλείνει την εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος στον κοχλία), αλήθεια πώς θα βρω ποιο είναι για να αγοράσω ίδιο εφεδρικό; Κάποτε νομίζω το είχε αναφέρει ο electron ίσως, είναι αυτό που έχει χρώμα ξύλου-κρεμ ή κάτι τέτοιο; Έχω παραγγείλει και ένα επιπλέον αισθητήριο θερμοκρασίας καυσαερίων (θερμοστάτη μάλλον, με χειριστήριο), 20 €, για να κόβει τον κοχλία μόλις πιάνει ξερογώ ας πούμε τους 100 βαθμούς, μόλις πιάνουν κανονική φωτιά τα ξύλα δηλαδή και να δουλεύει ο κοχλίας βοηθητικά μόνο όταν δε έχει θερμοκρασία (δεν άναψαν καλά τα ξύλα ή τέλειωσαν). Είχα ένα τέτοιο θερμοστάτη (από ανταλλακτικά για κουζίνες το είχα αγοράσει 12 € αλλά κάηκε από τα καυσαέρια, μετά από τρεις μήνες περίπου). Με έπιασε φλυαρία, σταματώ, αυτά προς το παρόν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149676 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
www.emimikos.gr/RT114012/ το ρελέ για την δικιά μου πλακέτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149760 από G.A..34
Απαντήθηκε από G.A..34 στο θέμα Primus 45
καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ και καλό χειμώνα να έχουμε. θέλω την βοήθεια σας παιδιά σε ένα πρόβλημα που έχω εδώ και καιρό με το ηλεκτρομοτέρ του λέβητα. μου καίει πολλές φορές την ασφάλεια στην πλακέτα αυτήν που είναι 7 αμπέρ και το μοτέρ κάποιες φορές ενώ δίνει εντολή να δώσει πέλλετ στο λέβητα δεν γυρνά απλά ακούγεται το ρεύμα του χωρίς να γυρνά ο άξονας ή καίγεται η ασφάλεια των 7 αμπέρ. έβγαλα το μοτέρ και το πήγα σε ένα μάστορα που κάνει περιελίξεις, το άνοιξε και είδε πως η πλατίνα του έχει κάνει ένα αυλάκι και δεν έκανε επαφή καλή. την τρόχισε και την έκανε επίπεδη αλλά μου είπε πως θέλει αλλαγή. ανταλλακτικά δεν μπόρεσε να βρει. πήρα την εταιρία τη μαβίλ όπου μετά από 3 τηλεφωνήματα δεν βρήκα άκρη αλλά ούτε ανταλλακτικό. πουλάνε μοτέρ μιας χρήσης. τον ρώτησα τι μοτέρ να πάρω από το εμπόριο και μου είπε πως δεν κάνουν και οι στροφές δεν είναι ίδιες και μου είπε να βάλω της εταιρίας. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι μοτέρ να βάλω, καθώς δε θέλω να ξαναβάλω το ίδιο μιας και δεν υπάρχει ανταλλακτικό; Ψάχνοντας στο ίντερνετ και έπειτα από συζήτηση με τον μάστορα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπαίνουν άνετα όλα τα μοτέρ αρκεί να είναι των ίδιων στροφών. Ποια είναι η γνώμη σας; Όσον αφορά την εστία καύσης, την καθαρίζω σε εβοδμαδιαία βάση και η λειτουργία του κοχλία είναι ομαλή.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by G.A..34.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149952 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλημέρα καλό χειμώνα και καλές εναύσεις σε όλους σας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150315 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Φίλε μου δες εδώ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": G.A..34

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.222 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ