Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102852 από Grecu_
Uhm, βγαζει η Honeywell Α/Θ? Και στους 60 βαθμους ειναι υψηλων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102853 από dimlyk

Grecu_ έγραψε: Uhm, βγαζει η Honeywell Α/Θ? Και στους 60 βαθμους ειναι υψηλων?


αυτο ηταν το επομενο ερωτημα μου αλλα περιμενα να εμφανιστειτε οι ειδικοι :)

μια και το ονομα εχει καποιο βαρος για να χρησιμοποιειτε ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102862 από Stef

lefterismega έγραψε:

lefterismega έγραψε: Τις επόμενες ημέρες έχω ραντεβού για "εκτίμηση" απο την εταιρία -->energ.gr/postit/component/sobipro/?pid=1...-SYSTEMS-AE&Itemid=0 με Α/Θ "Honeywell" (προς Θεού δεν κάνω διαφήμιση) ...


Λοιπόν ... χθες είχα την πολυπόθητη "επίσκεψη" απο την εν λόγο εταιρία (2 άτομα) και οι εντυπώσεις που μου άφησαν είναι άριστες !
Δεν άφησαν κανένα ερώτημά μου αναπάντητο και με εντυπωσίασαν με τον ανώτατο επαγγελματισμό τους
αφού μέτρησαν και κράτησαν σημειώσεις για τα πάντα , φωτογράφησαν τα σημεία που θα περάσει η εγκατάσταση, και με πληροφόρησαν με κάθε λεπτομέρεια ...
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το κύριο μέλημά τους ΔΕΝ ήταν να "πουλήσουν" αλλά να κάνουν την μελέτη πριν απο .... την οποία εγώ θα την χαρακτήριζα "επιστημονική" ...

Στο δια ταύτα ... χρειάζομαι Α/Θ 19kw υψηλών θερμοκρασιών (60βαθ) με δοχείο αδράνειας κλπ κλπ

Λευτέρη,πρόσεξε η αντλία που θα επιλέξεις να είναι inverter και όχι on-off.
Στο λέω αυτό γιατί αντλία inverter σε αυτό το μέγεθος δεν βγάζουν πολλές εταιρίες (μια-δυο μόνο).
Άσε που με μια inverter δεν θα χρειαστείς και δοχείο αδρανείας.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102873 από lefterismega
Σε προηγούμενο ποστ μου περιέγραψα την "εμπειρία" που είχα από το "συνεργείο"
και μόνο εκεί επικέντρωσα την προσοχή μου ...
Αν δεν πάρω στα χέρια μου γραπτά την "έκθεση-πόρισμα" αυτής της επίσκεψης
συγχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να απαντήσω με ακριβή στοιχεία ...
Άλλωστε έχω δηλώσει ανίδεος ... :)
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102948 από glf
ως χρήστης ΑΘ να πω και γω ότι πραγματικά για όποιον είναι Λάρισσα και κάτω οι Α/Θ αέρος νερού (δλδ όχι γεωθερμικές) είναι ότι πρέπει, πάντα με τριφασικό/νυχτερινό

με ένα καλό προγραμματισμό, στην ουσία το ίδιο το πάτωμα είναι το δοχείο αδράνειας, όταν όμως έχουμε ενδοδαπέδια. σε αυτή την περίπτωση, ο μόνος λόγος για να βάλει κάποιος δοχείο αδράνειας είναι αν βάλει μια σοβαρή σειρά από ηλιακά πανελ για να δίνει στο δοχείο αδράνειας.

αλλιώς, όπως ειπώθηκε μια inverter Α/Θ δε χρειάζεται buffer tank.

στην περίπτωση του Λευτέρη δε ξέρω το σκεπτικό για το buffer. ίσως για να το φορτίζει με το νυχτερινό ρεύμα και ίσως επειδή έχει σώματα καλοριφέρ. έχεις ηλιακά; θα συνδεθούν ηλιακά στο buffer; (buffer λέμε το δοχείο αδράνειας)

για εμάς που είμαστε Δυτική Μακεδονία, οι Α/Θ πρέπει να αντιμετωπίσουν το ψύχος του -10 το βράδυ, (όταν το χρειάζεσαι πιο πολύ) και εκεί η απόδοση πέφτει αρκετά. εκεί αρχίζει να έχει νόημα η γεωθερμία. άλλο το -10 και άλλο το 12-13 στο υπέδαφος. όποιος δει διαγράμματα καταλαβαίνει που παίζει το COP στη μια και στην άλλη περίπτωση. αυτά για τα ορεινά.

προσωπικά έχω καταλήξει στη... βοήθεια του ενεργειακού τζακιού όταν αρχίζουν τα μείον το βράδυ. εκεί που πονάει η απόδοση στην Α/Θ. ανάβει το τζάκι το απόγευμα και το πάμε μέχρι αργά το βράδυ. στις 2 το βράδυ ξεκινάει και η αντλία (αν δεν χρειαστεί νωρίτερα) στο νυχτερινό για να ζεστάνει το πάτωμα. το πρωί είναι εντάξει και μετά ο κύκλος επαναλαμβάνεται.

κάθε σπίτι, κάθε νοικοκύρης είναι διαφορετική περίπτωση. όπως βολεύει τον καθένα και πάντα να έχουμε 2 και 3 επιλογές - πηγές θέρμανσης!!!
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102951 από dimlyk
αλλιώς, όπως ειπώθηκε μια inverter Α/Θ δε χρειάζεται buffer tank.

αυτο ειναι λαθος ...η τοποθετηση η μη εξαρταται μονο απ την μελετη και τις συνθηκες

δυστυχως η αντλια δεν ειναι λεβητας ..ειναι οικονομικη αλλα θελει "βοηθεια"
σωστη μελετη διαστασολογηση και εξισοροπηση του δικτυου
αλλιως κινδυνευει και με υπερκαταναλωση(για τα δεδομενα της) με προωρη φθορα αρα κοστος συντηρησης αλλα ακομα και να μας αφησει χωρις θερμανση για διαστηματα .

lefterismega
αυτο που προσπαθουμε ειναι να αλληλοβοηθουμαστε κυριως μεσα απ τις εμπειριες μας και τις οποιες γνωσεις υπαρχουν
δυστυχως στον χωρο της θερμανσης ειδικα τα τελευταια χρονια(αλλα οχι μονο) εχουν μπει η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα .
αλλα για μενα μια εταιρεια που πουλαει μαγνητακια για οικονομια καυσιμων ... μονο την ικανοποιηση του πελατη δεν μπορω να σκεφτω οτι εχει στο μυαλο της.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ