Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102966 από Διονύσιος
Χαίρετε σε όλους επιδή βλέπω ότι το ψάχνετε αρκετά έχω & εγώ κάτι ακόμα να καταθέσω προς όλους.
Η Carrier είναι γνωστή σε όλους και απο εμένα χωρίς να εξετάζω τιμές ΄΄πολύ καλή σε όλα΄΄
Παρόλα αυτά αν και έκανα προσωπική έρευνα σε όλες τις μορφές θέρμανσης δεν βρήκα συμφέρον τις αντλίες θερμότητας αλλά μόνο ως οικονομικότερη λύση θέρμανσης έχω τους λέβητες Pellet οι οποίοι παράγουν 1kWh θερμμικής ενέργειας με 0.05Ευρώ! Δεν υπάρχει οικονομικότερο από αυτό και ψάξτε το όσο θέλετε! Μιλάμε βέβαια για λέβητες Αυστρίας - Γερμανίας με απόδοση 95% & τιμή Pellet 220Ευρώ/τόνο. Ωστόσο κοιτάξτε αυτό το Site της Carrier
www.ahi-carrier.gr/media/40070/13463_PSD...RB_RQ_017_033_LR.pdf

όπου έχει πολύ αναλυτικό πίνακα αποδόσεων για όλα τα φάσματα θερμοκρασιών. Από Σελ.13 και μετά υπάρχουν οι πίνακες αυτοί. Σε καμία άλλη εταιρία δεν είδα τόση ειλικρήνεια. Προσέξτε τώρα τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και θα δείτε ότι είναι ακριβή λύση! Βέβαια προσφέρει και ψύξη, αλλά νομίζω είναι προτημότερο να βάλετε 2-3 A/C που είναι φτυνά στο σπίτι και να βάλετε Pellets για θέρμανση. Η ΔΕΗ έχει καταντήσει αναξιόπιστη ως προς τις τιμές της και το μέλλον διαγράφετε ζοφερόν! Pellets βρίσκει κανείς πολύ εύκολα από το εξωτερικό

www.alibaba.com/trade/search?IndexArea=p...atm=&f0=y&country=RO
Δεν έχω κάτι άλλο να πώ μόνο προσέχετε ότι στη ΔΕΗ δεν πρέπει να εξετάζουμε το κόστος της Kwh αλλά όλο το λογαριασμό (Εκκαθαριστικός) και να διαιρούμε με τις KWh! Έχει μεγάλη σημασία αυτό.
Βέβαια εγώ έχω τα δικά μου γιατί έχω μπλέξει με αυτήν εγκατάσταση του 1MW αλλά επιδή ακριβώς θέλω και εγώ κάποιος να με βοηθάει όταν χρειάζομε για ΄υτό και ΄γω προσπαθώ για σας.
Ελπίζω να βοήθησα κανέναν και όχι να στεναχώρησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102969 από lefterismega

dimlyk έγραψε:
lefterismega
αυτο που προσπαθουμε ειναι να αλληλοβοηθουμαστε κυριως μεσα απ τις εμπειριες μας και τις οποιες γνωσεις υπαρχουν
δυστυχως στον χωρο της θερμανσης ειδικα τα τελευταια χρονια(αλλα οχι μονο) εχουν μπει η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα .
αλλα για μενα μια εταιρεια που πουλαει μαγνητακια για οικονομια καυσιμων ... μονο την ικανοποιηση του πελατη δεν μπορω να σκεφτω οτι εχει στο μυαλο της.


Δημήτρη ...
Συμφωνώ μαζί σου Ανεξάρτητα από την αντλία αυτή καθεαυτή ...
Επειδή έχω αρκετά χρονάκια στην πλάτη μου και έχουν δει συνεργεία και συνεργεία τα ματάκια μου
μπορώ να ξεχωρίσω (ή τουλάχιστον προσπαθώ) τα "αξιόπιστα" και τους ανθρώπους που προσπαθούν να μου πουλήσουν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες ... (και πάλι σου λέω ότι ΔΕΝ διαφωνώ μαζί σου).
Τώρα αν παράλληλα με μια πλειάδα προϊόντων, το "κατάστημα" πουλάει και "μαγνητάκια" δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα και να αμφισβητήσουμε την αξία των ανθρώπων (ΑΥΤΩΝ των ανθρώπων)που έκατσαν πολλά χρόνια στο θρανίο για να μάθουν ...
Λέω και πάλι ΔΕΝ προσπάθησαν να μου πουλήσουν ... αλλά να διαγνώσουν για ένα 3ωρο τουλάχιστον στην οικία μου ...

Πάμε λίγο στην αντλία ?
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε ... το inverter είναι απαραίτητο σε αντλίες των 19kw πχ ?
Χρειάζεται απαραίτητα δλδ σε τέτοια μεγέθη ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102972 από dimlyk
Διονυση
κατ αρχην δεν στεναχωρεις κανενα
ο μονος που μπορει να στεναχωρηθει εδω μεσα ειναι κανας εμπορος :)
θα διαφωνησω ομως μαζι σου
γιατι αφ ενος το κοστος της δεη το υπολογιζω σε 0,22
το δε πελλετ πολυ δυσκολα το βρισκεις στις τιμες που αναφερεις
κι οσοι εχουν καλη μονωση και μπορουν να δουλευουν την αντλια με νυχτερινο
δεν υπαρχει καν συγκριση .
το μονο θεμα ειναι επειδη στον χωρο εχουν μπει πολλοι κατασκευατες τα στοιχεια που δινουν(αν δινουν) μπορει να απεχουν απ την πραγματικοτητα κατι που δεν συμβαινει με τις κορυφαιες . και δυστυχως ειναι απαραιτητα για μια σωστη μελετη

Λευτερη
το ινβερτερ ειναι γενικα επιθυμητο αρκει ο ελεγχος να γινεται μεσω καποιου ειδους αντισταθμισης κι οχι απλα απο θερμοστατη . αν ειναι να δουλευει ο συμπιεστης ον-οφ μεσω θερμοσστατη το ινβερτερ ειναι αχρηστο.κατ τ αλλα παρεχει οικονομια ευκολοτερη μελετη ομαλοτερη λειτουργια μακροβιοτητα του συμπιεστη και υψηλοτερο κοστος ανταλλακτικων :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103088 από Διονύσιος
Ερώτηση προς τον dimlyk.
Αδερφέ έγραψα και το μεσημέρι και τώρα δύο κείμενα και ενώ τα έκανα υποβολή δε μου τα πέρνει γιατί συμβαίνει αυτό? Είμαι κακό παιδι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103094 από dimlyk

Διονύσιος έγραψε: Ερώτηση προς τον dimlyk.
Αδερφέ έγραψα και το μεσημέρι και τώρα δύο κείμενα και ενώ τα έκανα υποβολή δε μου τα πέρνει γιατί συμβαίνει αυτό? Είμαι κακό παιδι?


δεν νομιζω ... αν εννοεις 2 ιδιες δημοσιευσεις η μια σβηστηκε
καμμια φορα ομως συμβαινει να μην δεχεται με την "μια" την υποβολη
ετσι καλα ειναι ειδικα αν ειναι μεγαλα τα κειμενα να κανουμε μια αντιγραφη πριν την υποβολη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103107 από Stef
Λευτέρη,πρέπει η αντλία σε αυτό το μέγεθος που αναφέρεις αλλά και σε μικρότερη ισχυ να είναι απαραιτήτως inverter γιατί αν είναι on-off καθε φορά που θα ξεκινάει ο συμπιεστής της θα τραβάει το εξαπλάσιο ρεύμα απο το κανονικό.Καταλαβαίνεις τώρα πόσες φορές μέσα σε ένα 24ωρο θα γίνεται αυτό και πως αυτό μεταφράζεται σε κόστος λειτουργίας.Αυτά τα στοιχεία θα μπορέσεις πολύ εύκολα να τα δεις και να τα συγκρίνεις απο τους πίνακες των κατασκευαστών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ