Primus 45

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171730 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Primus 45

SVILL έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα να έχουμε. Καίω και ξύλα και πελλετ και εχω το εξής πρόβλημα στο οποίο η ΜΑΒΙΛ μου έλεγε χαζομάρες. Οταν καίω πέλλετ και έρθει η ώρα να πάρει πάλι μπροστά ο καυστήρας επειδή έπεσε η θερμοκρασία, η ποσότητα του πελλετ που ταίζει (αρχικό τάισμα) δεν φτάνει στην αντίσταση και ο χρόνος αυτός δεν δίνεται απο την εταιρία να πειραχθεί. Βέβααι δεν υπάρχουν και υπολείμτα μέσα που σημαίνει ότι μπορεί να μπάζει απο τις πόρτες αλλά και έτσι πάλι σωστό δεν έιναι. Εχει κάποιος καμια λύση ή ξέρει πως θα αλλάξω τον χρόνο αρχικής τροφοδοσίας??
Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα. Ο λέβητας έχει ένα βασικό θέμα. Την έναυση μετά από αρκετές ώρες αδράνειας καθώς καίγεται το πέλλετ στην εστία και πρέπει να ανάψει πάλι κάνοντας όλη τη διαδικασία από την αρχή. Φυσικά επειδή η στάθμη πλέον είναι χαμηλά δεν φτάνει η αρχική δόση πέλλετ(15 δευτ.). Η λύση είναι να διατηρείς στην εστία ψηλή στάθμη πέλλετ ώστε να υπάρχει καύτρα για το επόμενο άναμμα. Αυτό προϋποθέτει καύση πέλλετ μόνο και ρύθμιση ανάλογη στο τάισμα. Ακολουθώντας αυτό πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα. Αυτονόητο είναι ότι καλύτερα να δουλεύει πιο συχνά και να διατηρεί την καύση παρά να σβήνει τελείως. Σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών βάζουμε στον σωλήνα πέριξ του κοχλία για αποφυγή επιστροφής φλόγας στο σιλό. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171731 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Primus 45
Ευχαριστώ αδεφέ αλλά όταν τον καίω μόνο pellet το ίδιο γίνεται. Σε 1 με 1 1/2 ώρα έχει αδαιάσει το ποτηράκι και βέβαια όταν ξαναπαίρνει δεν φτάνει στην αντίσταση και βγαζει OFF και αναβοσβήνει η λυχνία με σφάλμα έναυσης. Θα πρέπει να πάω πάλι και manual να γεμίσω με λίγο ακόμη .Απο την ΜΑΒΙΛ κάποια στιγμή μου είχαν πεί οτι έχει στο ποτηράκι σιλικόνη και κάηκε, γι αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα?? Βέβαια τον καυστήρα τον έχω ήδη 8 χρόνια.
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by SVILL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171732 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Primus 45
Βγαίνει σε OFF και αναβοσβήηνει το σφάλμα έναυσης . Το γεμιζω manual τον ξεκινάω πάλι και δουλεύει κανινικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171733 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Re:Primus 45

SVILL έγραψε: Ευχαριστώ αδεφέ αλλά όταν τον καίω μόνο pellet το ίδιο γίνεται. Σε 1 με 1 1/2 ώρα έχει αδαιάσει το ποτηράκι και βέβαια όταν ξαναπαίρνει δεν φτάνει στην αντίσταση και βγαζει OFF και αναβοσβήνει η λυχνία με σφάλμα έναυσης. Θα πρέπει να πάω πάλι και manual να γεμίσω με λίγο ακόμη .Απο την ΜΑΒΙΛ κάποια στιγμή μου είχαν πεί οτι έχει στο ποτηράκι σιλικόνη και κάηκε, γι αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα?? Βέβαια τον καυστήρα τον έχω ήδη 8 χρόνια.

Για να ξεκαθαρίσει κάτι. Για ποιον λέβητα μιλάς; Όχι τον primus 45 που είναι ο τίτλος του άρθρου;

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171734 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Re:Primus 45
Primus 34

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171735 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Primus 45
Ωραία. Τον ίδιο έχουμε. Και εγώ 8 χρόνια τον έχω. Καίω πέλλετ με ρυθμίσεις ίδιες σχεδόν με του εργοστασίου. Σε μένα ακόμα και 6 ώρες να είναι σταματημένος θα ξαναπάρει εύκολα από μόνος του λόγω ύπαρξης καύτρας στην εστία. Το πέλλετ πρέπει να καίγεται στην πρώτη σειρά τρυπών της εστίας τουλάχιστον.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ